Antalya
02.07.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Başkan sözü
Başkan sözü

​Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Engin Korkmaz'ın Kapuz Kanyonu'nun geleceğine dair kaleme aldığı köşe yazısı üzerine açıklama yapan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, "Sadece Kapuz Kanyonu değil, Konyaaltı ilçesindeki hiç bir yeşil alanın ticarete açılmasına izin vermeyeceğim" dedi

 

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Engin Korkmaz Konyaaltı ilçe sınırları içindeki Kapuz Kanyonu'nun geleceğine dair tedirginliğini kaleme almış ve kanyonun korunması çağrısı yapmıştı. Korkmaz yazısında, "Kapuz Kanyonu'nu ticarete açmayın, betonlaştırmayın yoksa işgalin önüne geçemezsiniz" demişti. Yazı üzerine açıklama yapan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, "Sadece Kapuz Kanyonu değil, Konyaaltı ilçesindeki hiç bir yeşil alanın ticarete açılmasına izin vermeyeceğim" dedi.

 

YÜRÜYÜŞ VE PİKNİK ALANI

 

Kapuz Kanyonu'nda yetkinin şuanda Orman Bakanlığı'nda olduğunu belirten Esen, "Orman ihale açarsa buraya talibiz. İhaleyi alırsak Kapuz Kanyonu'nun bir  yürüyüş ve piknik alanına çevireceğiz. Kesinlikle betonlaşmaya ve ticarete izin vermeyeceğiz. Sadece temel ihtiyaçlar için bir büfe yapılabilir ve o da belediye kontrolünde olacak" dedi.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Kapuz Kanyonu'nda bir bahar şenliği de düzenleyebileceklerini belirten Esen, "Yıl da bir kez oraya şenlendirmek için bahar şenliği tarzında bir etkinlik yapılabilir. Ama bu sonraki süreç. Önceliğimiz orayı alıp sosyal belediyecilik ilkeleri doğrultusunda düzenlemek" dedi.

 

HAYAT PARK ÖRNEĞİ

 

Belediye başkanlığı döneminde ilçedeki tüm yeşil alanları koruyacağını belirten Esen, "Görev sürem boyunca ilçedeki hiç bir yeşil alanın ticarete açılmayacağının sözünü veriyorum" dedi. Hatırlanacağı gibi halk arasında Nashira Park olarak bilinen 117 dönümlük arazinin ihalesini almış ve bölgenin adını Hayat Park olarak değiştirmişti. Belediye, halka açık olacak Hayat Park'ı sosyal donatı alanı olarak düzenleme çalışmalarına devam ediyor.

 

 

Engin Korkmaz'ın konuyla ilgili yazısı

Semih Esen’e çağrımdır

 

FacebookTwitterWhatsApp

Antalya'nın şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta Konyaaltı ilçesi Aşağıkaraman Mahallesi sınırlarındaki Kapuz Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. Bölge sakinlerinin 'Keşfedilmemiş cennet' olarak adlandırdığı kanyonun turizme açılması için çabalanıyor.

Fakat bizim turizmden anladığımız, 150 metreye yayılan büfeler, kıyıyı boydan boya işgal eden tekneciler, mantar gibi türeyen envai çeşit seyyar satıcılar olduğu için Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’e seslenmek istiyorum:

 

LÜTFEN BURAYI TURİZME AÇMAYIN!

Kapuz Kanyonu’nun yolu zorlu ve engebeli, bırakın öyle kalsın. İnsanlar zor gelsin oraya; zor gelsin ki oranın kıymetini bilsin. Kat kat asfalt döşemeyin Kapuz Kanyonu patikasına.

Market dahi olmasın orda. Zaten gelen yanında yiyeceği içeceğiyle geliyor, kimsenin orda kolaya, fantaya, sigaraya filan ihtiyacı yok, inanın bana.

Bir de işin otopark kısmı var tabi.  Şuan insanlar herhangi biri tarafından yönetilmeksizin araçlarını düzgünce park ediyor. Bırakın öyle kalsın, o işi özele havale edip birilerini zengin ederken halkın tepkisini çekmeyin.

Ama sık sık denetleyin orayı, hatta mangal yapmayı yasaklayın. Malum biz mangal sonrası ne yapılır çok bilen bir toplum değiliz. Eğer gittiğimiz yerde birileri bizi gözetlemiyorsa mangalın çöpünü, kemiğini öylece atar gideriz. Bu nedenle mangalı yasaklayın.

Bunların yanı sıra, belediye olarak küçük yatırımlarla orayı cennet olarak koruyabilirsiniz de. Örneğin misafirlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak tuvalet konsun. O da belediye kontrolünde! Çünkü özele verilirse o tuvalet, tuvalet olmaktan çıkar, önce büfeye sonra devasa bir restorana dönüşür. Ve inanın bunun önüne geçemezsiniz. Siz yıkarsınız ertesi gün onlar yeniden yapar.

İçme suyu hayratı da koyabilirsiniz mesela! İnsanlar buz gibi Beydağlarının suyunu içsin orda.

Rafting ve trekking yapmak isteyenler kendi imkanlarıyla hobilerini gerçekleştirsin. Ama yılda bir kez Feslikan Şenlikleri gibi Kapuz Kanyonu Şenlikleri yapabilirsiniz. Rafting ve trekking yapacak olanlara şenlik çerçevesinde kolaylık sağlayabilirsiniz. Ama hepsi bu…

 

Semih Başkan Kapuz Kanyonu’nu gördükten sonra, “Neden buraya tesis yapılmıyor, tekne turları, restoranlar neden yok” diyenlere kulak asmayın. Konyaaltı sahilinin hali ortada! Uğraşa uğraşa en sonunda halkın giremediği, işgalin hat safhada olduğu bir plaj haline getirdiler. Kapuz Kanyonu da Konyaaltı plajıyla aynı kaderi paylaşmasın.

Eğer orayı tesisleşmeye açarsanız ‘keşfedilmemiş cennet Kapuz Kanyonu’ çok değil 1-2 yıl içinde çöplüğe döner!

Uyarılarımı dikkate almanız dileğimle... Başka Antalya yok, başka Konyaaltı yok ve başka Kapuz Kanyonu yok… 

Haber merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: