Antalya
11.03.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Konaklama vergisi turizmciyi vurur
Konaklama vergisi turizmciyi vurur

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, 1 Nisan itibariyle uygulamaya geçecek Konaklama Vergisi ile ilgili yaptığı açıklamada,  “Konaklama vergisi turizmciyi çok kötü etkiler, sektörü vurur” ifadelerine yer verdi.

Karşılaşılabilecek çalkantılardan dolayı konaklama vergisi uygulamasının en azından 1 yıl ertelenmesi gerektiğini, turizm işletmecilerine böylesi bir zamanda, böylesi bir yük bindirmenin doğru olmadığını ifade eden Bayar, “Konaklama Vergisi büyük küçük tüm konaklama işletmelerini kapsamaktadır. Bu verginin kimden alınacağı kanunda belirtilmemiştir. Ev pansiyonculuğundan, apart otellerden büyük otellere tüm tesisler, acentelerle fiyat sözleşmelerini bir yıl önceden yapmaktadırlar. Bu durum tüm işletmeleri ciddi anlamda sıkıntıya sokacaktır" dedi.

VERGİ DEĞİL TEŞVİK VERİLMELİ

Konaklama vergisinin 2020 yılı için tüm harcamaların yüzde 1’i, 2021 yılı içinse yüzde 2’si gibi çok yüksek bir oranda belirlendiğini vurgulayan Nusret Bayar, “Hükümetin yanlış dış politikaları ve koronavirüs salgını, seyahat iştahını çok sert şekilde frenlemiştir. Havayolu şirketleri uçuşları iptal etmektedir. Bu yıl tatil düşünen vatandaşlar, rezervasyon yaptırmamakta, yaptıranların da rezervasyonunu iptal ettikleri gözlemlenmektedir. Her yıl Mart ayının başında yapılan Uluslararası Berlin Turizm Fuarı’nın virüs nedeniyle iptali, tedirginliği daha çok tetiklemiştir. AKP hükümetinin sürdürdüğü yanlış dış politikaların sonucunda Rusya ile yaşanan gerginliklerin turizm sektörüne olan olumsuz etkilerini, 24 Kasım 2015’te uçak düşürme meselesi sonrasında yaşananlarla çok net şekilde gördük. Bugün de bu olumsuzlukların yaşanabileceği öngörüsü göz önüne alındığında, turizm ve tarım sektörüne yansıyacak olan etkileri son derece nettir. Böylesi gelişmeler boy gösterirken turizmcilere vergi yükü yerine teşvik verilmelidir. Bu nedenle konaklama vergisinin en azından bir yıl ertelenmesi, turizm sektörüne nefes aldıracaktır” ifadelerine yer verdi.

VERGİ YEREL YÖNETİMLERE BIRAKILMALI

Bazı ülkelerde konaklama vergisinin ziyaretçilerin kente getirdiği yükü, ziyaretçilere verilen hizmetleri karşılamak için uygulandığını belirten Bayar, toplanacak verginin hiç değilse yarısının bu hizmetleri veren yerel yönetimlere bırakılması gerektiğini söyledi.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: