Antalya
09.06.2020
A
GENEL , EKONOMİ
Sigortacılık sistemi promosyon değildir
Sigortacılık sistemi promosyon değildir

Antalya Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İbrahim Düzenli, 9 Mayıs 2020 tarihinde çıkartılan yönetmelikle sektörlerinin büyük yara aldığını belirterek, “Bu yönetmelikle sigortacılık, manavdaki sebze ya da içeceklere yapıştırılan ürüne dönüşüyor” dedi

 

 

Antalya Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İbrahim Düzenli, 9 Mayıs 2020 tarihinde çıkartılan “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigortacılık Sözleşmeleri ile Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile sigortacılık sektörünün manavda satılan bir sebze, ya da marketlerde satılan içeceklere yapıştırılan bir promosyona dönüştüğünü söyledi.

MAĞDURİYETLER OLUŞACAK

Ülke genelinde 200.000 kişinin istihdamını sağlayan sigorta acenteleri olarak, mesleklerinin saygın ve yetkinlik gerektiren bir meslek olduğuna inandıklarını belirten Düzenli, “Sigorta acenteliği yapmak isteyen kişilerin belirli vasıflar taşıması gerektiğine inanıyoruz. Ancak çıkartılan yönetmelikle bu kriterler çöpe atılmış olacaktır. Asıl işi sigortacılık olmayan kişi ve kurumların sigorta poliçesi satışının önü açılacak ve bire bir risk incelemesi ile yapılması gereken sigorta poliçeleri için manavda satılan sebze gibi standart bir ürün algısı oluşacaktır. Pazarın büyümesi bir yana, bu standart yaklaşım ile müşterilerin riskleri incelenemeyecek ve bilgilendirme sağlanmadan tanzim edilen sigorta poliçeleri mağduriyetler oluşturacaktır” diye konuştu.

İÇECEKTEKİ PROMOSYON

Müşterilerine cep telefonu, beyaz eşya, mobilya, tekne, internet, seyahat paketi vb. ürünleri satan kişi ve kurumlar ‘nasıl olsa müşterilere temas ediyoruz’ yaklaşımı ile ek gelir olarak görecekleri sigorta satış işine girmek isteyeceklerine dikkat çeken Düzenli, “Bu durum neticesinde, sigorta sistemi marketten aldığınız içeceğe bant ile yapıştırılan promosyonsu bardağı muamelesi görecektir. Pazarı büyütmek bir yana vatandaşlar mevcut tam korumalı sigorta poliçelerinden kaçınıp bahsettiğimiz bu hazır hap ürünlere meyil edebilecektir. Bu şekilde tam sigorta koruma sistemi yara alacaktır. Biz sigorta acentelerinin sorunlarının ortadan kaldırılması zaten pazarın büyütülmesine hizmet edecektir. Yetkililerimizi bu şekilde düşünmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: