Antalya
23.05.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Muratpaşa Belediyesi en başarılı belediye
Muratpaşa Belediyesi en başarılı belediye

Antalya merkezli IMC Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasında Muratpaşa Belediyesi “en başarılı belediye” oldu.

31 Mart 2019 Yerel Yönetim seçimlerinden bugüne Antalya Büyükşehir Belediyesi ve 5 merkez ilçeyi kapsayan kamuoyu araştırmasında Muratpaşa Belediyesi “en başarılı belediye” oldu. Antalya merkezli IMC Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen ve 2500 denek ile görüşülen araştırmada deneklerden hem geçen bir yıllık süreç için hem de pandemi sürecinde belediye çalışmaları için Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ikamet ettikleri ilçe belediyesine 10 üzerinden puan vermeleri istendi. Deneklerin verdikleri puana göre geçtiğimiz bir yıllık çalışmalarda ve pandemi sürecinde en başarılı belediye Muratpaşa Belediyesi oldu.

BİR YILLIK DEĞERLENDİRME

Çıkan sonuçlara göre bir yıllık değerlendirmede Antalya Büyükşehir Belediyesi “10” üzerinde “6,94” puan alırken, ilçe belediyelerinin sıralaması şu şekilde gerçekleşti.

Muratpaşa Belediyesi:7,70

Kepez Belediyesi: 6,55

Konyaaltı Belediyesi: 6,53

Aksu Belediyesi: 6,29

Döşemealtı Belediyesi: 4,52

PANDEMİ SÜRECİ

Pandemi sürecinde belediye başarılarının da sorulduğu araştırmada, bu süreçte de en başarılı belediye yine Muratpaşa Belediyesi oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin “10” üzerinden 6,52 puan alırken ilçe puanları şu şekilde oluştu.

Muratapaşa Belediyesi 6,80

Konyaaltı Belediyesi : 6,68

Kepez Belediyesi : 6,39

Aksu Belediyesi: 6,26

Döşemealtı Belediyesi  5,28

PANDEMİDE SÜRECİNDE DÖŞEMEALTI VE KONYAALTI BELEDİYELERİ PUANLARINI YÜKSELTTİ

Bir yıllık değerlendirmede “4,52” puanda kalan Döşemealtı Belediyesi, pandemi sürecinde başarı puanını 5,28’e yükseltti. Puanını yükselten bir diğer belediye ise Konyaaltı oldu. Konyaaltı Belediyesi, bir yıllık süreçte “6,53” olan başarı puanını “6,68”e yükseltti.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN İLÇELER BAZINDA BAŞARI PUANLARI

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin başarı puanları ilçeler bazında ayrıştııldığında, bir yıllık süreçta Büyükşehir Belediyesini en başarılı bulan ilçe 7,67 puan ile Muratpaşa oldu. Bir yıllık süreçte Muratpaşa'yı 7,03 ile Aksu izledi. İlçelerin puan dağılımları şöyle.

 

Muratpaşa :7,67

Aksu: 7,03

Konyaaltı: 6,68

Kepez: 6,34

Döşemealtı: 6,06

 

Pandemi sürecinde ise Büyükşehir Belediyesini en başarılı bulan ilçe Aksu oldu. Aksu'dan Büyükşehir Belediyesi'ne gelen puan, 6,78. Aksu'yu, 6,74 puan ile Muratpaşa izliyor. Pandemi sürecinde Büyükşehir Belediyesi ilçelerden gelen puanlar şu şekilde.

 

Aksu:6,78

Muratpaşa:6,74

Konyaaltı:6,47

Kepez: 6,34

Döşemealtı:6,31

 

Araştırmada önemli bulgulardan birisi de, özellikle Aksu, Döşemealtı ve Konyaaltı ilçelerinde yaşayanların değerlendirmelerinde belediye etkinliklerinin başarılarından ziyade politik kaygıları ile puanlama yapmaları oldu. Bu üç ilçede standart sapma değerlerinin diğer iki ilçeye göre çok daha yüksek çıkması, puanların en düşük ve en yüksek değerlerde toplanmasından kaynaklı olması ve uçlarda yoğunlaşan değerlerin puanlamada politik görüşlerin baskın olması anlamına geliyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: