Antalya
Yayın Tarihi : 11.02.202011:55
Güncelleme Tarihi : 11.02.202011:56
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Yine Konuksever
Yine Konuksever

Uzun zaman sonra yeniden Büyükşehir Meclis gündemine gelen Konuksever AVM, bir kez daha Komisyon’a gönderildi

 

 

Büyükşehir Belediyesi'nin Şubat ayı olağan meclisi Muhittin Böcek'in başkanlığında toplandı. 162 maddeden oluşan Meclis gündeminin 41. maddesi çerçevesinde Konuksever AVM alanı olarak bilinen, mahkeme kararları ve itirazlar nedeniyle Büyükşehir Meclisi'nde tartışmalara neden olan 5 binlik plan bir kez daha Meclis gündemine geldi.

FİRMANIN İTİRAZI ÜZERİNE

Mülk sahibi Antalya 1 Gayrimenkul Yönetim AŞ, Büyükşehir Belediye Meclisinin 11 Kasım 2019 tarihli oturumunda görüşülen 5 binlik plana eklenen notların plan bütünlüğünü bozduğunu, yargı kararlarını karşılamadığını gerekçe göstererek, projede yer alacak ticari alanlara 5 bin metre kare sınırlaması getirilmesine itirazda bulundu. 1 Gayrimenkul Yönetim AŞ'nin "Meclis kararı ile önceki tarihli mahkeme kararlarının etkisiz hale getirilerek, daha önceki yargı kararlarının bertaraf edildiği; meclis toplantısında belediye başkanı ve meclisi üyelerine yanlış bilgi verilerek belediye bürokratlarınca meclis iradesinin sakatlandığı; hukuki sorumluluk doğuran eylem gerçekleştirildiği" iddialarına yer verilen başvurusunda,  5 bin metre kare sınırlamasını içeren plan notlarının meclis kararından çıkarılması; planlamanın mahkeme kararları ve bilirkişi raporlarına uygun şekilde gerçekleştirilmesi istendi. Antalya 1 Gayrimenkul Yönetim AŞ'nin bu itirazı, İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından görüşülerek Meclise sunuldu. Meclis gündeminin 41. maddesi çerçevesinde ele alınan konu,  bir kez daha görüşülmesi için İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na geri gönderildi. Komisyondan 5 bin metre kare sınırlamasının kaldırılması yönünde bir rapor gelir ve bu rapor Meclis tarafından onaylanırsa Konuksever AVM için yeni bir süreç başlamış olacak.

KIRCAMİ'YE AKARYAKIT İSTASYONU

Şubat meclisinin bir başka tartışma konusu Kırcami bölgesinde akaryakıt istasyonuna yer veren plan değişikliği oldu. Meclis gündeminin 40. maddesi çerçevesinde Yeşilova Mahallesinde 28235 ada 7 ve 8 parsellerin ticaret - konut alanından akaryakıt ve servis istasyonu alanına dönüştürülmesine ilişkin 5 binlik nazım imar planı değişikliğini içeren İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu görüşüldü. Diğer gruplar olumlu oy kullanacaklarını belirtirken, AK Parti grup sözcüsü Ali Çetin karar konusunda üyelerini serbest bıraktıklarını söyledi.

KIRCAMİLİLER KUL DEĞİL Mİ?

Çetin'in konuşmasının ardından söz alan AK Partili Nafiz Tanır, Kırcami için hazırlanan imar planının henüz mürekkebinin kurumadığını, hukuki sürecin devam ettiğini, bölgede verilen hiç bir inşaat ruhsatının olmadığını, yangından mal kaçırır gibi plan tadilatı yapılıp bir kişiye rant yaratıldığını belirterek, konunun görüşülmesinin sonraya bırakılmasını istedi. Yüzlerce dönüm içinde bir tek yer için plan tadilatı yapıldığını belirten Tanır, Böcek'e, "Sayan başkanım, kul hakkı diyorsunuz, yetim hakkı diyorsunuz, çok doğru söylüyorsunuz, Kırcamililer kul değil midir?" diye seslendi.  AK Parti'den Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Nafiz Tanır'ın da bulunduğu 5 üye olumsuz oy kullanırken, diğer üyelerin olumlu oy kullandığı 40. gündem maddesi oy çokluğu meclisten geçti.

KONYAALTI TARTIŞMASI

Şubat Meclisi'nin gündem dışı konuşmalar bölümünde Konyaaltı sahil ihalesinin iptali CHP ve AK Partililer arasında tartışmalara neden oldu. CHP Grup sözcüsü Deniz Filiz, Menderes Türel döneminde yapılan ihale ile ilgili rakamların kendilerini şok ettiğini belirterek, "Bu uydurma ihalenin Antalya halkına uğrattığı zararları biliyorduk, ancak, rakamlar gün yüzüne çıkınca durumun vahameti şaşkınlığa, Menderes bey'in sosyal medyadan yaptığı açıklamalar ise şaşkınlığın da ötesinde kızgınlığa yol açmıştır. 53 liralık dubaya 1050 lira ödenmiş, o her bin lirada 'Yavrum aç' diyerek kendini yakan babanın hakkı var. Piyasa fiyatı 500 lira olan oturma grubuna 12 bir lira ödenmiş, o her 11 bin 500 lirada evlatlarının eline fön makinesini tutuşturup yan odada kendini asan annenin hakkı var. 9 bin liralık bahçe süsüne 80 bin lira ödenmiş, o her bir 71 bin lirada haftalarca siftah yapamadığı için borç batağına batıp dükkanında canına kıymaktan başka yol bulamayan esnafın hakkı var" ifadelerine yer verdi.

VARSA BİR ŞEY HUKUK ORADA

AK Parti grup sözcüsü Ali Çetin, Filiz'in sözlerine ilişkin, "Böyle demagojik ifadelerle halkımızı yanıltmaya gerek yok. Sayıştay raporları elinizde, başkanımızın da dediği gibi varsa bir şey hukuk orada. Böyle dubayla ya da bir başka şeyle Konyaaltı'ndaki büyük bir projeyi buradan karalamanın anlamı yoktur" dedi. Çetin'in konuşmasının ardında Başkan Böcek söz alarak projeye karşı olmadıklarını; ihalenin usulsüzlüğüne, hukuksuzluğuna vurgu yaptıklarını söyledi. Böcek'in ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncel, ihalenin iptal gerekçeleriyle ilgili bilgiler verdi; yürütmeyi durdurma kararının bağlayıcı olmadığını, kendilerinden istenen bilgileri mahkemeye sunduklarını kaydetti.  Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: