Antalya
15.07.2020
A
KÜLTÜR-SANAT
İki Türk kadın sanatçı Dünya Umut sergisinde
 İki Türk kadın sanatçı Dünya Umut sergisinde

Pandemi sürecinde insanlara moral vermek amacıyla Hindistan’ın Mumbai kentinde 22 Temmuz’da online sergi düzenlenecek. 41 ülkeden 151 sanatçının katılacağı ‘Umut’ isimli sergide Türkiye’den Gülay Eroğlu ile Keziban Ertuğrul Yıldırım birer eserle yer alacak

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs insanların eve kapanmasına, sosyallikten uzaklaşmasına neden oldu. Bu durum karşısında sessiz kalmayan sanatçılar online buluşmalarla evlere kadar ulaştı.  Bu amaçla kar amacı gütmeyen Hindistan’ın Mumbai kentindeki SMD Foundation Vakfı Almanya, Pakistan, Türkiye, İsveç, Irak, Rusya, Portekiz, Hollanda ve ABD’nin de içinde yer aldığı 41 ülkeden toplam 151 sanatçının katılımı ile online sergi organize etti.

 

22 TEMMUZ’DA AÇILACAK

‘Umut’ adı verilen sergi 22 Temmuz’da online olarak açılacak. Sergide ressamların yanı sıra heykeltıraş ve fotoğraf sanatçılarının eserleri de görücüye çıkacak.  Umut isimli sergiye Türkiye’den sanat eğitmeni ve resim sanatçısı Gülay Eroğlu ile küruator ve resim sanatçısı Keziban Ertuğrul Yıldırım birer eserle katılacak. Eroğlu, kadın portreli yağlı boya çalışmasıyla, Yıldırım ise abstract akrilik çalışması ile sergide yerini alacak.

YAĞLI BOYA VE ABSTRACT

Sergi küruator Prabhinder Lall ve SMD Foundation Vakfı Üyesi Mintu Deka Smd koordinatörlüğünde yapılacak. Serginin amacının hem sanatı insanların evine kadar ulaştırmak hem de ülkeleri sanat ile birleştirmek olduğunu söyleyen Mintu Deka SMD, “Umut önemli bir güçtür. Pandemi hepimizin hayatını değiştir. Böyle zamanlarda umut çok güçlü bir kaynak oldu. Bu nedenle serginin adını ‘Umut’ koyduk” dedi.

UMUDUNUZU KAYBETMEYİN

Sergiye Türkiye adına katılacak olan Gülay Eroğlu ise uluslararası bir sergide yer almanın gurur verici olduğunu söyledi. Eroğlu, “Bir de böylesi sosyal etkinlikte yer almak gururumuzu ikiye katladı. Pandemi insanları eve kapattı ama bu bile sanatın önüne geçemedi. Biz de umut olmak için sergiye katıldık.  Hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin” dedi. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: