Antalya
04.03.2020
A
YAŞAM , TARIM
Emeğe değer veren kooperatif
Emeğe değer veren kooperatif

Geçtiğimiz yıl 28 Haziran’da kurulan Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ilçede özellikle kadınların üretmesini ve aile ekonomisine katkıda bulunmasını amaçlıyor. 28 yıl görev yaptığı Tarım Kredi Kooperatifi’nden emekli olduktan sonra böyle bir kooperatif kuran Başkan Dudu Kocabaş, 8 ay önce kurdukları kooperatiflerine 35’i kadın 56 kişinin üye olduğunu söyledi.

 

KURUTMA TESİSİ KURULACAK

 Erkek üreticilerin daha çok meyve üzerine yoğunlaştığını söyleyen Kocabaş, “İlerleyen süreçte kendilerine gübre ve ilaç desteği sağlayacağız. Bazı zincir marketlerle anlaştık ve ürünlerine pazar buluyoruz. Bu yıl kurutma tesisi kuracağız.  Kurutacağımız meyveleri, çocuklara cips yerine ikram edeceğiz. Kurutma tesisimiz hayata geçtikten sonra belediyelere ve zincir marketlere veriyoruz” dedi.

KADINLARA BÜYÜK DESTEK

Kooperatif olarak üreten her kadına kapılarının açık olduğunu belirten Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Dudu Kocabaş, “Kooperatifimizde kadınlara reçel, erişte, tarhana, salça, turşu gibi ürünler yaptırıyoruz. El becerisi olup el işi yapan kadınlara da yardımcı oluyoruz. İş yapan her kadın Pazar payı bulmaya çalışıyoruz. Şu andaki gidişatımız iyi. Fuar ve festivallere katılıp kadınlarımızın emeklerini tanıtıyoruz. Tam anlamıyla üretime geçtikten sonra internet satışlarımız, belediyelere ve zincir marketlere satışımız olacak. Şu anda EKDAĞ A.Ş. aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi ile çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: