Antalya
11.02.2020
A

 

CHP İl Kongresinin Konyaaltı ilçe yemeğinde Orhan Budak'a yapılan saldırının da etkisiyle son yılların en gerilimli kongrelerinden biri olacağı düşünülüyordu. Düşünülenin aksine kongre CHP'nin Antalya'daki en sakin kongrelerinden biri oldu. İki başkan adayı ve çok sayıda partilinin konuşma yaptığı kongrede Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir'in dışında karşı tarafı kıracak - kızdıracak sözler sarf eden, tavır sergileyen biri olmadı. Başkan adayları Nusret Bayar ve Ahmet Kumbul, seçim öncesi konuşmalarında geçen değerlendirme ve eleştirileri kongredeki konuşmalarında da yinelerken, ortamı gerecek ifade kullanmamaya özen gösterdiler. Bu hava içinde geçen kongrede seçimin galibi Nusret Bayar oldu.

                                                           *****

Kongre gününe kadar genel eğilim seçimin ortada olduğu, kazananın 30 - 40 oy farkıyla seçimi alacağı şeklindeydi. Nusret Bayar'ın Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın adayı olarak gösterilmesi, Bayar'ın seçilmesinin gerilim nedeni olacağı söylentileri, ibrenin Kumbul'dan yana olduğuna yoruluyordu. Kumbul'un kazanması daha çok bu gerilim edebiyatının tutmasına bağlıydı; tutmayınca kazanan Nusret Bayar oldu.

                                                           *****

Kongre gününe kadar benim varsayımım da seçimin ortada olduğu, Kumbul'un çok az bir oy farkıyla kazanacağı şeklindeydi. Kongre sabahı yaptığım bazı görüşmeler, ibrenin Nusret Bayar'a kaymış olduğunu gösterdi. Kumbul cephesi 173 delegesi bulunan Muratpaşa'dan 70 civarında, 100 delegesi bulunan Kepez'den yarı yarıya oy bekliyordu. Bayar cephesi Kumbul'a Muratpaşa'dan 50, Kepez'den 30 oy çıkacağı iddiasındaydı. Manavgat ve Alanya'dan Kumbul ve Bayar'a ne kadar oy çıkar diye soruşturdum. Kumbul'a oy verme yönünde grup kararı alan Manavgat'ın 54 oyundan 15 - 20'si, Alanya'nın 50 oyundan yaklaşık 15'i Bayar'a gider görünüyordu. Kumbul cephesinin rakamları üzerinden hesap yaptığımda, Kumbul'un alabileceği oy sayısının 300'ün altında kaldığını gördüm. Kumbul'un seçim kazanması için her şeyden önce kendi köylüsü olan İbrahim Demir'in ilçe başkanı olduğu Serik'in oylarını alması gerekirken, Serik'in 25 oyu silme Nusret Bayar'a gitti. Bu bile Kumbul cephesinin seçim hesabını doğrular değil, yanlışlar üzerine yaptığını göstermeye yeterdi.

                                                           *****

Nusret Bayar'a şans tanımayanların birinci tezi Bayar'ın Ümit Uysal'ın adayı olarak öne sürülmüş olması teziydi. Kongre sürecinde bu tez tersine işledi; Kumbul'a seçim kaybettiren Muhittin Böcek'in adayı olduğu yönündeki görüntüsüydü. Bu aslında görüntü olmakla sınırlı bir durum da değildi; seçim öncesi Muhittin Böcek'in karşısında Budak - Uysal ve Semih Esen'in yanında tavır sergileyen Kumbul, seçim sonrasında Böcek'e teslim olmuş, Böcek'in yönlendirme alanına girmiş bir görüntü çizdi. "Davulu kendi boynuma asıp tokmağı başkasının eline vermem" özdeyişi, bu görüntü ortadayken inandırıcı olmadı.

                                                           *****

Sonuçta CHP kongresinin galipleri Ümit Uysal, Nusret Bayar'la birlikte Böcek ve Büyükşehir yönetimine karşı  örgütsel duruş sergileyen Muratpaşa İlçe Örgütü ve bu örgütün başkanı Hasan Şahin olmuştur. Kongrenin mağlupları arasında ilk sırada Kumbul'un kendisi, ardından Böcek'in kendine yakın isimleri belediye şirketlerinin yönetim kurullarında "istihdam edip", kendisine "uzak" olduğunu düşündüğü partilileri öteleyen dışlayıcı politikaları; onun da ardından Ahmet Kumbul gibi yetenekli, çalışkan bir il başkanını, bir parti yöneticisini Büyükşehir'in sözünü ettiğimiz politikalarının pasif seyircisi haline getiren CHP Genel Merkez yöneticileri ve Antalya milletvekilleri olmuştur. Bundan sonra ne olur? CHP'de kongre sonuçlarıyla ilgili cevap verilmesi gereken asıl soru şu anda budur. Bu ise bir başka yazının konusu olabilir.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok