Antalya
13.02.2020
A
GÜNDEM , YAŞAM
Duble yol yapılırsa Finike portakalı fotoğrafta kalır
Duble yol yapılırsa Finike  portakalı fotoğrafta kalır

 KARAYOLLARI Genel Müdürlüğü'nün planladığı duble yol projesinin yapılması halinde, Finike portakalının sadece fotoğraflarda kalacağına işaret edildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'nca hazırlanan ve geçen yılın son aylarında Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de onaylanan 1/100 bin ölçekli çevre düzeni imar planında değişikliğe gidildi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 10 Ocak 2020 tarihli kararında, imar planının askı sürecinde üç itiraz geldiği belirtildi. Buna göre, Finike- Demre- Kaş bölünmüş yol projesinde yer alan tünelin sehven plana işlenmediği, Karayolları 13'üncü Bölge Müdürlüğü'nün başvurusu üzerine uygun görülerek, bu doğrultuda düzenleme yapıldığı dile getirildi.

 

PROJEDE DEĞİŞİKLİK İSTİYORLAR

 

Finike'de Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Koruma Derneği (TOROÇDER) ile Meyve Üreticileri Tarımsal Birliği ve Ziraat Odası gibi kuruluşlar, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Antalya'nın batı ilçelerine yönelik devam eden duble yol projesi güzergâhının Finike portakalının üretim alanından geçmesi nedeniyle, yolun meyve bahçelerine zarar vermeyecek şekilde yeniden gözden geçirilmesini istedi. Sivil toplum örgütlerinin birlikte hem imar planı hem de imar planı değişikliğiyle ilgili projenin iptaline yönelik başvuru yapacağı açıklandı.

 

PLANLARA ORTAK İTİRAZ

 

İmar planı ve değişikliğine itiraz edileceğini belirten TOROÇDER Başkanı Ali Fahrettin Çağlayan, duble yol projesinin geçeceği bölgenin tarım, sit ve turizm alanlarını içerdiğini belirterek, bilimsellikten uzak, şehircilik ilkeleri ve planları ile kamu yararına aykırı olduğunu söyledi. Projenin iptalini istediklerini belirten Çağlayan, “Finike'de turizm yapan otel ve pansiyonlar da bu yolu istemiyor. Biz yola karşı değiliz ama yolun tarım ve sit alanı olan, turizm bölgesi olan Finike Ovası'ndan geçirilmesine karşıyız" dedi.

 

FİNİKE PORTAKALI STRATEJİK ÜRÜN

 

Finike portakalının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 'stratejik ürün' olarak belirlendiğini belirten Çağlayan, Avrupa Birliği Teknik Destek ve Bilgi Değişim Mekanizması'nın (TAIEX) da Finike portakalını stratejik ürün olarak kabul ettiğini, dünya üzerinde önemli ve ürünlerin entegre yetiştirilmesi üzerine eğitim çalışmalarının planlandığını dile getirdi. Finike portakalının değerinin korunmasına yönelik çalışmalar yapılacağını da söyleyen Çağlayan, “Türkiye'de coğrafi işaretli ürünler içinde stratejik ürün olarak kabul edilen ürünlerin en başında Finike portakalı var" dedi.

 

İTİRAZ EDECEKLERİNİ AÇIKLADI

 

Finike'de portakal bahçelerini içine alan yol projesi gündeme geldikten sonra birçok bakanlığa dilekçeyle başvuru yaptıklarını belirten Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, bu dilekçelere verilen yanıtlarda 'böyle bir tasarrufumuz yok' denildiğini söyledi. Sözkonusu meclis kararlarına, proje Finike portakalı ve tarım alanlarına büyük zarar vereceği için karşı olduklarını belirten Sarıçobanoğlu, projenin hayata geçirilmesine yönelik her türlü işleme itiraz edeceklerini açıkladı.

 

FİNİKE PORTAKALI FOTOĞRAFTA KALIR

 

Projeyle ilgili diğer sivil toplum örgütleri gibi birçok bakanlığa dilekçeyle başvuruda bulunan Finike Meyve Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Celal Bülbül, 'Gündemimizde böyle bir yol projesi yoktur' şeklinde yanıtlar aldıklarını belirterek, “Şu anda istimlak vs gibi işlemler de yok. Projenin 50 bin ağacın katledileceği dünyaca ünlü Finike portakalına zarar vereceğini Büyükşehir'e de bildirmiştik. Bu yolun açılması demek Finike'nin de ölmesi demek. Yol yapılırsa zaten araçlar Finike'ye girmeden direkt geçiş yapacak. Kimse sahil yolunu kullanmayacak ve Finike esnafı açısından da olumsuz bir proje. Narenciye ovasına zarar vermeden dağdan da devam edilebilir. Eğer yol ovadan geçerse bölge imara açılır ve bir 50 bin ağaç da o şekilde gider ve Finike portakalı fotoğrafta kalır" diye konuştu. DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: