Antalya
24.09.2020
A
GÜNCEL
Avukatlara ‘sandık’ çağrısı
Avukatlara ‘sandık’ çağrısı

Antalya Barosu Başkan Adayı Hüseyin Geçilmez, 10-11 Ekim’de yapılacak seçimlere avukatların ilgi göstermek zorunda olduğunu belirterek, “Sorunlarımız çok büyük. Sorunların çözümü için tüm avukatların iradelerinin sandığa yansıması gerekiyor” dedi

10-11 Ekim’de yapılacak Antalya Barosu başkanlığı için adaylığını açıklayan Hüseyin Geçilmez, seçim çalışmalarını ve projelerini anlattı. Tüm ülkede olduğu gibi, avukatların da olağanüstü bir süreç yaşadığını belirten Geçilmez, “Hatta bu süreçten en çok etkilenen meslek gruplarından biriyiz. 3 aylık kısıtlama dönemlerinde adliyeler ve ofislerimiz kapandı. Hem ciddi bir gelir kaybı, hem de dosyalarımızda gerileme oldu. Uzun süren yargılama süreçleri daha da uzadı” dedi.

ÇALIŞMA GEÇ BAŞLADI

Yaşanan süreç nedeni ile insanlarda haklarını arama, dava açma gibi konularda ciddi tereddütler oluşmaya başladığını belirten Geçilmez, Artık insanlar haklarını arama konusunda masraf bile yapmak istemiyor” dedi. Süreç nedeniyle baro başkanlığı seçim çalışmalarının geç başladığını belirten Hüseyin Geçilmez, “15 Haziran’da adliyeler açıldı ve Nisan ayında başlamamız gereken seçim çalışmalarına başladık. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz ancak insanlarda ciddi bir belirsizlik var. Çoklu baro tartışmaları insanları biraz olsun hareketlendirdi ancak bu yetersiz” dedi.

KATILIM YÜKSEK OLMALI

10 Ekim’de genel kurul, 11 Ekim’de de seçim yapılacağını belirten Geçilmez, şunları söyledi: “Meslektaşlarımız maalesef seçime gelme konusunda endişeli. Koronavirüs nedeni ile endişe yaşayanlar çok. Bu endişeleri anlıyoruz ancak seçim ortamı çok güvenli olacak. Tüm önemler alınıyor. Beklemeyi azaltmak için sandık sayısı artacak. Virüs yayılımını azaltmak için kapıda karşılama seremonisini yapmayacağız. Diğer adaylarla seçim güvenliği konusunda görüşüyoruz”.

AVUKATLARIN SORUNLARI

Avukatların ciddi sorunlarının olduğunu ve bazı sorunların artık kangrene dönüştüğünü ifade eden Geçilmez, “Ekonomik sorun en başta geliyor. İş bulamayan, ofis açamayan, sınavı kazanmasına rağmen atanamayan meslektaşımız çok. Mahkemelerde karşılaştığımız diğer sorunlar da var. Ancak tüm bunlara rağmen iyi ki baromuz var. Çünkü baromuza rağmen bu problemleri yaşıyorsak, baroların olmadığı bir ortamı düşünmek bile istemiyoruz. Türk Tabipler Birliği’nin kapatılmasının tartışıldığı korkunç bir tablo varken, barolar için de böyle bir uygulamanın olabileceğini düşünüyoruz. O yüzden meslek örgütümüze sahip çıkmak zorundayız. Tüm avukatlardan, seçime katılmalarını ve iradelerini sandığa yansıtmalarını istiyoruz. Seçime katılımın düşüklüğü, antipropaganda ve baronun sahipsiz katıldığı izlenimi uyandırır ki; bu mesleğimize yapılacak en büyük kötülük olur” şeklinde konuştu.

ÇOKLU BARO TARTIŞMASI

Çoklu baro tartışmalarının yapıldığı sürecin çok anormal olduğunu blirten Antalya Barosu Başkan Adayı Hüseyin Geçilmez, şunları söyledi: “Ekonominin, hukuk sisteminin, toplumun bir çok problemi varken, avukatların bu kadar sorunu varken çoklu baroyu tartıştık. Aslında yıllardır altyapısı hazırlanan bir süreçti. Biz böyle bir uygulamanın teklif dahi edilemeyeceğini düşünürken, gündeme geldi ve meclisten geçti. Barolar tarihinde ilk kez 80 baro tek vücut halinde, hiçbir bahaneye sığınmadan çoklu baro uygulamasına karşı çıktık. Yaptığımız tüm itirazlara rağmen, ilgili kanun değişikliği gerçekleşti. Söz konusu kanunda avukatların sorunları, yaşadıkları sıkıntılarla ilgili hiçbir şey yok ve baroları bölecek, güçsüzleştirecek, ses çıkaranı engelleyecek bir düzenleme var. Birlik başkanımız Metin Feyzioğlu, kanunun demokratik olduğunu söyledi ve biz kendisi adına utandık. Çünkü kendisi daha önceki 2 seçimde, önceki uygulamaya göre seçildi. 4999 avukatlı bir baro ile 50 avukatlı bir baronun delege sayısı aynı oldu. Korkunç bir temsil adaletsizliğine imza atıldı”.

HUKUK İHLALLERİ ARTTI

Türkiye’de son dönemlerde hukuk ihlallerinin olağanlaştığı bir süreç yaşandığını belirten Geçilmez, “Mahkemeler ciddi baskı altında. İktidarın hoşuna gitmeyen karar veren hakim ve savcılar ya sürülüyor, ya görevden alınıyor. İktidarı eleştiren kişiler veya kurumlar hedef tahtası haline getiriliyor. Bu avukatlığın ve baroların ruhuna aykırı. Bizim varlık sebebimiz haksızlıklara karşı çıkmak. İktidarda kimin olduğunun bir önemi yok. Bu iktidar değiştiğinde de avukatlar ve barolar bu işlevini sürdürmeli. Mücadelemiz Türkiye Barolar Birliği ile de devam edecek. Birlik başkanımız kendi koltuğunu koruma derdinde oldu. Biz Türkiye Barolar Birliği başkanını, son dönemdeki kadar bizden uzak görmemiştik” ifadelerini kullandı.

YARGYA GÜVEN ÇOK DÜŞÜK

Türkiye’de genel anlamda yargıya bir güvensizlik olduğunu belirten Geçilmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hiçbir zaman, bu dönemde olduğu kadar üstünlerin hukuku geçerli olmamıştı. Karar verecek hakim, o kararı verirken akıbetinin ne olacağını düşünüyor. Yargı ile ilgili hep bir güvensizlik ve acabalar vardı, ancak bugünkü kadar ayaklar altına alınmamıştı. Bizim görevlerimizden birisi de, yargının yargı görevi ifa eden avukatlar, hakim ve savcıların olması gereken yere taşınması. Yargıya güven endeksinde çok gerilerdeyiz. Kendi halkımız içinde yapılan anketlerde öncelerde yüzde 50’lerdeydi, ancak son dönemlerde bu rakam yüzde 20, hatta 10’lara kadar düştü. Mesleğimiz ve ülkemizin geleceği için bu güvenin sağlanması adına sürekli ve ısrarlı mücadelemiz devam edecek”.

EKONOMİK ÇÖZÜMLER

Göreve seçilmeleri halinde hayata geçirmeyi planladıkları projelerden de bahseden Geçilmez, şunları söyledi: “Ekonomik sorunlara yönelik çalışmalarımız olacak. Mevcudu paylaşmak yerine, yeni iş alanları oluşturacağız. Tapu ve noter işlemlerinin avukatla takip edilmesi, kira, eser, inşaat, koop üyeliği sözleşmesi, pay devri sözleşmesi, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi, kat karşılığı sözleşmesi gibi işlerde avukat bulundurma zorunluluğu, avukat vekaletnamelerinin avukatlar tarafından düzenlenebilmesi gibi işlemler için kamuoyu yaratılacak, ilgili bakanlık ve kurumların sürekli olarak gündeminde tutulacak. Stajyer avukatların , ilk 6 aylık staj döneminde Adalet Bakanlığı tarafından staj ücreti ödenmesi ve sosyal güvencesinin yapılması için girişimde bulunulacak” dedi.

ADLİYEDEKİ SORUNLAR

Adliyede karşılaştıkları sorunların çözümü konusunda da proje hazırladıklarını belirten Geçilmez, şöyle konuştu: “Meslektaşlarımızın adliye içinde kullandığı alanların arttırılması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Meslektaşlarımızın haciz işlemlerini daha ekonomik ve daha hızlı yapabilmeleri amacıyla baroya araç alınacak ve haciz işlemlerine tahsis edilecektir. Baromuz bünyesinde vasi ve kayyum listesi oluşturulup, komisyon ve mahkemelerle görüşülerek ücret tarifesi hazırlanacaktır”.

 

TOPLUMSAL PROJELER

Birçok proje hazırladıklarını belirten Geçilmez, diğer projelerini ana başlıklar halinde şöyle sıraladı: “Antalya Barosu’nun kurumsal yapısına, eğitim, sosyal ve sanatsal etkinliklerine yönelik çalışmalarımız olacak. TBMM ile ilişkiler kurulu veya Mevzuat Çalışma Kurulu kurularak, avukatlık mesleğine faydalı kanun değişiklikleri için çalışmalar yapılacaktır. Kadın, çocuk, çevre ve hayvan hakları gibi toplumsal konulara ve davalara yönelik özel çalışmalar gerçekleştireceğiz”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: