Antalya
09.04.2020
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Tahliyelerde öncelik sıralaması var mı?
Tahliyelerde öncelik sıralaması var mı?

COVID-19 nedeniyle yurtdışında mahsur kalan vatandaşların mağduriyeti büyüyor. Bakan Çavuşoğlu’na soru önergesi veren CHP’li Özer, “Azerbaycan’da tahliye bekleyen ve para cezasıyla karşı karşıya kalan 800 vatandaş için bir muafiyet çalışması var mı?” diye sordu.

 

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Azerbaycan’da mahsur kalan 800’e yakın Türk vatandaşının ne zaman tahliye edileceğini sordu. Verdiği soru önergesinde “Azerbaycan’da, elçiliğimiz tarafından kaydedilen yaklaşık 800 vatandaşımızın bulunduğu ve tahliye edilmeyi bekledikleri bilinmektedir. Mahsur kalan vatandaşlarımız ise ülkede kalış sürelerini geçirmeleri ve kaldıkları yeri kaydettirmeleri gereken Devlet Migrasiya Hizmeti’ne hiçbir yöntemle kayıt yaptıramamaları nedeniyle kendilerine para cezası kesildiğini bildirmektedir” ifadelerinde bulunarak şu soruları yöneltti:

“Azerbaycan’da mahsur kalan vatandaşlarımızın tahliyeleri ne zaman yapılacaktır? Söz konusu para cezalarından muafiyete dair bir çalışma var mıdır?”

 

HANGİ ÜLKEDE KAÇ VATANDAŞIMIZ VAR?

 

CHP’li Özer verdiği önergede ayrıca; 4 Nisan itibariyle 55’e yakın ülkeden 25 bine yakın vatandaşın ülkemize getirildiğini, bir hafta boyunca da Kuveyt, Cezayir, Irak, Fransa ile İtalya, KKTC, Karadağ, Suidi Arabistan ve Kanada’dan tahliyelerin gerçekleşeceğini açıklayan Bakan Çavuşoğlu’na şu soruları yöneltti:

Yurtdışında mahsur kalmış ve henüz getirilememiş vatandaşlarımızın sayısı nedir? Hangi ülkelerde bulunmaktadırlar? Neden henüz tahliyeleri gerçekleşmemiştir?

Tahliyelerin planlamasında hangi koşullara dikkat edilmektedir? Koşullar ve ülkeler arasında herhangi bir öncelik sıralaması var mıdır?

Tüm tahliyelerin hangi tarihte tamamlanması planlanmaktadır?

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: