Antalya
26.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL
‘Sağlık’ şiddet mağduru
‘Sağlık’ şiddet mağduru

Sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet olaylarında son 3 yılda yüzde 60 artış yaşandı. 14 Mart Tıp Bayramı’nın temasını, “Hekimlik yapmak istiyoruz” olarak belirleyen sağlık sektörü, 15 Mart’ta Ankara’da dev bir buluşmaya hazırlanıyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Başkanı Gönül Erden ve Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, yaklaşan 15 Mart Tıp Bayramı öncesi bir basın toplantısı düzenleyerek sağlık çalışanlarının uğradığı fiziki ve psikolojik şiddeti kınadı. Antalya Tabip Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısına, Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası, Veteriner Hekimleri Odası, Eczacılar Odası, SES Antalya Şubesi, Veteriner Hekimleri Derneği, Türk Psikologlar Derneği Antalya Şubesi, Devrimci Sağlık İş Sendikası Antalya Şubesi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Antalya Şubesi, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Antalya Şubesi temsilcileri katıldı.

EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI

Toplantıda konuşan SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, “Ya emeğimizi yok sayan sağlıktaki bu şiddet duracak, ya da sağlık sistemi” diyerek başladığı açıklamasında, “1.500 hastane, 27 Bin aile sağlığı merkezi, 150’yi aşan ağız ve diş sağlığı merkezi ile birlerce muayenehanede 250 milyonu bulan muayeneyi, 5 milyon ameliyatı yapan, 2 milyar kutu ilacı hastalara ulaştıran, milyonlarca hastanın bakımını gerçekleştiren sağlık çalışanları olarak, güvenceli bir çalışma ortamında, yüksek enflasyon ve pahalılığa ezdirilmeyen ücretlerle, emeğimizin karşılığını alarak çalışmak istiyoruz” dedi.

HERGÜN 40 ŞİDDET OLAYI

Her gün ortalama 40 sağlık çalışanının fiziksel, psikolojik veya sözel şiddete maruz kaldığını belirten Erden, “Dünyanın hiçbir ülkesinde sağlık çalışanlarının öncelikli talebi, şiddetin engellenmesi olmadı. Sağlık ortamındaki şiddet, münferit olaylar, hoş görülebilir insani tepkiler olmaktan çoktan çıktı. Karanlık tablo, yetkililer tarafından görülmesine rağmen harekete geçilmiyor. Başka hayatları kurtarmaya çalışırken, artık kendi canımızdan olmak istemiyoruz” diye konuştu.

15 MART’TA ANKARA’DA

15 Mart’ta Ankara’da 81 ilden gelecek katılımcılarla “Beyaz Miting” düzenleyeceklerini belirten Erden, şunları söyledi: “Üyemiz olan olmayan bütün çalışanlarla, emeklilerle, atama bekleyen genç meslektaşlarımızla, geleceğimizi oluşturan her branştan top, hemşirelik, diş hekimliği, eczacılık, veteriner hekimlik, psikoloji, sosyal hizmetler ve sağlık bilimleri öğrencisi binlerce kardeşimizle birlikte Ankara’nın yolunu tutacak ve bu ülkede sağlık ortamının şiddetten arındırılması için on binlerce sağlıkçı olarak tek bir ses haykıracağız”.

3 YILDA YÜZDE 60 ARTIŞ

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman da, sağlık çalışanlarının her yıl biraz daha fazla şiddete maruz kaldığını belirterek şu bilgileri verdi: “Sağlık Bakanlığı verilerine göre; 2018 yılında 13 bin 446 kez sağlık çalışanlarına şiddet uygulandı. 2019’un ilk 7 ayında ise bu rakam 10 bin 791 olarak gerçekleşti. Son 3 yılda sağlık çalışanlarına uygulanan şiddette yüzde 60 artış oldu. Bu durum kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir durum değildir. Gerekçesi ne olursa olsun sağlık çalışanları yaşanan sorunların bedelini ödemek zorunda değildir. Konu ile ilgili hazırladığımız raporu, Sağlık Bakanı’na iletmek için randevu istedik, 2 yıldır randevu dahi alamadık”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: