Antalya
08.05.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Halkın sahilleri yok ediliyor
Halkın sahilleri yok ediliyor

Antalya’nın dünyaca ünlü turizm bölgesi Kadriye – Belek’te halkın kullandığı iki ayrı mesire alanının Kültür Turizm Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle otellere tahsisinin mümkün hale gelmesine yönelik tepkiler devam devam ediyor. CHP örgütlerini de destek verdiği basın acıkmamasında CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir, “Nasıl Salda Gölü’nde kimsenin haberi olmadan inşaat başladı burada da yıkımlar başladı” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un otelinin de bulunduğu, golf sahaları için kesilen yüzbinlerce ağaçla hatırlanan ve 2015’de Türkiye’de düzenlenen G20 zirvesine ev sahipliği yapan dünyaca ünlü turizm bölgesi Kadriye ve Belek’te halkın özgürce kullandığı günübirlik alanlara yönelik düzenlemeye ilişkin tepkiler devam ediyor.

 

Serik’te sivil bir inisiyatif olarak ortaya çıkan “Sahilime Dokunma Platformu” öncülüğünde, Kadriye günübirlik piknik ve park alanında yapılan basın açıklamasına CHP Antalya il ve Serik ilçe örgütleri, İYİ Parti ve Demokrat Parti il başkanları, Serik Belediye meclis üyeleri, milletvekilleri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

 

HALKIN PLAJI OTELLERE TAHSİS EDİLECEK

 

Sahilime Dokunma Platformu Başkanı Aydın Zeybek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bölgede yaptığı düzenlemeyle Belek’teki mevcut sahillerinin üçte ikisi, Kadriye’de ise hemen hemen yarısının otellere tahsisinin mümkün hale geldiğini belirterek, platform olarak buna kesinlikle karşı karşıya olduklarını söyledi.

 

Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş ise sahil uygulamasına Serik’in bir bütün olarak karşı olduğunu belirtirken “Serik’in karşı olduğu bir düzenleme nasıl yapılacak diye diretiliyor anlamış değiliz” dedi. Serik Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Bayar Savran da Belek ve Kadriye günübirlik alanlarının Seriklilerinin misafirlerini getirdiği, birlikte vakit geçirdikleri yerler olduğunu belirterek, “Geldiğimiz bu noktada bu alanlarını yarısına yakını Serik halkının elinden alınıyor. Bu alanlarını yarısına beach parklar yapılacakmış. İlanlar da görüyoruz, Bakanın ağzından da duyduk” diye konuştu.

 

BAKANIN OTELİ DE BU BÖLGEDE

 

Birleşik Kamu iş Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet Balık da “Biz misafirperveriz ama denize girecek sahilimizi de sizlere verecek kadar misafirperver değiliz. AKP’nin bakanları, bakanın otelleri, bakanların okulları dış işleri bakanını yatırımı halkın emeğinin önüne geçecekse bu AKP iktidarının değiştirilmesi gerekir. Serik halkı bunu çok iyi anlamış olması gerekir” şeklinde konuştu.

 

Basın açıklamasında Serik Belediye Meclis Üyesi Mustafa Akın da “Halka verilmiş alanları, Kadriye’de bir tane Belek’te iki tane otele tahsis alını olarak verirken nasıl kamu yararından bahsediyorsunuz” diye sorarken bir diğer meclis üyesi Mehmet Ali Karacan, tahsis alanlarının Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un otelinin yanı başında olduğunu iddia etti. Karacan, “Bu alanlar, ihaleye çıktığı zaman bakanının şirketleri tahsis alanını alırsa o zaman Sayın Bakan kendi makamını, kendi bireysel çıkarı için kullanmış demektir. Asla bunu bu halk unutmaz ve affetmez” dedi.

 

BURASI HALKINDIR

 

CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir, bölgede yapılan düzenlemenin AKP’nin rantçı yüzünü bir kez daha ortaya çıkardığını söyledi. Demir, “AKP rant diyor. Biz, siyasi partiler ve diğer sivil toplum

 

kuruluşları olarak halk diyoruz. Burası halkındır. Yolları kazdılar piknik alanlarını kapattılar. Nasıl Salda Gölü’nde kimsenin haberi olmadan inşaat başladı burada da yıkımlar başladı” diye konuştu.

 

RÜŞVET İDDİALARI

 

Demokrat Parti İl Başkanı Hasan Ali Kartal, Belek ve Kadriye’de yaşananların aynı zamanda ‘AK Parti ile rüşvetin eşanlamlı’ olduğunu ortaya çıkardığını iddia etti. Kartal, “Bunu biz değil yine bir AK Parti belediye başkanı, Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan açık şekilde dile getirmiştir. Bakanların da bilgisinin olduğu anlaşılan 500 bin liralık rüşvet noktasında Enver Aputkan, bakanları, milletvekilleri, il başkanları ve eski Belediye Başkanı Ramazan Çalık’ı kamuoyuna şikayet etmiştir” iddiasında bulundu.

 

MÜCADELE EDECEĞİZ

 

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran ise her iki günübirlik halkının Serik’te kalması için mücadeleye her koşulda devam edecekleri sözünü verirken iktidara “Gözünü toprak doyursun” diye seslendi. CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar ise 18 kilometrelik Kadriye- Belek sahilinde halkın denize girebileceği sadece 550 metrelik bir yer kaldığını şimdi korona virüsle mücadele edilirken bunun da yok edilmek istendiğini söyledi. Bayar, “Burası bir tanesi Kültür ve Turizm Bakanı’nın olmak üzere 3 otele peşkeş çekildiği iddia edilmektedir” dedi.

 

MALI GÖTÜRME OPERASYONU

 

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ise “Kadriye – Belek sahillerinden, Antalya’nın ve Türkiye’nin diğer turizm beldelerinden artık lağım kokuları geliyor. Bu korona günlerinde fırsatı ganimete çevirmek demektir. Herkes evindeyken malı götürelim, demektir. Şu anki görüntü bu” diye konuştu 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: