Antalya
02.04.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Günlük yolcu sayısı 44 bine düştü
Günlük yolcu sayısı 44 bine düştü

 ANTALYA Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan, koronavirüs sebebiyle ulaşım esnafının etkilendiğini belirtti. Koronavirüs önceli günlük ortalama 371 bin yolcu taşıdıklarını anlatan Arslan, bu sayının 44 binlere kadar düştüğünü yaklaşık 330 bin yolcu kaybı olduğunu açıkladı.
 


Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün Türkiye'de de görülmesinin ardından ulaşım sektörünün de ciddi etkilendiğini anlattı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu ulaşım araçlarında da ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları sürüldüğünü hatırlatan Arslan, toplu taşıma araçlarını kullanımın azaldığını anlattı. Koronavirüs Türkiye'de görülmeden önce toplu taşımada 2 Mart tarihinde günlük 371 bin 182 yolcu taşıdıklarını belirten Yasin Arslan, 31 Mart itibariyle 44 bin 906 kişiye kadar düşüş yaşandığını söyledi. Arslan, Pazar günleri ise taşınan yolcu sayısının 24 bine kadar düştüğünü aktardı.

330 BİN YOLCU KAYBI

Günlük ortalama olarak 330 bin yolcu kaybı yaşandığını hatırlatan Yasin Arslan, şöyle konuştu:

“Ulaşım esnafımızın günlük 600 bin lira civarında ciro kaybı oldu. Bu da ulaşım esnafını ciddi anlamda etkiliyor. Bununla ilgili olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kriz masası oluşturarak günlük yolcu verilerine göre çalışma planı hazırladık. Ulaşım esnafımızın çok fazla zarar etmemesi için Büyükşehir Belediyesi'nin tüm araçları kullanılıyor. Çalışma planına göre ulaşım esnafımızın 105 aracı çalışıyor. Koronavirüs öncesi Antalya şehir merkezinde hem esnafın hem de belediyenin 650 aracımız çalışmaktaydı. Her hafta yeni yapılan planlamalarla birlikte şu an 170 Büyükşehir Belediyesi'nin aracı, 105 esnafımızın aracı olmak üzere toplam 185 araçla birlikte 31 Mart itibariyle 44 bin 906 yolcu taşıdık."

AKARYAKIT DESTEĞİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım esnafına destek için tüm araçlarını çalıştırdığını hatırlatan Yasin Arslan, “105 esnaf aracının taşıdığı günlük yolcular akaryakıtını dahil karşılayamıyor. Bunun için Büyükşehir Belediyesi de akaryatık desteği verdi. Yüzde 50'sini karşılıyor. Devletimizden talebimiz en azından koronavirüs atlatılıncaya kadar aldığımız akaryakıtlardan KDV ve ÖTV'nin alınmamasını talep ediyoruz" diye konuştu.

'RİSK ALTINDA HİZMET'

Arslan, “Ulasım noktasında, gerek Antalya Valiliği gerekse Antalya Büyükşehir Belediyesi'ndeki toplantılarda toplu taşımanın durdurulması gerektiği konusunda taleplerimizi iletiyoruz. Çünkü çalıştırdığımız personellerin de ciddi anlamda sağlık endişesi var. Her ne kadar sağlıkçılar ön plana çıkarılsa da polis, asker, jandarma, basın ve ulaşım esnafı gibi kişiler de her gün risk altında hizmet vermektedir. Tek düşüncemiz koronavirüs lanetini ülkemizin en az yarayla atlatması" dedi.

'EVDE KAL' ÇAĞRISINA UYDU

Antalya halkının 'Evde Kal' çağrısına uyduğunu anlatan Yasin Arslan, koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu taşıma ulaşım araçlarında en fazla 49 kişinin araçta olabileceğini söyledi. Antalya'da en çok yoğunluğun 'Varsak Hattı'nda yaşandığını anlatan Arslan, “Araçların içerisinde 24 koltuk var. Alınan kararlara göre yolcularımız yarısına oturabilecek. Yolcu oturma düzenini tüm araçlarımıza astık. Lütfen kurallara uyalım. Şoförün görmediği yerlerde vatandaşımız birbirini uyarsın. Toplum duyarlılığı da çok önemli" diye konuştu.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: