Antalya
06.07.2020
A
GENEL , ÇEVRE
Eğrigöl’de yapılaşma tehdidi
Eğrigöl’de yapılaşma tehdidi

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesine 40 km mesafede, Toros Dağlarının zirvesinde bir doğa harikası olan Eğrigöl, yapılaşma baskısı altında alarm veriyor.  Son 1 ayda göl manzaralı ev yapılmak üzere yapılan temel kazıları tepkilere neden oluyor.  

 

 

Antalya ve Konya il sınırlarını belirleyen Toros dağlarının zirvesindeki yaylaların, son yıllarda ilgi görmesi ile çevre sorunları da baş göstermeye başladı. Bu alanlardan biri de, Antalya’nın Gündoğmuş ilçesine 40 km uzaklıkta, 1350 metre yükseklikteki Söbüçimen Yaylası mevkiinde yer alan Eğrigöl. Yedi Kaza Yaylaları olarak da bilinen bölge, eskiden yaz aylarında Yörüklerin hayvanlarını otlattığı, derme çatma çadırların yer aldığı bakir bir yayla iken, şimdilerde günübirlik ziyaretçilerin bıraktığı çöpler ve göl manzaralı yayla evi yapma sevdasına kapılanların yol açtığı çevre sorunları ile karşı karşıya.

 

EĞRİGÖL’DE TALANA ‘DUR’ DEYİN

Çevresinde endemik bitki türlerinin hayat bulduğu, sazan başta olmak üzere kırmızı benekli balık türleri ile su kuşlarına ev sahipliği yapan Eğrigöl, göl manzaralı ev yapmak isteyenlerin neden olduğu çevre sorunları ile karşı karşıya.  Sosyal medya mecrası Facebook’da Gündoğmuş adlı grubun da yöneticisi olan Halil Tokgöz, yayınladığı mesajla son 1 ayda ev yapılmak üzere 15 kadar temel kazısı yapıldığına şahit olduğunu belirterek, yardım çağrısında bulundu. Eğrigöl ve çevresini bugüne kadar geleneksel yaylacılık faaliyeti kapsamında Yörüklerin kullandığı hazine mülkü olduğuna dikkat çeken Tokgöz, “Burası kimsenin tapulu malı değil. Hiçbir yetkili görmüyor mu? Bu talana kim dur diyecek.” ifadeleriyle yapılaşma baskısını kamuoyunu duyurdu. Son yıllarda artan yapılaşma ve kirlenme baskısı nedeniyle koruma amaçlı olarak 2900 metre yüksekliğindeki Geyik Dağı ile 2350 metre yükseklikte yer alan Eğrigöl ve çevresinin Milli Park alanı ilan edilmesi çağrıları yapılıyor.

Fotoğraf:Halil Tokgöz​

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: