Antalya
06.09.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Söz Muratpaşalının
Söz Muratpaşalının

 Muratpaşa Belediyesi, Türkiye'de bir ilke imza atarak, 2021 yılı bütçesini, dijital demokrasi platformu komsumeclisi.com'da ilçe sakinlerinin tartışmasına açtı. Belediyenin 7 başlıkta sınıflandırılan 435 milyon liralık taslak bütçesi, sitenin forum sayfasında madde madde değerlendirip Komşu Meclisi'nde oylanacak.
 

Bakkalı, tamircisi, öğretmeni, din görevlisi, taksicisi fırıncısı, yaşlısı genci, kadını ve erkeğiyle Muratpaşa, artık sokağının, mahallesinin, yaşadığı ilçenin geleceğine yön verecek. Muratpaşa Belediyesi, Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirerek hazırlıkları devam eden 2021 yılı bütçesini Komşu Meclisi'nde tartışmaya açtı. 

KOMŞU MECLİSİ NEDİR?

Komsumeclisi.com üzerinden çalışan ve 13 yaş ve üzeri her Muratpaşalıın doğal üyesi olduğu Komşu Meclisi, Belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından 21 Şubat'ta yapılan tanıtım toplantısıyla uygulamaya alındı. İnternet dünyasındaki hızlı değişimin karar alma süreçlerinde yer almak isteyen, tartışan, yaşadığı sokağa, mahalleye ve kente dair söz söyleyen, müşterekleri arayan ve kamusal iyiye ulaşmaya çalışan aktif yurttaşlık döneminin başlattığına dikkat çeken Başkan Uysal, Komşu Meclisi'nin bu değişimin ürünü olduğunu söyledi. Başkan Uysal, bir anlamda doğrudan demokrasi uygulaması olan komsumeclisi.com'la Muratpaşa'da ikamet eden 13 yaş üstü herkesin kent yönetimine doğrudan katkı sunabildiğini belirtti. 

FORUMLARDA TARTIŞMA BAŞLADI

Komsumeclisi.com üzerinde tartışmaya açılan Muratpaşa Belediyesi'nin 435 milyon liralık 2021 yılı taslak bütçesi 7 ayrı başlıkta sınıflandırıldı. Bütçe kullanımları her başlıkta madde madde belirtildi ve 2021 yılı hedefleri forum üzerinde ilçe sakinlerinin değerlendirmesine açıldı. 

OYLAMA 11 EYLÜL'DE BAŞLIYOR

Türkiye'nin ilk dijital demokrasi uygulaması komsumeclisi.com forumlarında başlayan tartışma 18 Eylül Cuma gününe kadar devam edecek. Bir yanda forumda tartışmalar devam ederken diğer yanda 11 Eylül Cuma günü bütçe için oylama başlayacak. Komşu Meclisi'nde bütçe oylaması da 18 Eylül'e kadar devam edecek.  

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: