Antalya
17.02.2020
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
İYİ Parti kaynıyor
İYİ Parti kaynıyor

İYİ Parti'de Tuba Vural Çokal ve sonrasındaki istifalarla başlayan tartışmalar, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Mehmet Fatih Doğrucan'ı bazı partililerin hedef tahtası haline getirdi. Bir bölüm partili Çokal'ın istifasından Doğrucan'ı sorumlu tutarken, Doğrucan ise Çokal'ın istifasından parti içindeki demokratları sorumlu tuttu.

DOÇENT BEYEFENDİ NE YAPMAK İSTİYOR?

Geçtiğimiz dönem İYİ Parti İl Başkanlığı için adaylığını açıklayan Refik Cennet, sosyal medya hesabında yayınladığı mesajında, "Bu doçent beyefendi ne yapmak istiyor? Kime hizmet ediyor? İYİ Partimiz ile neden bu kadar uğraşıyor? Kamuoyundan ve sosyal medyadan gördüğüm kadarı ile Ahmet Aydın kardeşimin görevden alınmasına, Tuba Vural Çokal vekilimizin istifasına sebep olmuştur. Önce Musa Ertugan, Nizamettin Sağır, sonra Hasan Subaşı düşmanlığı nerden kaynaklanıyor? Sözde güya sadece demokratlara düşman gibi görünüyor. Ama belediye meclis üyeliği seçiminde ülkücüleri harcamasını da göz önüne alırsak, düşmanlığı ülkücülere de var. Genel başkanımız Meral Akşener'e düşmanlığı nerden kaynaklanıyor? Daha peşinden giden kaç kişiyi bu şekilde harcayacak, göreceğiz" ifadelerine yer verdi.

NE HOCAYMIŞ BE

Tuba Vural Çokal'ın istifasından Mehmet Fatih Doğrucan'ı sorumlu tutanlar arasında Antalya Milletvekili Hasan Subaşı'ya yakınlığıyla bilinen Nail Çelebioğlu da yer aldı. "Bu hocayı da inan taktir ediyorum" diyen Çelebioğlu, "Cüppeli Ahmet'in müritleri cahillerden.  Bununkinde okumuşu da var cahili de var. Geceyarısı bile istifa emri veriyor, anında emir yerine geliyor; ne hocaymış be" ifadelerini kullandı.

DEMOKRAT KIÇI MI YALASIN?

Tuba Vural Çokal'ın istifa metnine yorum düşen Nuh Küçük adlı Facebook kullanıcısı, "Şikayetçi olduğunuz konularda gereğini yapmıyor ya da yapamıyorsanız şikayet etmeye hakkınız yoktur diye düşünüyorum. Her ne sebeple olursa olsun sayın vekilim" değerlendirmesinde bulundu. Nuh Küçük'ün mesajı altına not düşen Fatih Doğrucan,  "İstifa etti, daha ne yapacaktı Nuh Abi...Demokrat kıçı mı yalasın? Ülkücü bedeninde Kır At paraziti yetişmesine müsaade eden olursa lanetleriz" sözlerine yer verdi.

İSTİFA EDERSE OYUMU HARAM EDERİM

Sosyal medyada parti üyeliğinden istifa eden Tuba Vural Çokal'ın milletvekilliğinden de istifa etmesi gerektiğini savunan İYİ Partililer oldu. Ceyda Tüfekçioğlu Akar'ın bu yöndeki mesajına yorum düşen Mehmet Fatih Doğrucan, "İstifa ederse vekillikten oyumu haram ederim Tuba'ya. Doğru yaptı. Terbiyesizliğe bıçak sapladı o kadar" yorumunu düştü.

 

SAĞIR DA 'İSTİFA ETMELİ' DEDİ

Tuba Vural Çokal'ın istifa etmesi gerektiğini söyleyenler arasında İYİ Parti'nin kurucu il başkanı Nizamettin Sağır da yer aldı. Sağır, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bir siyasetçi seçildiği parti üyeliğinden istifa ederken aynı zamanda seçildiği makamdan da istifa ediyorsa (milletvekilliği, yerel yöneticilik vs.) ilkeli olduğu söylenebilir. Seçildiği makamı bırakmadan seçildiği partiden istifa ediyorsa ilkesizdir, menfaatçidir, emek hırsızıdır" dedi. 

NE OLMUŞTU?

Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut ve Muratpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gönenç delege hesabı yaparak partiye üye kaydetmedikleri gerekçesiyle görevden alınırken, yerlerine Muratpaşa'da Semih Tayfur, Kepez'de Şükriye Karaben görevlendirildi. Kumluca Meclis Üyesi Mehmet Toprak il başkan yardımcısı olan kadına küfrettiği gerekçesiyle disipline sevk edildi. Disiplin Kurulu Toprak'a kınama cezası verdi. Bu gelişmelerin ardından İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, sert bir açıklama yayınlayarak, partisinin bütün makamlarından ve parti üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu. Çokal'ın istifasının ardından partinin farklı kademelerinden istifalar birbirini izlerken; İYİ Parti içinde ağırlıklı olarak sosyal medyada olmak üzere yeni bir tartışma dalgası başladı. Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: