Antalya
06.03.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
Deprem master planı yapılmalı
Deprem master planı yapılmalı

 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Başkanı Mustafa Balcı, depremde en temel sorunun fay hatları değil, yapı stoğunun depreme dayanıksız olması olduğunu belirterek, yerel yönetimler tarafından vakit geçirilmeden Deprem Master Planı yapılması gerektiğini söyledi.
 

İMO Antalya Şubesi'nde 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi.  Deprem Master Planı yapıldığı takdirde bölgede, kentte, ilçelerde sıkıntılı yapıların ortaya çıkacağını Balcı, “Bu yapıları listelediğimiz zaman tamamen kaçak olan mühendislik hizmeti almamış yapılar, ivedilikle yıkılması gereken binalar ortaya çıkacaktır. Bunun yanı sıra günün, döneminin şartlarına, yönetmeliklere uygun olarak yapılmış, fakat yıpranmış binalar da ortaya çıkacaktır. Bölgesel olarak kentsel dönüşüme ayrılacak alanların tespit edilmesinde ve bu yapıların dönüştürülmesinde mutlaka deprem master planının olması gerekiyor" dedi.
 

KAÇAK YAPILAR YIKILMALIDIR
"İmar Barışı adıyla çıkarılan yasayla, tümüyle kaçak olarak yapılan yapıların deprem güvenlikleri yapı sahiplerinin beyanına bırakıldı. Yapı sahipleri kaçak olarak yaptıkları bu yapılar için depreme karşı güvenlidir diye bildirimde bulundular. Kaçak olarak yapılan yapıların deprem güvenlikleri yoktur. Bu yapılar yaşanacak depremde ayakta kalamazlar" diyen Balcı, "Bu yapıları deprem yıkmadan önce, kamu iradesi bu tür kaçak yapıların içinde oturanlara destek olmalı ve bu yapılar kamu tarafından boşaltılarak yıkılmalıdır. Projeli ve ruhsatlı, üzerinde kaçak kat ilavesi olan yapı sayısı hiç de az değildir. Bu kaçak katlar ivedi yıkılmalıdır. Kaçak katların biran önce yıkılarak, bu yapıların, proje ve ekerine uygun hale getirilmesi sağlanmalıdır. Aksi halde İstanbul Kartal Yeşilyurt Apartmanında olduğu gibi kendi kendisine yıkılmasa da yaşanacak depremde yıkılmaları çok büyük bir olasılıktır" diye konuştu.

 

KRİZ MASALARI ÇIKAR YOL DEĞİL

"Projeli ve projesi deprem yönetmeliklerine uygun olarak yapılan ve ruhsatlandırılan yapıların zaman içerisinde yıprandıklarını biliyoruz. Zamana yapılarda kullanılan donatılar (çelik) paslanabilir ve betonun taşıma gücü zayıflayabilir. Bu tür yapılar incelenmeli, gerekiyorsa onarım ve güçlendirme projeleri yapılarak depremde yıkılmayacak şekilde güçlendirilmelidir. Ayrıca mevcut yapı incelemeleri, periyodik yapı muayenesi olarak yasal zorunluluk haline getirilmelidir" diyen Mustafa Balcı, "Yeni yapılacak olan yapılarda bilimin, tekniğin ve mühendisliğin ortaya koyduğu ilkeleri yapı üretim sürecinin içine sokmaktır. Bu nedenle proje üretim sürecinden başlayarak yapı üretim sürecinin tüm evreleri sertifikalı mühendisler tarafından denetlenmelidir. Deprem sonrası oluşturulan kriz masaları ve kurtarma çalışmalarıyla soruna çözüm aranması çıkar bir yol değildir. Asıl sorun insanlarımızı göçük altında bırakmamaktır" ifadelerini kullandı.

 

HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIZ

Olası büyük bir depremde sadece yapı sahipleri değil, bu yapılarda yaşayan, yaşamayan hepimiz bu enkazın altında kalırız. Toplumsal duyarlılığımız, yaşamın kutsallığına olan inancımız, bilimsel, mesleki gerçekliklerimiz çerçevesinde, biz inşaat mühendisleri geleceğe endişeyle değil, güvenle bakmak istiyoruz. Başka Antalya yok diyerek, Deprem Master Planının bir an önce yapılması konusundaki ısrarımızı hatırlatıyoruz" diyen Balcı, "İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak tek bir insanımızın yaşamını kaybetmemesi için her türlü katkıyı yapmaya hazırız" dedi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: