Antalya
21.05.2020
A
EĞİTİM
Sınavda mesafe kuralı yok
Sınavda mesafe kuralı yok

Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Haziran ayı içinde yapılacak LGS ve YKS sınavlarında oturma düzeninde mesafe kuralının uygulanmayacağını söyledi

Yazılı açıklama yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, şunları söyledi: “Okulların bu eğitim öğretim yılı için tamamlandığı açıklandı. LGS 20 Haziranda YKS ise 27,28 Haziranda yapılacak. Öğrencilerin ısrarla YKS tarihinin öne çekilmemesi talebine rağmen bu talepler dikkate alınmadı ve sınavlar öne çekildi. Şimdi yapılması gereken ise pandemi koşulları dikkate alınarak, öğrencilerin sağlıkları önemsenerek sınav koşullarının oluşturulmasıdır. Ne yazık ki  LGS de her sınıfta en az 20 öğrenci olacak şekilde planlamaların yapıldığı görülmektedir. Normal şartlardaki sınavlarda da zaten bir sınıfta 20 öğrenci sınava giriyordu. Bu durum sınavlarda pandemi ile ilgili bir önlem alınmadığını gösterir. Oysa Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sınavlardaki sosyal mesafe ile ilgili şöyle demişti.

FARKLI SENARYOLAR

“Aslında dünyada örnekleri var, birer sıra atlayarak ya da çapraz oturmayla ilgili örnekler var. Biz de onları paylaşıyoruz Bilim Kurulu’yla. Bu senaryoları dikkate alarak bir sanal yerleştirme yaptık. Öğrencilerimiz için kaç derslik gerekiyor, ne kadar sıramız sınıfımız gerekiyor bunların hepsinin çalışması bitti.” Sınavlarda 20 kişilik sınıfların oluşturuluyor olması bu açıklama ile uyumlu değildir.

BİRER SIRA ATLANMALI

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ise “Sınav salonlarında oturma düzenleri sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacaktır” demişti. Bütün bu açıklamaların sadece kamuoyunu yatıştırmaya dönük açıklamalar olduğunu görülmektedir.  Bu koşullarda her sınıfta 20 öğrencinin sınava girmesi risklidir. Milli Eğitim Bakanının kendi açıklamasında da olduğu gibi en az birer sıra atlayarak oturma düzeninin oluşturulması gerekmektedir. Bu doğrultuda her sınıfta en fazla 10 öğrenci ile sınav yapmanın koşulları mevcuttur.

SINIFLER DEZENFEKTE EDİLMELİ

Sağlık Bakanı öğrencilerin maskesiz sınavlara girebileceklerini açıklamıştır. Bu durumda sosyal mesafeye dikkat etmek daha önemli hale gelmiştir. Öğrencilerimizin sağlığı herşeyden önemlidir.  Sınavlarda oturma düzeni oluşturulurken sosyal mesafeye dikkat edecek şekilde planlama yapılmalıdır. Sınav yapılacak binaların önlerinde öğrencilere, görevlilere ve velilere dezenfektan ve maske dağıtımı ücretsiz olarak yapılmalıdır. Ayrıca her sınıfta dezenfektan, peçete ve maske bulundurulmalıdır. “

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: