Antalya
22.04.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
ANTÇEV’den 23 Nisan mesajı
ANTÇEV’den 23 Nisan mesajı

Antalya Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı (ANTÇEV) TBMM’nin açılışının 100. Yılı nedeniyle mesaj yayınladı

Antalya Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı’ndan (ANTÇEV) yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bu yıl, milletçe var olma ve özgür bir ülkede yaşayabilme mücadelesini, Türk Milleti adına yürütecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yılını kutluyoruz. 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan bağımsızlık mücadelesinin, başından itibaren kabul ve ilan edilen “milli güçleri etkin, milli iradeyi egemen” kılma ilkesinin doğal sonucu olarak kurulan “Millet Meclisi,” üzerine aldığı görevi yerine getirmiş, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunan bir milletin “makus talihini” değiştirecek adımların ilkini, bağımsızlık savaşını, yönetmiş ve başarıyla sonuçlandırmıştır.

 

Bu gün, kuruluşunun 100. yılını geride bıraktığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza emanetidir. Yüz yıl öncesinden bize bırakılan bu emanet, mazlum milletlere örnekliği, gaziliği, kurucu olma özelliği ve devrimci kimliği ile övüncümüzdür. Bu günün “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanması, emanetin, milletin geleceğine teslim edildiğinin göstergesidir. Bu nedenle bayram kutlamalarında bu niteleme sadece başlık olarak kalmamalı, etkinliklerin içi, ifade ettiği anlamla da doldurulmalıdır. Bağımsızlık ve egemenlik duygu ve düşüncesinin çocuklukta edinilmesi ve yaşam şekline dönüşmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini her zaman daha sağlam kılacaktır.

 

Türk çocukları özgür bir ülkede “güzel güneşli günler” görsünler diye, milletçe el ele verip “azim ve kararlılıkla” “milli güçleri etkin ve milli iradeyi egemen” kılmak için açılan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. yılı kutlu olsun. Gazi Meclis’imizin açılışının 100. Yılında Mustafa Kemal Atatürk’e ve dava arkadaşlarına yüzyıllarca sürecek minnet ve saygıyla”

 

 

                                                                                 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: