Antalya
09.06.2020
A
GENEL , EĞİTİM
Eğitim emekçileri postacı değildir
Eğitim emekçileri postacı değildir

İçinde kolonya ile maskenin yer aldığı  'cumhurbaşkanının hediyesidir' şeklindeki paketlerin eğitimciler tarafından zorunlu olarak dağıttırılmasına Eğitim-Sen'den tepki geldi. Şube Başkanı Sönmez, "Eğitim emekçileri kimsenin postacısı değildir" dedi

 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez şunları söyledi: "Covit19 salgını döneminde eğitim emekçileri vefa gruplarında, trafik kontrollerinde, Cuma günleri camilerde vb işlerde görevlendirildiler. Bu görevlendirmelerin büyük bölümü resen yapılan görevlendirmelerdi. Şimdi de Antalya’da okul müdürleri ve müdür yardımcıları cumhurbaşkanlığının 65 yaş üstü vatandaşlara dağıtacağı kolonya ve maske dağıtımında zorunlu olarak görevlendiriliyorlar.

CUMHURBAŞKANININ HEDİYESİ

Pazartesi gününden itibaren okul müdürleri Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gruplar halinde toplantıya çağrılıyor. Her okula en az 250 adet cumhurbaşkanının hediyesi şeklinde paketler veriliyor. Paketin içerisinde kolonya, maske ve cumhurbaşkanının mektubu var. Bu paketlerin dağıtılacağı adreslerde okul müdürlerine veriliyor. Her okulda bulunan müdür ve müdür yardımcıları bu hafta içerisinde 250 adrese içerisinde kolonya ve maskelerin bulunduğu paketleri dağıtacaklar. Okul Müdürlerine ise 75. Yıl Cumhuriyet Lisesinden dağıtım yapılıyor.

SİYASİ BİR PROPAGANDA  

Eğitim emekçileri kendi görev tanımı dışında hiçbir dönemde bu denli çalışmaya zorlanmamıştı. İktidar özellikle belediyeyi kendi partisinin yönettiği illerde belediyelerle işbölümü yaparken ve bu çalışmaları belediyeler üzerinden yürütürken, kendi partisinin yönetmediği belediyelerin bulunduğu illerde işbirliğine yanaşmayarak eğitim emekçilerini bu alanlarda çalışmaya zorlamaktadır. Ülkenin hızla seçim sürecine evrildiği tartışmalarının yaşandığı bir dönemde siyasi propaganda sayılabilecek çalışmalarda eğitim emekçilerinin kullanılması kabul edilemez.  Kaldı ki daha önce İstanbul’da yaşandığı gibi bu çalışmalarda yaşamını kaybeden öğretmenler olmuştur. Hiçbir sağlık önlemi alınmadan yapılan bu çalışmalar aynı zamanda risk oluşturmaktadır.

İKTİDARIN EĞİTİME VERDİĞİ ÖNEM

Mart ayından itibaren ara verilmiş olan eğitim öğretim faaliyetlerine yeniden başlamak için hazırlıkların yapılacağı, okulların eğitim öğretime hazırlanacağı, planlamaların yapılacağı bir dönemde okul idarecilerinin bu tür görevlerde kullanılması iktidarın eğitime verdiği değeri de göstermektedir. Önümüzdeki yıl öğrenci sayılarındaki artış dikkate alındığında okullarda önemli oranda derslik ihtiyacının yaşanacağı, teknik altyapı eksikliklerinin artacağı, pandemi süreci nedeni ile eksik kalan derslerin tamamlanmasına dönük planlamaların, çalışmaların yapılması gerektiği ortadadır. Oysa iktidar bütün bunları gözardı ederek eğitim emekçilerini kendi siyasi çalışmalarında kullanmaya dönük adımlar atıyor.

DİĞER SENDİKALAR İTİRAZ ETMİYOR

Eğitim Sen olarak eğitim emekçilerinin görev tanımları dışında işlerde görevlendirilmesini kabul etmiyoruz. Bu tür uygulamalara son verilmelidir. Okullar iktidarların siyasi karargahları, öğretmenlerde siyasi askerleri değildir. Bu konularda eğitim işkolundaki diğer sendikaların kendi üyelerinin haklarını savunmadığını ve itiraz etmediklerini de görüyoruz. Eğitim Sen bütün eğitim emekçilerinin haklarını sonuna kadar savunmaya kararlıdır" Haber merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: