Antalya
10.09.2020
A
GENEL , RÖPORTAJ
Kaya’dan iddialı projeler
Kaya’dan iddialı projeler

Antalya Barosu Başkan adaylarından Av. Mehmet Kaya, güçlü bir yönetimle göreve talip olduklarını belirterek, seçilmeleri halinde hayata geçirmeyi planladıkları projeleri anlattı

Röportaj: Mehmet DOĞAN

 

Ekim ayında yapılacak Antalya Barosu seçimleri için adaylığını açıklayan isimlerden Avukat Mehmet Kaya, göreve gelmesi halinde hedeflerini ve hayata geçirmeyi planladığı projeleri anlattı. 5 Bin’den fazla üyesi bulunan Antalya Barosu’nun hak ettiği hizmeti alması için çalışacağını belirten Kaya, güçlü bir yönetimle göreve talip olduğunu belirtti, seçilmesi halinde yapacaklarını anlattı.

 

Antalya Barosu başkan adaylığınızı açıkladınız, kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

1970, Antalya/ Kaş doğumluyum. 1994 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Antalya Barosu’nda stajımı tamamladım. 03.01.1996 tarihinde Antalya Barosu’na 1264 sicilde kayıtlı olarak avukatlık mesleğine başladım ve 24 yılı aşkın süredir serbest Avukatlık mesleğini sürdürüyorum. 2016 yılından beri Antalya Barosu Yönetim Kurulu üyesiyim. 16 yıldır ceza yargılama usulünde “Avukatın Rolü ve Avukatlık Hukuku” konulu eğitimler ile Antalya Barosu Staj Akademisi’nde “Avukatlık Hukuku” derslerinde eğitimcilik görevlerini sürdürdüm. Antalya Merkez ve ilçeleri ile Türkiye’nin 30’dan fazla ilinde “Avukatlık Hukuku ve Avukatlık Mesleğinin İcrası, Uygulaması” konusunda uygulamalı eğitimler sundum.

Sosyal projelerde de yer alıyorsunuz. Bugüne kadar uyguladığınız proje ve çalışmalardan bahseder misiniz?

Türkiye’de ilk kez, avukatların yardımlaşması ve dayanışması için 2012 yılında Facebook’ta 34 binden fazla avukatın üyesi olduğu“Av. Mehmet Kaya Hukuki Bilgi Paylaşımı Grubu”nu kurdum ve hukuksal bilgilerin avukat meslektaşlarıma ulaştırılması, genç hukukçulara yol ve yöntem gösterilmesi, mesleki dayanışma ve hukuki bilgilerimizin genç meslektaşlarımıza aktarılarak genç avukatların hukuki gelişmesine katkı sundum. Yine, yargı kararlarının Türk Milleti’nin malı olduğundan satılamayacağını ilan ederek yargı kararlarının avukatların erişimine açılmasının Anayasal hak olan 36.maddesindeki adalete erişim hakkı olduğunu vurgulayarak hukuk programcılarıyla hukuk savaşı verip,ceza ve baro disiplin yargılamasına maruz kalmış, bu hukuki mücadeleyi avukatlar lehine zaferle sonuçlandırdım. Son on yılda 100 binden fazla yüksek mahkeme kararını tasnif ederek , hiçbir hukuk programında olmayan, her avukatın bilgiye kolayca erişebileceği şekilde konu kodeksli emsal karar arşivimi tüm avukatlarla, hukukçularıyla paylaştım. Marmara, Akdeniz, Süleyman Demirel ve Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakülteleri’nde, avukatlık hukuku ve hukuktaki güncel gelişmeleri öğrencilere aktardım.

Niçin aday oldunuz? Mevcut Başkan aday değil mi?

Antalya Barosu geleneklerinde genelde 2 dönem yani 4 yıl Baro Başkanlığı yapanlar yeniden aday olmazlar. Halen Baro Başkanımız olan Av.Polat Balkan da ikinci kez seçildikten sonra yeniden başkan adayı olmayacağını açıklamıştı. Antalya Barosu Başkanlığı gibi onurlu ve sorumluluğu ağır olan bu göreve aday olmamın sebebi de, 25 yıllık avukatlık mesleği tecrübem ve hukuki bilgi birikimimle Baromuza ve avukatlık mesleğine katkı sunabilir, şimdiye kadar koymaya çalıştıklarıma ek, bir tuğla daha ilave edebilirim diye düşündüm.

Baro Başkanı seçilirseniz ne gibi projeleriniz var?

4 yıldır Antalya Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığımdan dolayı avukatlık mesleğinin ve Baromuzun sorunlarının da, çözümlerinin de farkındayım. Kısaca belirtmem gerekirse;  şunları söyleyebilirim;

Antalya Barosu’nun yeni hizmet binasını zaman geçirmeksizin inşa edeceğiz. Ne acıdır ki,  sayısal açıdan 5.000 den fazla üyesi bulunan Türkiye’nin 4. büyük barosu Antalya Barosu olmasına rağmen, Türkiye Barolar Birliği’nden hizmet binası için ödenek alamamış tek baro, Antalya Barosu’dur.  Tapusu Antalya Barosu’nca 3 yıl önce alınıp  TBB ye hizmet binası yapılması için devredilen Çallı’daki 3 dönümlük arazi boş bir şekilde durmakta, tüm ısrarlara ve taleplere rağmen TBB tarafından inşaat ihale süreci bir türlü başlatılmadığı için hizmet binası yapılmamıştır. Antalya Barosu’na bu hizmet binasının TBB tarafından yaptırılmamış olması kasıtlı ve keyfidir. Baro Başkanımızla TBB Başkanı arasındaki tartışmalar nedeniyle bu hizmet binasının ihalesinin yapılmadığını tüm kamuoyu çok iyi bilmektedir. Ben Baro Başkanı olduğumda, öncelikle diyalog yoluyla hizmet binamızın yaptırılmasını sağlayacağız. Diyalogla çözülemediği takdirde, yüzlerce avukat arkadaşımla TBB binasının önünde “yörük çadırı” kurarak ve başkaca eylemlerle hizmet binamızın yaptırılması yönünde baskı oluşturacağız.

Meslektaşlarımızın ekonomilerine katkı sunacak projelerimiz var. Avukatlık Kanunumuzun 35.maddesinin 3.fıkrası gereğince “Anonim Şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatiflerinin, sürekli sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır” hükmüne riayet etmeyenlerle il merkezi ve ilçelerde sıkı ve ciddi bir şekilde takipçisi olunacak, “sürekli zorunlu avukatlık hizmet sözleşmesi” yapmayanlar hakkında gerekli şikayetlerin yapılarak  idari yaptırım uygulanması sağlanacak.

Nöbetçi avukat projemizle; avukat meslektaşlarımızın isteklerine bağlı olarak talep edenlerden hafta sonu, mesai saatleri dışında çalışabileceklerden bir nöbetçi avukat listesi oluşturulacaktır.

Yabancı dil bilen avukatlarımızın, hangi dilleri hangi seviyede konuşabildiği, yazabildiği uzmanlardan oluşan bir kurulca tespit edilerek, yabancı dil bilen avukatlar listesi oluşturularak, özellikle Adli yardım, CMK görevlendirmeleri ile kurum ve kuruluşlar nezdinde bu bilgilerin paylaşılması sayesinde, yabancılara kaliteli hizmet sunmalarına, haliyle de avukatlık ücreti kazanmalarına katkı sunulacaktır.

Ücretsiz avukatlık hizmetinden faydalanılan Adli yardım kurumunun, adalete erişim hakkını sağlayan çok önemli bir avukatlık hizmeti olduğu  sosyal medyadan ve ilan panolarından  halkımıza yeterince tanıtılması ve farkındalık yaratılması sağlanarak , bu yolla daha çok adli yardım başvurusu yapılacağından adli yardım sicilinde kayıtlı meslektaşlarımıza daha çok iş ve gelir gelecek, ekonomilerine katkı sağlayacaktır.

 

Eğitim ile ilgili projeleriniz olduğu biliniyor. Bunlar neler?

Türkiye’de ilk kez Antalya Barosu’nda Avukatlık Akademisi kuracağız. Hukuk eğitiminin yetersizliği ve avukatlık  staj döneminin verimsiz geçmesi nedeniyle, genç meslektaşlarımızın avukatlık mesleğinin tarihçesi, felsefe ve mantığı, hak ve yükümlülükleri, meslek etiği ve kuralları, disiplin ve ceza soruşturma ve kovuşturması dersleri, duruşmada avukatlık, ceza ve hukuk yargılamaları için ayrı ayrı olmak üzere, duruşma yönetiminde hakimin yetkisi ve bu yetkinin sınırları, duruşmalarda avukatların konuşma ve soru sorma hak ve yetkileri, tanıkların dinlenmesi ve tanıklara soru sorma teknikleri, adli yazışma teknikleri, diksiyon eğitimlerini de içeren 3-4 aylık bir dönemde sınırlı sayıdaki sınıflarda örgün eğitimle mesleki niteliğe ve gelişime katkı sunulacaktır.

Baro Kütüphanesi projemizle, özellikle genç avukatların ekonomik zorluk nedeniyle alamadığı güncel hukuk kitaplarının ve yayınların olduğu kütüphaneyi kuracağız.

 

Ekibinizde kimler var?

Güçlü bir yönetim kurulu oluşturduk. Yönetim Kurulu’nda bulunan isimler şöyle:

Av. Hayrullah Demir,  Av. Yasemin Sönmez, Av. Aydın Türkmenoğlu, Av. Ebru Çebi, Av. Ali Çelik, Av. Şükran Akca, Av. Hümmet Çalhan, Av. Gizem Kumbul, Av. Buket Özcan, (Alanya), Av. Mehmet Fettahoğlu (Manavgat).

 

Son olarak söylemek istedikleriniz neler?

Antalya Barosu gelenekleri ve duruşu olan güçlü bir Barodur.  Seçimleri de şenlik ve dostluk havasında geçer. Biz, bu zorlu ve onurlu göreve talip olmakla elimizi taşın altına koyduk ve yönetime aday olan ekip arkadaşlarımla ciddi ve uygulanabilir projelerimizle meslektaşlarımıza kendimizi tanıtmaya çabalıyoruz. Salgının artması nedeniyle ne yazık ki meslektaşlarımızı fiziken ziyaret edemediğimizden bu özrümüzü de anlayışla karşılayacaklarını umut ediyoruz. Başkanlığa ve Yönetime aday olan diğer arkadaşlarımızı da kutluyor, onlara da başarılar diliyorum.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: