Antalya
31.05.2020
A
GÜNCEL , KÜLTÜR-SANAT
Arabada sinema keyfi
Arabada sinema keyfi

ANTALYA'da, Konyaaltı Belediyesi tarafından düzenlenen 'arabada açık hava sineması' etkinliği 'Aile Arasında' filminin gösterimiyle başladı.

Konyaaltı Belediyesi’nin, Antalya’da başlattığı ‘arabada sinema’ etkinliği ilk günde yoğun ilgi gördü. Antalyalılar, pandemi döneminde araçlarında sinema izleyerek açık havada sosyal bir etkinliğe katılmanın keyfini yaşadı. Başkan Semih Esen, “Keyifli vakit geçirmeniz hem de sanatla olan bağınızın taze kalması için üzerimize düşeni yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi. Konyaaltı Belediyesi, ‘arabada sinema’ etkinliğiyle sinemaseverleri yeniden beyaz perde ile buluşturdu. Antalya’da ilk kez başlatılan etkinlikle vatandaşlar covid-19 tedbirleri kapsamında evlerinde kaldıkları dönem sonrasında sinema izlemenin keyfini yaşadı. Uncalı Mahallesi’ndeki açık pazar yerinde gerçekleştirilen arabada sinema etkinliğine araçlarında en fazla 3 kişi olması şartıyla günler öncesinde rezervasyon yaptıran 150 araç katıldı. Girişlerde araçta bulunan vatandaşlara maske dağıtıldı. Birçok vatandaş yanlarında getirdikleri çay ve çerezleri ile arabada sinema izlemenin keyfini sürdü. Açık alanda dev ekrana oynatılan filmin sesi radyo frekansını ile izleyenlerin araçlarında duymaları sağlanarak, çevredeki vatandaşların gürültüden rahatsız olması önlendi. Saatler 21.00’i gösterdiğinde etkinliğin ilk filmi ‘Aile Arasında’ izleyiciyle buluştu.

BAŞKAN ESEN EKRANDAN SESLENDİ

Film başlamadan önce Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, ekrandan sinemaseverlere seslendi. Esen, ‘Bildiğiniz gibi ülke olarak zorlu bir süreç yaşıyoruz. Bu dönemde özgürce sokağa çıkmanın ve istediğimiz her şeyi yapabilmenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladık. Ama tüm bu kısıtlamaların sizler için olduğunu da unutmayalım. Bu zorlu süreçte de Konyaaltı Belediyesi olarak sizleri kültür ve sanat etkinliklerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Yaşadığımız bu zorlu süreçte sizlere bir nebze de olsa moral vermek için arabada sinema etkinliği başlattık. Sevdiklerinizle hem keyifli vakit geçirmeniz hem de sanatla olan bağınızın taze kalması için üzerimize düşeni sonuna kadar yerine getirmeye devam edeceğiz. Çünkü sizlerin sağlığı ve mutluluğu bizim için çok değerli’ dedi.

VATANDAŞLAR MEMNUN

Arabada sinema etkinliğine katılan Sevda-Vedat Parlak çifti, filmi izlemek için ilk kayıt yaptıranlardan olduklarını belirterek, “Böyle bir etkinliğe ihtiyacımız vardı. Uzun zaman evde kaldık. Eşimle hem film izlemek hem de biraz dışarda vakit geçirmek adına güzel oldu. Semih Esen başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi. İki aydır evden çıkmadıklarını söyleyen Hüseyin Demirci ise, arabada sinemanın iki ay sonra kendileri için büyük bir aktivite olduğunu söyledi. Seda Yazıcı ise ilk kez arabada sinema izlemenin keyfini yaşayacağını ve mutlu olduğunu belirtti. Kevser Kurt isimli vatandaş ise, “Kontenjan sınırlıydı. Hemen kayıt yaptırdık. Ama daha sonra bir ay boyunca uzatıldığını öğrendik. Herkesin faydalanması adına güzel olmuş. Oğlum sınava hazırlanıyor. Uzun zaman dışarı çıkmadık. Sınav öncesi hem değişiklik hem de moral olacak” diye konuştu.

KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİNİ İHTİYACIMIZ VAR

Konyaaltı Belediyesi Başkan Yardımcısı Tuğba Erke Bostan ise, insanların uzun zamandır evde kaldığı, sinema ve tiyatro gibi kültürel faaliyetlerin yapılamadığı bir dönemde ‘arabada sinema’ etkinliğinin yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Tuğba Erke Bostan, “Etkinliği duyurduğumuz anda 14 dakikada iki günlük kayıtlarımız doldu. Sosyal mesafe kuralları ve güvenlik tedbirlerini de düşünerek 150 aracı alana alıyoruz. Ciddi bir katılım oldu. Konyaaltı Belediye Başkanımız Semih Esen’e bu talebi dikkate alarak, tüm vatandaşların faydalanması için bu etkinliği bir ay yapma kararı aldı. 18-65 yaş aralığındaki vatandaşlarımız araç plakaları ile kayıt yaptırabiliyor. Pandemi döneminde Antalya’nın bu tür kültür ve sanatsal etkinliklere ihtiyacı vardı” dedi.

İLK FİLM GÜLDÜRDÜ

Arabada sinema etkinliğinin ilk filmi ‘Aile Arasında’ oldu. Yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın yaptığı filmin senaryosunu Gülse Birsel yazdı. Komedi türündeki Türk filminin başrollerinde Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut, Fatih Artman, Şevket Çoruh, Gülse Birsel, Derya Karadaş, Su Kutlu ve Ayta Sözeri yer alıyor. İki saat beş dakika süren filmin sonunda vatandaşlar büyük bir keyifle alandan ayrıldı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: