Antalya
30.08.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
Akdeniz'de sistemi öğrenciler belirleyecek
Akdeniz'de sistemi öğrenciler belirleyecek

AKDENİZ Üniversitesi'nin yeni eğitim- öğretim yılında, öğrencilere yönelik üç seçenekli bir anket başlıyor. 70 bin civarında öğrencisi bulunan üniversitede, öğrencilerin tercihine göre 'online', 'yüz yüze' ya da 'hibrit' eğitim modeli uygulanacak. 

Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yılın ikinci yarısından itibaren, diğer tüm üniversitelerde olduğu gibi derslerin uzaktan eğitim sisteminde verildiği Akdeniz Üniversitesi'nde, önümüzdeki eğitim- öğretim yılında uygulanacak model, öğrencilerle yapılacak anketle belirlenecek. Anket önümüzdeki hafta sonuçlanacak. Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) alacağı kararlar ve Covid-19'un gidişatı da kararda etkili olacak.

REKTÖRDEN AÇIKLAMA

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Sevgili Akdenizli öğrencilerimiz, sizlere bahsettiğimiz anket çalışmamız tamamlanmıştır. Anketteki üç seçeneğe ilişkin hazırlıklarımız da son aşamasındadır. Bizleri yönlendirmede çok faydalı olacak cevaplarınız sonucu en uygun seçeneği, müfredatınıza uyacak şekilde titizlikle hazırlayıp uygulamaya koyacağız. Son olarak şunu ekleyeyim, hibrit eğitimde, isteyen öğrenciler online, isteyen öğrenciler yüz yüze eğitim alacaklardır. Her iki uygulama da eş zamanlı olacaktır. Pratik uygulama için seçenekler bildirilecektir. Hepinize şimdiden başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum" dedi.

ÖĞRENCİLERE ÜÇ SEÇENEK

70 bini aşkın öğrencisi bulunan üniversitede, önümüzdeki yıl uygulanacak olan eğitim modeliyle ilgili içeriği tamamlanan ankette öğrencilere üç seçenek sunulacak. Yaklaşık bir hafta sürecek ankete göre öğrenciler 'sadece uzaktan eğitim', 'sadece yüz yüze eğitim' ya da 'hibrit eğitim' şıklarından birini tercih edecek. Hibrit eğitimin, uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitimin bir arada gerçekleştirildiği karma eğitim olduğu da belirtilerek, öğretim elemanının dersliklerde gerçekleştireceği oturumlara, oturuma derslikte katılmak isteyen öğrenciler arasında mesafe kuralarına uyacak sayıda öğrenci yüz yüze, diğer öğrenciler uzaktan katıldığı bir eğitim şekli olduğu kaydedildi.   

DÖRT METREKAREYE BİR ÖĞRENCİ

Ankette, sadece yüz yüze eğitim veya hibrit eğitimin tercih edilmesi durumunda öğrencilerin Covid-19 ile ilgili riskleri tamamen bildiği ve bu riskleri kabul ettiğinin varsayılacağı vurgulandı. Okullarda en az 4 metrekareye en fazla bir kişi düşecek şekilde düzenleme yapılacağı da belirtildi.  DHA

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: