Antalya
06.10.2020
A
RÖPORTAJ
Bizden her şey olur vatan haini olmaz
Bizden her şey olur vatan haini olmaz

Sosyal medya söyleşimize konuk olan Gelecek Partisi İl Başkanı Beytullah Demir, partinin duruşu hakkında net konuştu: “Bizden her şey olur ama vatan haini olmaz”

 

 

Engin Korkmaz: Herkese iyi akşamlar. Sosyal medya söyleşilerimize devam ediyoruz. Bu akşam Gelecek Partisi Antalya İl Başkanı Beytullah Demir ile güzel bir söyleşi yapacağız. Kendisinin şimdi canlı yayına bağlanmasını bekliyoruz. Biliyorsunuz bir süredir sosyal medya üzerinden farklı konularla farklı konuklarla canlı yayınlar yapıyoruz. Bu canlı yayınlarımızda Antalya ve Türkiye gündemine dair farklı konulara değiniyoruz. Beytullah Bey canlı yayına bağlandıktan sonra onunla Gelecek Partisi, Antalya’daki teşkilatlanması, partinin geleceği neler hedefleniyor bunları konuşacağız. Biliyorsunuz Gelecek Partisi geçtiğimiz hafta ilk kongresini yaptı. Beytullah Demir atanmış il başkanıydı. İlk kongrede de tek aday olarak girdi ve başkan olarak çıktı. Zaten tek aday olduğu için de başkan seçilecekti. Resmi olarak da Gelecek Partisi’nin seçilmiş ilk Antalya il başkanı oldu kendisi. Kendisiyle Antalya’daki çalışmalar hakkında konuşacağız. Şimdi onun bağlanmasını bekliyoruz. Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan bir parti hedefleri büyük ama neler yapacaklar, neleri hedefliyorlar, bundan sonra Antalya’da nasıl bir yol izleyecekler hep birlikte oturup konuşacağız. Gelecek Partisi iddialı bir parti. İl başkanlığını geçtiğimiz günlerde ziyaret etmiştim. İl başkanlığı binası gerçekten önemli bir yerde, önemli bir il başkanlığı binası var. Beytullah Bey Antalya’da iddialı olduklarını söylemişlerdi. Önümüzdeki süreç Gelecek Partisi’nin Antalya’da neler yapacağını gösterecek. Başkan iyi akşamlar.

 

Beytullah Demir: İyi akşamlar.

 

Engin Korkmaz: Nasılsınız, iyi misiniz?

 

Beytullah Demir: Hamdolsun iyiyim, siz nasılsınız?

 

Engin Korkmaz: Ben de iyiyim teşekkürler. Biraz geç oldu ama olsun geç olsun güç olmasın. Her şekilde canlı yayınımıza hoş geldiniz.

 

Beytullah Demir: Hoş bulduk. Teşekkür ederim.

 

Engin Korkmaz: Sizden bahsediyordum. Gelecek Partisi’nin kongreyle seçilmiş ilk başkanı olduğunuzdan bahsediyordum. Antalya teşkilatlanmasının devam ettiğinden bahsediyordum ve siz canlı yayına katıldınız. Öncelikle tebrik ediyorum. Güzel bir süreç geçirdiniz. Geçtiğimiz hafta sonu yapılan ilk kongrede de seçilmiş il başkanı oldunuz. Öncelikle Antalya il teşkilatlanmasından bahseder misiniz? Gelecek Partisi’nin Antalya il teşkilatlanması ne durumda?

 

Beytullah Demir: Öncelikle bizi yayınıza davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Yayınımız hayırlara vesile olsun. Teşkilatlanmamızı 30 Ocak 2020 tarihinde genel başkanımız bize görev verdikten sonra yoğun bir pandemi dönemi yaşadık o süreçte zor da olsa il teşkilatımızı kurduk. Sekiz ilçemizin atamasını yaptık. Bu sürece kadar 7 ilçemizin kongresini yapıp, il kongremizi tamamladık. 8 ilçemizin teşkilatlanması tamam. Dokuzuncu ilçemizin başkanının kongre sonrası açıklamasını yaptık. Dokuzuncu ilçemizin teşkilatlanma çalışması devam ediyor. En kısa zamanda da kalan 10 ilçemizi tamamlayıp aktif bir şekilde sürecimizi devam ettireceğiz inşallah.

 

Engin Korkmaz: İnşallah başkanım. Ben de size başarılar diliyorum. Seçilmiş başkanlara sorulan klasik bir soruyla devam etmek istiyorum. Yeni dönemde hedefleriniz nelerdir?

 

Beytullah Demir: Yeni dönemdeki hedefimiz şimdi malumunuz partimiz ulusal kanallarda pek yer bulamıyor. Bu süreçte sosyal medya ve sizin gibi dostlarımız sayesinde kendimizi tanıtma amaçlı teşkilatlarımızla ve ilçe teşkilatlarımızla mümkün olduğunca gündeme gelip, yerel medya olsun yerel basın olsun canlı yayınlar vasıtasıyla kendimizi tanıtmayla biraz meşgulüz. Öncelik kendimizi tanıtıp bu süreci devam ettirmek. Daha sonra teşkilatlarımızla beraber Antalya genelinde Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar, çalınmadık kapı, girilmedik ev bırakmadan her eve girip, her gönle dokunup partimizin tanıtımı yapıp, partimizi en yüksek seviyede temsil etmek ve Antalya’mızı da partimiz olarak Ankara’da ve Türkiye’de temsil etmeye çalışacağız. Amacımız bu.

 

 

 

Engin Korkmaz: Yeni bir partisiniz. Hem Türkiye’de hem Antalya’da teşkilatlanma süreci devam ediyor. Peki dışarıdan bir gözle baktığınız zaman Antalya’nın ana sorunları nelerdir? Bunlara çözüm önerileriniz nelerdir?

 

Beytullah Demir: Şimdi genel anlamda istihdam sorunu var. Antalya çok göç alan bir ilimiz. Türkiye genelinde de Antalya’ya karşı nasıl diyeyim, havanın sıcaklığından mıdır yoksa insanının sıcaklığından mıdır yoğun bir talep var. Her geçen gün nüfusumuz artıyor. Burada kentsel dönüşümden kaynaklanan altyapı sorunları olsun, istihdam sorunları olsun tarım, turizm ve kültür alanında değişik yatırımlarla devlet kanalıyla olabilir daha sonraki süreçte tanıtım olabilir. Antalya denildiği zaman herkesin aklına turizm geliyor ama bundan da deniz, kum, güneş geliyor ama bizim Akseki’de düğme evlerimiz var. Gündoğmuş’ta çok güzel doğa alanları var. Şelalelerimiz var. Bunların tanıtımını yapmak gibi dağ turizmine özendirmek gibi daha sonra seminer turizmi olabilir. Bunu kışında otellerin açık kalması amacıyla bu tür alanlara yönlendirebilir. En önemlisi de tarım. Tarımda istihdamın artması gerekiyor, devlet teşvikinin, biz köylü çocuğuyuz zaten annemiz babamız köylü çocuğu tarıma da uzak değiliz. Antalya’nın bir tarım şehri olmasından dolayı, çeşitli ürünlere destek getirilerek uzmanlaşmak mü?

Mümkün. Mesela pamuk. Yıllarca pamuk ekerdi Antalya, şu anda ekim azaldı. Dolayısıyla orada çalışan iş gücü otellere ve değişik yönlere kaydı. Tekrar tarımda işgücünü istihdam ve kaliteli bir istihdam ve herkesim geçim kaynağını ve yaşam standardını maksimize edecek şekilde devlet teşvikleriyle ürün tabanlı, ürün destekli, örneğin tarıma değil de ürüne teşvikle Antalya halkının refah seviyesini artırmak. Temel amacımız bu.

 

Engin Korkmaz: Anladığım kadarıyla tarıma biraz daha önem vereceksiniz yeni dönemde. Kendiniz de az önce bahsettiniz gibi köylü çocuğu olmanıza değindiniz. Sizin için tarımın yeri ayrı anladığım kadarıyla ve sizin birinci hedefiniz Antalya’da tarım ve tarımı artırmak.

 

Beytullah Demir: Evet bir de kültür var. Çok sayıda kültür yerimiz var ama misal Patara yılı oldu kimse Patara’yı bilmiyordu doğru düzgün. Yurtdışından ve il dışından gelenler çok bilmiyordu. Bu vesileyle bunların tanıtımını yaparak, turizmi de maksimize etmek temel amacımız.

 

 

 

Engin Korkmaz: Gelecek Partisi ile paralel süreçte bir de Deva Partisi var başkanım biliyorsunuz. İkisinin de ortak noktası AK Parti’den kopmuş ve kurulmuş olmaları. Deva Partisi de kurulduğundan bari ileri de Gelecek Partisi ile birleşecek gibi bir söylenti kamuoyunda konuşuluyor. Böyle bir şey gündemde mi? Mümkün mü? Sizce Deva Partisi’nden parti bazında görüştüğünüz biri oldu mu?

 

Beytullah Demir: Öncelikle sondan başlayayım bir görüşmemiz olmadı. Tabi tanıdığımız isimler var Deva Partisi’nde ama kurulduktan sonra hiçbir görüşmemiz olmadı. Tabi ileriki süreçlerde ittifaklar olur mu kastınız oydu herhalde birleşmeden. Bu genel başkanımız ve üst düzey yetkililerimizin bileceği iş. Vatandaşın talebi ne yönde olursa siyasi partiler de o yönde hareket eder. Bizim genel başkanımızın da o şekilde hareket edeceğini düşünüyorum ama şimdiden bir şey söyleyip kendimizi de bağlamak istemem. Onu genel başkanımız bilir.

 

Engin Korkmaz: Haklısınız çok erken bir süre ama siyaset böyle yani anlık konuşulabiliyor, anlık sorular çıkabiliyor. O yüzden bunu da canlı yayında sizinleyken konuşmak istedim. Peki başkanım önümüzdeki süreçte yapılacak olan genel seçimlerde Antalya olarak hedefleriniz nelerdir?

 

Beytullah Demir: Genel seçim bazında az evvelde dediğim gibi maksimum seviyede temsil bizim hedefimiz de %100. İnşallah Antalya’nın vekil sayısı da 17 oldu. On yedi vekile de talibiz. Bunu almak için elimizden geleni yapacağız. Tabi vatandaşımızın takdiri neyse de boynumuz kıldan ince. On yedi vekilin on yedisine de talibiz Allah’ın izniyle. Çalışmalarımız o yönde olacak.

 

Engin Korkmaz: Genel başkan bildiğim kadarıyla Alanya ilçe kuruluna gelmişti ama il kuruluna gelemedi çünkü pandemi vardı. Video konferans ile bağlandı. Genel başkanın Antalya’ya bakışı, Antalya teşkilatına bakışı nedir? Mutlu bu çalışmalardan?

 

Beytullah Demir: Genel başkanımız Antalya’ya çok önem veriyor. Şu kadar ki Antalya Konya’dan sonra benim ikinci memleketim diyor. O kadar değer veriyor. Sağ olsun en küçük sorunumuzda da bizimle irtibata geçip, ilgileniyor. Çok fazla da yardımını gördük. İleriki süreçte de göreceğimizden ve Antalya halkının da iktidara geldiğimizde göreceğinden hiç şüphesi olmasın. Genel başkanımız çok önem veriyor, çok üstüne düşüyor. Tabi burada Konya’nın Antalya ile dip dibe olmasının, genel başkanımızın çocukluğunun bir kısmı da Alanya ilçemizde geçmiş o yönden de bir bağı var. Çok olumlu bakıyor ve ilk sıralarda Konya sonra Antalya gönlünde.

 

 

 

Engin Korkmaz: O kadar önem veriyor. Alanya’dan bahsettiniz ama Antalya önem verilmesinin Alanya dışında bir nedeni var mı? Siyasi konjonktür anlamında.

 

Beytullah Demir: Şöyle düşünelim Antalya Türkiye’nin dünyaya açılan bir yüzü, penceresi. Ondan dolayı Avrupa ve dünya şimdi turizm ön planda turist sayısı çok fazla gelen- giden. Burada tanıtımdır, dünyaya açılan kapı olması hasebiyle genel başkanımız buraya çok önem veriyor ve çok ilgilendi de. Başbakanlığı döneminde de çok ilgilendi. İnşallah ileride de iktidar olursak daha da güzel şeyler yapacağız hep beraber.

 

Engin Korkmaz: İnşallah başkanım. Sizin de geçmişte bir AK Parti geçmişiniz var. Siyasi kariyeriniz de AK Parti’de var. Siz bunlar daha önce açıkladınız ama ben yine de canlı yayında olduğumuz için ve bu konuyu merak edenler için tekrar sormak istiyorum. AK Parti’den kopuş süreciniz nasıl oldu, neden oldu ve neden Gelecek Partisi? Başka partilerden size teklif geldi mi yoksa siz sadece Gelecek Partisi’ni mi istediniz? 

 

Beytullah Demir: Şimdi şöyle bir şey var, ben genel başkanımızla paralel bir açıklama yapayım. AK Parti dava dediğimiz çizgiden çok uzaklaştı. 2002’deki çizgisiyle şu anki çizgisi çok alakasız. Fikir babaları, düşünce yapısı çok değişti. İnanın şu konuma geldi, kim hakaret ediyorsa, kim kötülüyorsa AK Parti’de baş tacı, dava adamları da dış kapının mandalı mantığıyla hareket edildi. Tabi bizim dava bilincine sahip bir genel başkanımız var şu anki genel başkanımız. Geçmişte de birlik beraberliğimiz oldu. Gönül bağımız vardı. Böyle bir yola çıktı biz de elimizden geldiğince genel başkanımızın çizgisinde 2002’de AK Parti’nin çıktığı çizgi demeyelim de genel anlamda tam anlamıyla özgürlüklerin yaşanabildiği, düşünce özgürlüğünün hakim olduğu, kimsenin baskı altında kalmadığı, suç unsuru içermeyen her türlü düşüncenin özgürce savunulabildiği bir Türkiye istiyoruz. Yani ben de 28 Şubat mağduruyum. İmam hatip lisesi mezunuyuz. Eşim başörtüsü dolasıyla üniversiteden içeriye alınmadı. Biz çeşitli mağduriyetler yaşadık. Şu anda da benzer mağduriyetleri diğer vatandaşlarımız yaşıyor. Yani burada temel amacımız vatan haini olmayan herkesin, hakkıyla her yere gelebilmesi.

 

Engin Korkmaz: Şimdi de bir izleyicimiz yazmış. AK Parti raydan çıktı. Ben bunu bilemem AK Partili değilim, parti içinde de yer almadım ama 2002’den beri takip ediyoruz. On sekiz yıldır iktidardalar bazen açıklamalarını garip karşılıyorum. Mesela dün ekonomi bakanı biliyorsunuz yeni bir program açıkladı ve orada şey dedi bu kurdaki artışlarla ben ilgilenmiyorum dedi. Kurdaki yükselmeyle bir bakandan bahsediyoruz yani bu ekonomi bakanı.

 

Beytullah Demir: Yani kurla alakası olmadığı kesin. Çünkü dış borcumuz hep dolarla yani yurtdışından yaptığımız ithalat hep dolarla. Bilgisinin olmadığı doların artışından belli zaten. Bilgisi olsaydı bu doların artışının bir şekilde durdurmaya çalışırdı. Yani bunun çeşitli yöntemleri var şimdi tam olarak olaylara dört dörtlük hâkim değilim ama ekonomistler bu şekilde çeşitli çözüm önerileri sunar eğer bir bakan da bunu dolarla benim işim yok diyerek çok basit şekilde geçiştirebiliyorsa bir şey diyemiyoruz. Artık liyakatine bakmak lazım ama dediğim gibi eğer dolar artıyorsa buna çözüm önerisi de bulamıyorsa dış borcun dolarla olduğunu bilmiyordur ya da ithalatın dolara bağlı olduğunu bilmiyordur. İçtiğimiz suyun belki su Allah’ın verdiği bir şey ama pet şişesinin plastiği bile dolar bazlı yani içtiğimiz su bile dolara bağlı yani onu demek istiyorum. Onun maliyeti bile artıyor. İstemeden enflasyon artıyor. İnsanların yaşam standardı düşüyor. Yani şununla karşılaşıyoruz, bir yerde okudum, vatandaş diyor ki ben markete gidiyorum diyor çocuğum soruyor baba markete mi gidiyorsun yok oğlum diyor çöp dökmeye gidiyorum diyor benimle birlikte gelir ekstra bir şey ister diye korkuyorum diyor. Cebimdeki para kısıtlı diyor. Maalesef bu hale geldik. Ekonomimiz çok kötü yönetiliyor yıllardır. İşin açığını söyleyeyim ben genel başkanımız görevi bıraktıktan sonra 2016 yılından sonraki süreçte gerçekten ekonomi alt- üst oldu. Genel başkanımız bir anlamda seçim beyannamesinde verdiği sözleri Kasım’dan sonra yüzde 60’nı, 70’ni hatta 80’nini 6 aylık sürede tamamladı. Asgari ücretin 1000 liradan 1400 liraya çıkması ve bunun ekonomiyi ve enflasyonu hiçbir şekilde olumsuz etkilemediği görülüyor. Ekonomide 400 lira maliyet artıyor ama enflasyona yansımadı. Bu da büyük bir başarıdır. Genel başkanımızın ve ekibinin bir başarısıdır. Şu anki durumda asgari ücret 2340 lira ama birde vatandaşa sorun. Ev kirası olmuş 1000- 1500 lira, elektrik %35 zamlanmış, gaz bulduk gaza bulduktan sonra yine zam geldi. Vatandaşımızın refah seviyesi her geçen gün daha kötüye gidiyor ve düşüyor. Alım gücü düşüyor. Burada az önce de dediğiniz gibi doların arttığı değil de en önemli unsur Türk lirasının değer kaybettiğidir. Kaybetmesi ve buna önlem alınmamasıdır. En temel sorun bu.

 

Engin Korkmaz: Başkan peki hep konuştuğumuzda aynı noktada tıkanıp kalıyoruz: ekonomi, ekonomi, ekonomi. Çarkların dönmesi lazım, insanların gelir seviyesinin artması lazım, fakir ile zengin arasındaki uçurumun bu kadar olmaması lazım ama biz bunların hepsini şu an Türkiye’de yaşıyoruz. Siz de bildiğim kadarıyla mali müşavirsiniz, ekonomiden anlayan birisiniz. Bir reçete yazacak olsanız, Türkiye ekonomisinin kurtuluşu nedir?

 

Beytullah Demir: Dediğiniz gibi ekonomiden bahsediyoruz ama ekonominin ve Türkiye’deki düzenin bozulmasının asıl sebebi adaletin siyasallaşması. Hukuk sisteminin siyasallaşması. Yani şu ülkede birçok insanın adalete güveni oldukça düşüktür. Ben de dahilim buna. Siyasi iktidar ne isterse mahkeme o şekilde karar veriyor. Sizde yaşıyorsunuz gazetecisiniz. Bir olaydan dolayı bir vatandaşın ceza alması gerekirken serbest bırakılıyor. Yalnız sosyal medyada tepkiler çok gelince tekrar tutuklanıyor. Böyle bir süreç yaşıyoruz. Temelde adaleti sağlayın ekonomi kendiliğinden düzelir. Çok kazanandan çok vergi değil de eşit gelir dağılımından eşit vergi alınması az kazanandan az çok kazanandan da o şekilde çalışanına pay edecek şekilde vergi sistemine geçilirse dediğim gibi bizim bilgimiz dışında olan şeyler de oluyor. Reçete derseniz, aslında ekonomilerin en önemli özelliği üretimdir. Üretim arttıkça gelir düzeyi de artar. İş istihdam da artar. Üretim olmadan kendi kendine yeten bir ülke de değiliz. Mecbur ithalat yapmak zorundayız. Pazarlar bulup üretimi artırmak bu nedir, Antalya’da tarımdır, tarım ürünüdür, sanayi bölgesi, İstanbul bölgesi, Kocaeli, Gebze o bölgede sanayidir. Yani bunlara yönelik yatırımların, Volkswagen Manisa’ya fabrika kuracaktı, yer tahsis edildi, bütün teşvikler verildi ama Volkswagen oraya bir kazma bile vurmadı diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam.

 

Engin Korkmaz: Baktığımız zaman Cumhurbaşkanı’mız geçtiğimiz gün 45 yıllık bir fabrikayı açmıştı. Böyle de bir durum var. Böyle absürt durumlar da olabiliyor. Bu arada Akdeniz Üniversite’sinde hala yoğun bakımda tedavisi devam eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e de tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kendisi hala yoğun bakımda, umarız en kısa zamanda aramıza döner kendisi.

 

Beytullah Demir: İnşallah. Muhittin Böcek ve kurucumuz Raziye Hanım var. O da Covid 19 hastalığı ile mücadele ediyor. Başta onlar olmak üzere tüm Covid hatalığı ile mücadele eden tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Bu mücadelede hastalarımıza kendi yakınlarından kendi canından fedakârlık ederek hizmet eden tüm sağlık çalışanlarını da şükranlarımı sunuyorum. Allah onlara güç versin.

 

Engin Korkmaz: Âmin. Gerçekten bu süreçte sağlık çalışanları 3 kat 4 kat özveriyle çalıştılar. Canları pahasına ülkeyi kurtarmak, insanları sağlığına kavuşturmak için çalıştılar. Gerçekten sağlık çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu arada genel başkan Ahmet Davutoğlu’nun Antalya’ya gelme durumu var mı yakın zamanda?

 

Beytullah Demir: İleriki süreçte var inşallah, bu pandemi dönemini atlatırız, normale döneriz. Biliyorsunuz, HES uygulamasından Antalya’ya baktığımız zaman kırmızılıklar baya fazlaydı. İnşallah bunlar minimum olduğu zaman genel başkanımızı da misafir edeceğiz. Kendisinin de sözü var zaten. Geçen hafta İstanbul’daydım. Tekrar davet ettim. En kısa zamanda gelecek inşallah.

 

Engin Korkmaz: Antalya’ya bu kadar önem veriyorsa mutlaka en kısa zamanda gerekiyor. Tabi pandemi ve koronavirüs sürecinin biraz daha azalması gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi önce sağlık. Başkanım halk ile buluşuyor musunuz? Antalyalılar Gelecek Partisi hakkında ne düşünüyor? Bu konuda bir kamuoyu araştırması yapıyor musunuz?

 

Beytullah Demir: Şimdi şöyle az önce bahsettiğimiz gibi pandemi süreci bizi çok olumsuz yönde etkiledi. Çalışmalarımızı minimum düzeyde tutmak durumunda kalıyoruz. Toplantılarımızı bile sosyal mesafe kurallarına, maskeli tüm şartları yerine getirerek, siz de il binamızı ziyaret ettiğinizde görmüşsünüzdür, her yerde dezenfektan var. Girişte olsun, bizim odada olsun. Toplantılarımızı da minimum katılımla maksimum katkı olacak şekilde yapmaya çalışıyoruz. Pandemi dönemini bir şekilde halkımıza değebildiğimiz kadar, gidebildiğimiz kadar gitmek amacımız, maksimum seviyede gitmeyi düşünüyoruz ama pandemi sürecinden dolayı insanlarımızda bir korku var, uzak durmaya çalışıyorlar her alanda böyle. Sadece siyasette değil misafirliklerden bile korkar olduk. Hastalığı olan kişiye bile geçmiş olsun demeye gidemiyoruz. Şu anda da bir arkadaşımız korona tedavisi görüyor, hastanede. Az önce yine görüştüm. Sağlık durumu gayet iyiymiş, odasını değiştirmişler, tekrar bir test yapmışlar, iyiye gidiyor. Yani bu süreci pandemi çok olumsuz etkiledi. Sağ olun sizin gibi gazeteciler sayesinde, medya sayesinde tanıtımımızı maksimum seviyede yapıp inşallah ilerleyen süreçlerde teşkilatlarımızla birlikte sahada olacağız. Esnaf ziyaretleri olsun. Dediğim gibi pandemi şartlarında maksimum hijyen ve mesafe kuralına uyarak ziyaretlerimizi yapıp partimizi maksimum seviyede tanıtacağız. Girmedik kapı bırakmak istemiyoruz. Girmedik hane bırakmak istemiyoruz. Tek temennimiz bu.

 

Engin Korkmaz: Şimdi bir soru gördüm. Serik’te Gelecek Partisi ilçe başkanlığı ne zaman kurulacak diye. Serik’te şu an yoksunuz sanırım değil mi?

 

Beytullah Demir: Serik’te görüşmelerimiz devam ediyor. Orada birkaç adayımız var. İnşallah en kısa zamanda açıklayacağız. Orada da benim aslen Serikli olmam sebebiyle biraz hassas hareket ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda orada güçlü bir kadro ile yolumuza devam edeceğiz.

 

Engin Korkmaz: Siz az önce canlı yayına bağlanmadan önce Gelecek Partisi’ne yaptığım ziyaretten bahsediyordum. Binanın modern olmasından, hijyen kurallarına uygunluğundan bahsediyordum. Gelecek Partisi pandemi sürecinde hijyen kurallarına uygun bir şekilde hareket etmiş bunun yanı sıra parti il binası kaliteli bir bina, güzel bir bina, güzel dizayn edilmiş bu konuda sizi tebrik ediyorum.

 

Beytullah Demir: Teşekkür ediyorum. Sağ olun.

 

Engin Korkmaz: Güzel bir sohbet oldu. Seçimlere yönelik açıklamalarınız oldu. Teşkilatlanmaya yönelik açıklamalarınız oldu. Şunu eklemek istiyorum, sormak istiyorum: Yarın seçim olsa Gelecek Partisi Antalya’da ne yapar?

 

Beytullah Demir: Az öncede bahsettiğim gibi bizim hedefimiz %100 ve maksimum. On yedi vekilin 17’si. Allah’ın izniyle de bunu yapacak kadroları yavaş yavaş oluşturuyoruz. Tabi vatandaşımızın takdiri de başımızın tacı.

 

Engin Korkmaz: Mutlaka vatandaş ne derse o olacak. Ona yapacak hiçbir şey yok.

 

Beytullah Demir: Şöyle bir ortam var. Onu söylemeden geçemeyeceğim. Bir korku iklimi var. İnsanlar mevcut hükümetin yaptırımlarından çok korkuyor. Açıkça dile getiremiyorlar. Ziyaretimize bile gelemeyen arkadaşlarımız var. Ancak özelden, herkesin eşit olduğu sandıkta biz söyleyeceğimizi orada söyleyeceğiz. Sonuna kadar yanınızdayız. Böyle bir ortamda sizin gibi muhalefete ihtiyacımız vardı. Allah sizden razı olsun. En başta genel başkanımızdan. Hani derler ya karanlığa küfür edeceğine bir mum yak. Herkes AK Parti’yi eleştiriyordu ama kimse yapıcı sağlam bir muhalefet izlemiyordu. Biz kurulduktan sonra genel başkanımız elini değil gövdesini taşın altına koydu. Bir mum yaktı. İnşallah biz bunu bir meşale haline getirip tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde de herkesi kapsayacak ve onları temsil edecek şekilde de bir iktidarla bunu taçlandırmak istiyoruz. Teşkilatlarımızla beraber. Vatandaşın tepkisi çok olumlu, sizin gibi bir muhalefete ihtiyacımız vardı diyorlar, yıkıcı değil hiçbir zaman yıkıcı olmayacağız. Hep yapıcı herkesi kucaklayan kimseyi ötekileştirmeyen, kutuplaştırmayan toplumsal ayrıştırmaya, ayrışmaya imkân vermeden ve ona müsaade etmeden herkesi eşit tutarak devlet düzeyinde de inşallah iktidara geldiğimiz zaman devlet kademelerinde de bunu görecekler, iktidara yakın olan değil de herkese eşit olan bir Gelecek Partisi görecekler inşallah. Bizim temennimiz bu amacımız da bu.

 

Engin Korkmaz: Çok güzel başkanım, en sonu güzel özetlediniz. Ben yanlı konuşmak istemem ama bir korku imparatorluğu olduğu bir korku imparatorluğunun kurulduğu aşikâr. Ne kadar muhalif insan varsa ya FETÖ’cü ilan ediliyor ya terörist ilan ediliyor.

 

Beytullah Demir: Evet, farklı olan herkesin vatan haini olduğu düşünülüyor, bu mantıkla hareket ediliyor. Ben de bir Yörük çocuğuyum, genel başkanımız da bir Yörük çocuğu belki siz de Yörük’sünüz tam bilmiyorum ama bizden her şey olur ama vatan haini olmaz. Bu ülkenin CHP’lisi de, MHP’lisi de, AK Partilisi de Gelecek Partilisi de, Deva Partilisi de bu ülkeyi en iyi şekilde ileri taşımak için var. Siyasi partiler, tabi terörle arasına mesafe koyamayan partiler de var malumunuz, bunu istisna olarak görüyorum ama bizden her şey olur ama vatan haini olmaz. 15 Temmuz’da sokağa çıktık arkadaşlarımızla beraber ve Türkiye’yi özetleyen bir durum vardı. Şöyle ki üç arkadaştık, birisi Kumlucalı Yörük bir arkadaş birisi de Batmanlı Kürt bir arkadaşımdı. Biz 15 Temmuz’da omuz omuza mücadele ettik ve hep edeceğiz. Bu vatana kasteden kim olursa olsun her zaman birlikte hareket edeceğiz. Bu Kürt, Türk, Laz hiç fark etmez.

 

Engin Korkmaz: Zaten bunu başarmak önemli başkanım. Birlikte olmak, omuz omuza mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır diyerek. Az önce söylediğiniz sözle söyleşimizi çok güzel özetlediniz, “bizden her şey olur vatan haini olmaz”. Bu kesinlikle bu söyleşinin başlığıydı.

 

Beytullah Demir: Maalesef bunlarla da itham olduk. Sevdiğimiz insanlardan taktir telefonları da aldık, tehdit telefonları da aldık gecenin 2’sinde 3’ünde. Bizde geri adım yoktur. İnanmadığımız yerde durmayız, inandığımız yerde de mücadelemize devam ederiz.

 

Engin Korkmaz: Başkanım çok güzel bir sohbetti. Ağzınıza sağlık yayını kapatmadan önce son sözlerinizi alabilir miyiz?

 

Beytullah Demir: Ben şu anda Azerbaycan’da malum durumdan bahsetmek istiyorum. Azeri kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Karabağ Azeri toprağıdır. İnşallah en kısa zamanda Azeri kardeşlerimiz orayı vatan toprağı haline getireceklerdir. Ermenilerden temizleyip. Orada şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Mücadele edenlere de muzafferiyetler diliyorum. Oradaki kardeşlerimize de dayanma ve dirayet gücü yüce Mevla’dan diliyorum. Dün de İstanbul’da bir dolu yağışı oldu. Orada zarar gören vatandaşlarımıza da en içten geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bize böyle bir imkân sunduğunuz için size çok teşekkür ediyorum. Partim adına, şahsım adına şükranlarımı sunuyorum. İnşallah devamı gelir. Siz ilk olduğunuz, inşallah bu kapıyı da siz açmış olun diğer yerel kanallar olsun yerel gazeteciler olsun canlı yayınlar, canlı TV programları hepsine katılmak isteriz. Tekrar teşekkür ediyorum bize bu kapıyı açtığınız için.

 

Engin Korkmaz: Ben teşekkür ederim. Her hafta bir konuk alıyorum. Kesinlikle bunu alsam mı almasam mı diye değil gündeme dair siyasi partilerden başkanları konuk ediyorum. Yayınımıza katıldığınız için ben teşekkür ederim başkanım. Evet, bugün Gelecek Partisi Antalya İl Başkanı Beytullah Demir ile birlikteydik. Güzel bir söyleşi oldu. Beytullah Bey partinin teşkilatlanması ve geleceğe dönük projelerden bahsetti. Kendisine teşekkür ediyorum. Bizi seyreden herkese teşekkür ediyorum. İyi akşamlar.

 

Beytullah Demir: Teşekkür ediyorum. Herkese iyi akşamlar. 

Not: Yardımlarından dolayı Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi doktora öğrencisi ERDEM DURU'ya teşekkür ederiz

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: