Antalya
20.10.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Konsey’den ‘Peyzaj Günü’ mesajı
Konsey’den ‘Peyzaj Günü’ mesajı

Peyzaj Mimarları Bölüm Başkanları Konseyi, 20 Ekim Uluslar arası Peyzaj Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı

Peyzaj Günü’nü, 4. Uluslararası Peyzaj günü olarak bu yıl “Sektörel Politikalarda Peyzaj Bütünleşmesi” mesajıyla kutladıklarının belirtildiği mesajda, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin Türkiye’de Uygulanmasına İlişkin farkındalık oluşturulmasının amaçlandığı belirtildi. 

2000 YILINDA İMZALANDI

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nin, 20.10.2000 tarihinde imzaya açıldığının belirtildiği açıklamada, “Türkiye anlaşmayı 20.10.2000 tarihinde imzalamıştır. Bu sözleşme taraf ülkelerin tüm bölge ve alanlarına uygulanmakta,  doğal, kırsal, kentsel ve kentsel gelişme alanlarını kapsamaktadır. Ülkelerdeki iyi durumdaki peyzajların korunmasının önemine vurgu yapıldığı kadar bozulmuş ve sıradan olan peyzajların da iyileştirilmesine sözleşmede dikkat çekilmektedir. 2020 yılı itibariyle ülkemizde 42 adet lisans bölümü Peyzaj Mimarlığı alanında eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir” bilgileri verildi.

BİLİNÇ DÜZEYİ YÜKSELMELİ

Peyzaj Mimarları Bölüm Başkanları Konseyi olarak, 42 adet Peyzaj Mimarlığı bölümüyle birlikte beklentilerin açıklandığı mesajda şu görüşlere yer verildi: “Bu süreçte toplumun, özel örgütlerin ve kamu makamlarının peyzajların değeri, rolü ve bunlarda yapılan değişiklikler konusunda bilinç düzeyinin yükseltilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Peyzaj politikası, peyzaj korunması, yönetimi ve planlaması konularında eğitim verilmesi, bölümlerimizin olduğu yerleşimlerdeki kırsal ve kentsel peyzajlarda peyzaj kalite hedeflerinin tanımlanması ve sürdürülebilmesine yönelik  politikalar üretilmesinde, diğer meslek disiplinleri ile birlikte katkı koymaktayız”. 

KALİTENİN BİR PARÇASI

20 Ekim 2020 tarihi 4. Uluslararası Peyzaj günü olarak bu yıl “Sektörel Politikalarda Peyzaj Bütünleşmesi” mesajıyla kutlandığının belirtildiği açıklama, “Peyzaj Günü'nün temel amacı, peyzajların kültürel mirasın, kimliğin, refahın ve yaşam ortamımızın kalitesinin ayrılmaz bir parçası olarak önemini vurgulamaktır. Bu bağlamda da ülke peyzajlarımıza gönül veren herkesin “Uluslararası Peyzaj günü” nü kutlarız” mesajlarına yer verildi.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: