Antalya
13.07.2020
A
ARŞİV
Karakurt’tan mobbing iddiası
Karakurt’tan mobbing iddiası

Tüm Bel-Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının sendika değiştirmesi zorlandığını iddia etti

Yazılı açıklama yapan Tüm Bel-Sen Antalya Şube Başkanı Karakurt şunları söyledi: “Martın sonu bahar, her şey çok güzel olacak’ diyerek Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını hep birlikte! Kazandığımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz. Ancak; Antalya Büyükşehir Belediyesinde 2015 yılı Türel dönemine ilişkin Antalya valiliği ‘insan hakları komisyonunun’ raporu ile de resmen teyit edilen ve kamuoyunda büyük bir tepkiyle karşılanan sendikal baskı, tehdit ve şantaj uygulamalarına maalesef bu gün de tanık oluyoruz!

Bu yeni dönemde daha iyi bir sözleşme yapacağımıza inanarak Sendikamız Tüm Bel-Sen’e üye olan Antalya Büyükşehir ve ASAT emekçileri, içerisinde  bulunduğumuz sendikal YETKİ aylarında baskı ve şantajın ‘resmi’ adı olan ‘selam’ ve ‘rica’ ile istifa ettirilerek Tüm Yerel Sen’e geçmeye zorlanıyor.

Asıl düşündürücü ve vahim olanın ise,  belediye emekçilerinin sendikal hak ve özgürlüklerine yapılan bu müdahalenin Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Muhittin Böcek’in Sivil Toplum Kuruluşlarından(STK)sorumlu Danışmanı! ve aynı zamanda Tüm Yerel Sen’in bağlı bulunduğu Birleşik Kamu İş Genel Başkanı olan Mehmet Balık tarafından bizzat yürütülmesi ve yönetilmesidir!

     Şimdi STK Danışmanı Mehmet Balık’a soruyoruz;

Antalya Büyükşehir Belediyesin de görev yapan müdür, şef, amir ve birim vb. sorumlularını Başkanlık telefonundan arayarak çağırmanız ve Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek ile olan ‘yakin’ ilişkilerinizi servis ederek Tüm Yerel Sen’e üye olmalarını ‘rica’ etmeniz STK danışmanı olarak ‘tarafsızlığınıza’ gölge düşürmüyor mu?

 

Başkanlık ‘Danışmanı’ odasından yürüttüğünüz bu faaliyetiniz Belediye emekçilerinin sendikal tercih, hak ve özgürlüklerine karşı psikolojik bir baskı ve mobbing anlamına gelmiyor mu?

 

Menderes Türel döneminde Birleşik Kamu İş ve Tüm Yerel Sen olarak   insan hak ve özgürlüklerine aykırı bulduğunuz, kınadığınız ve mahkum ettiğiniz  ‘malum’ tehdit, şantaj ve mobbing uygulamalarının bir benzerinin bu gün  ‘selam’ ve ‘rica’ ile tarafınızca sürdürülmesi sizin için YAMAN BİR  ÇELİŞKİ değil mi?

 

Esas Kadronuzun halen Milli Eğitim Bakanlığında olmasına rağmen  ‘Geçici’ olarak görevlendirildiğiniz Antalya Büyükşehir Belediyesi Danışman! makamı eliyle, Emekçilerin iradesi üzerinde ‘kalıcı’ zararlar bırakacak olan böylesine bir ‘keyfiyet’ içerisinde bulunmanız savunduğunuz HAK, HUKUK, ADALET ve LİYAKAT değerleriyle çelişmiyor mu?

 

Danışman forsunu kullanarak yerine getirdiğiniz bu ‘haksız’ ve ‘hukuksuz’ uygulamanızdan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek’in haberi ve bilgisi var mıdır?

Antalya Büyükşehir ve ASAT emekçilerinin kafasını meşgul eden ve bir an önce açıklığa kavuşturulması gereken sorular bunlardır Sayın Danışman.

 

Koronavirüs için her türlü tedbiri alan Antalya Büyükşehir Belediyesinin; “çalışma ortamını geren, personel arasında büyük bir huzursuzluk yaratan,  emekçilerin özgür, demokratik  sendikal irade ve tercihlerine müdahale anlamına gelen bu  tür haksız ve keyfi uygulamalara karşı da aynı duyarlılığı göstererek Büyükşehir Belediyesi  ve Asat emekçilerini  rahatlatacak açıklamayı bir an önce yapacağına inanıyoruz.”

                                                                                                

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: