Antalya
03.04.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
Tarımda ‘Covid19’ endişesi
Tarımda ‘Covid19’ endişesi

Covid19 virüsünün tarım sektörüne etkisinin henüz hissedilmediğini belirten Komisyoncular Derneği Başkanı Hasan Ali Yılmaz, “Turizm sektörünün durması, ihracat kapılarının kapanması nedeni ile ilerleyen süreçte sektörü oldukça sıkıntılı günler bekliyor” dedi

Dünyayı kasıp kavuran ‘Covid19’ virüsünün tarım sektöründe henüz tam anlamıyla hissedilmediğini belirten Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hasan Ali Yılmaz, virüsün etkisinin önümüzdeki dönemde hissedileceğini söyledi. Turizm sezonunun açılışının ertelenmesi ve birçok ülkeye ihracatın durdurulması nedeni ile arz-talep dengesinin bozulduğunu belirten Yılmaz, çiftçiyi sıkıntılı bir sürecin beklediğine dikkat çekti.

DENGELER BOZULDU

Antalya’ya yılda 15 milyon turist geldiğini belirten Yılmaz, “Bu insanlar ülkemizde sebze-meyve tüketiyordu. Şimdi bu tüketim olmayacak. Bu da sebze fiyatının düşmesine neden olacak. Arz-talep dengesi bozulacağı için fiyatlar düşecek ve çiftçi para kazanamayacak. Çitçinin gelecek seneki ekime kadar yeterli parayı toplayamama riski var. İnşallah en az hasarla atlatırız” dedi.

FRANSA AVANTAJI

Virüs nedeni ile Fransa’nın diğer ülkelere kapılarını kapatmasının Türkiye için bir avantaj olabileceğini belirten Yılmaz, “Eğer biz de kapıları kapatmak zorunda kalmazsak, Fransa’nın kararını lehimize çevirmiş oluruz. Bizim şuan Irak ve İran kapılarımız kapalı. Sebze-meyve Rusya’ya ve Avrupa ülkelerine gidiyor. Fransa kapıları kapatınca, Fransa’dan alınan mallar da bizden alınacak. Bizim için önemli bir gelişme” ifadelerini kullandı.

KOMSİYONCULUK KALKMAMALI

Geçtiğimiz hafta Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Faik Metin ile Ankara’da önemli bir görüşme yaptığını anlatan Yılmaz, şunları söyledi: “Kendisine komisyonculuğun kaldırılmaması gerektiğini söyledik. Bakan Yardımcımız da bizimle aynı fikirde olduğunu söyledi. Bu düşünce bizim için olumlu bir gelişmedir. Bu konudaki hava biraz yumuşadı, karamsar hava dağıldı. Ancak bu durum sürekli muallakta duruyor. Önümüzdeki 3 yıl komisyonculuğa dokunulmayacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Fakat henüz net bir şey yok. İlerleyen günlerde de Ticaret Bakanlığı ile görüşeceğiz. Ne olacağımızı ileriki zaman içerisinde göreceğiz”.

YERLİ VE MİLLİ OLAN BİZİZ

Komisyonculuğun kalkması halinde pazarcı esnafının da biteceğini belirten Yılmaz, “Bütün pazarcılar hallerden sebze-meyve alarak satıyorlar. Komisyoncular kalkarsa bu iş komple marketlerin eline kalır. Bu durumda bütün pazarcılar işsiz kalır. Pazarcının kazandığı para ülkemizde kalıyor. Marketin kazandığı para ise dövize çevrilip ülkesine gidiyor. Yerli ve milli olan biziz, marketler değil. Kazancı yurtdışına giden marketlerin önü açılıyor, yerli ve milli olan pazarcının önü kapatılıyor. Bu yasayla pazarcılık biter, mahalle arasındaki manavlar biter. Onlar gidip marketlerin işçisi olacağına kendisi kazansın” şeklinde konuştu.

RUSYA PAZARI ÖNEMLİ

Rusya ile domates konusunda yaşanan kota krizini de yorumlayan Toptancı Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Hasan Ali Yılmaz, şunları söyledi: “Rusya’nın 150 bin ton olan ithalat kotasının dolması nedeniyle domates almayı durdurmuşlardı. Daha sonra 50 bin tonluk kota daha açıldı. Domatesler şu anda Rusya’ya gidiyor. Rusya sayesinde sebze satılıyor. Rusya domates almasaydı, herhalde domates 2 lira seviyesinde kalırdı. Rusya zaten yıllardır Avrupa’dan daha fazla sebze alıyor. Eğer Rusya bu domatesi almazsa, bence Türkiye’ye önümüzdeki 50 yıl sera yapmaya gerek yok”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: