Antalya
04.06.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Borçlar faizsiz ertelenmeli
Borçlar faizsiz ertelenmeli

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Muratpaşa Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp’i ziyaret ederek tarımın ve çiftçinin sorunları hakkında konuştu. Başkan Bayar, “Hükümet faiz koparma peşine düşmemeli, borçlar faizsiz ertelenmeli” dedi

 

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Muratpaşa Ziraat Odası ve Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp’i ziyaret ederek Antalya’da tarımın ve çiftçinin sorunlarını konu alan bir toplantı gerçekleştirdi. İl Sekreteri Nuri Cengiz ve yöneticileriyle birlikte Başkan Alp’i makamında ziyaret eden Başkan Bayar, 16-20 Mayıs tarihlerinde etkili olan aşırı hava sıcaklığının narenciyelere verdiği zarar hakkında detaylı bilgi aldı. Sıcak hava dalgasının narenciyeleri yüzde 80 oranında tahrip ettiğinin, akabinde mevsim normallerinin altına düşen hava sıcaklıklarının, tarım arazilerine, meyve ve sebzelere, dolayısıyla üreticiye fazlasıyla zarar verdiğinin altını çizen Nazif Alp, “Üretici gelecek sezon gelir elde edemeyeceği gibi borçlarını da ödeyemeyecektir. Borçların faiziyle mi yoksa faizsiz mi erteleneceği hakkında bir bilgiye sahip değiliz. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bu konuyla ilgili özel bir çalışma bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Çiftçinin kredi borçlarının faizsiz bir şekilde ertelenmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Bayar toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Çiftçilerimiz son dönemde üst üste birçok olumsuzlukla uğraşmakta ve hükümetten beklediği desteği görememektedir. Hali hazırda koronavirüs salgınının getirmiş olduğu ekonomik sorunlarla uğraşan üreticilerimiz, kendi maliyetlerini karşılayacak kadar bile kazanamazken, ürünlerine de zarar geldiğinde çok zor duruma düşmekteler. Hükümet üreticisine destek olmak istiyorsa ertelenen borçlardan faiz koparma peşine düşmemeli, borçları faizsiz ertelemelidir. Hava sıcaklıklarının yükselmesi ve alçalması yüzünden zarar gören ürünler TARSİM Poliçesinde teminat kapsamına alınmalı, üreticiye sahip çıkılmalıdır” şeklinde konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: