Antalya
13.10.2020
A
POLİTİKA
Arı’dan Bakan’a ihale soruları
Arı’dan Bakan’a ihale soruları

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cavit ArıUlaştıma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu hitaben verdiği yazılı soru önergesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Sayıştay Raporu’nda yer alan “Genel Müdürlüğün mülkiyetinde bulunan otoyol hizmet tesislerinin mevzuata aykırı olarak kiraya verildiğinin tespitini” meclis gündemine taşıdı.

 

YOKSULLUK, YOLSUZLUK, YASAKLAR

Raporda, otoyol hizmet tesislerinin üç yıldan uzun süre ile kiralanması işlerine ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen Bakanlık onaylarında mevzuata aykırı olarak kiralama yapılacak firmaların isimlerinin de belirlendiği tespitine yer verildiğini belirten Arı, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından, Edirne-İstanbul ve İstanbul-Ankara Otoyolları üzerinde bulunan ve kiralama süresi 2018 ve 2019 yılları içerisinde muhtelif tarihlerde sona erecek olan 6 otoyol hizmet tesisinin; 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu uyarınca artırma yoluyla kiraya verilmesi ve kira suresinin 10 yıl olmasına ilişkin karar verildiği; ayrıca, mevzuata aykırı olarak bu yerlerin hangi firmalara kiraya verileceğinin de firma adları belirtilerek onay kararında belirtildiği tespit edilmiştir. Yoksulluk, Yolsuzluk ve Yasaklar ile mücade etmek bizim önceleğimizdir diyen AKP itidarı artık 3Y ile anılır olmuştur” dedi.

 

BAKAN’A SORULAR

Bakan Karaismailoğlu’na, “Sayıştay raporunda yer alan bahse konu 6 (altı) adet otoyol hizmet tesisi kiralamalarının mevzuata aykırı olarak ihale edilmesine ilişkin açıklamanız nedir? Neden mevzuata uygun hareket edilmemiştir?” sorularını yönelten Arı, ayrıca, “Bakanlığınızın onay kararında verilen firma adları nedir? Bu firma adlarının verilmesindeki gerekçe nedir? Bahse konu işlerin kira tutarları nedir ve mevzuata uyun hareket edilmemesinden dolayı sebebiyet verilen kamu zararı ne kadardır?” sorularını da yöneltti.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: