Antalya
10.02.2020
A
KÜLTÜR-SANAT
Kıdemli kent sakinleri için yepyeni bir hayat
Kıdemli kent sakinleri için yepyeni bir hayat

 

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı son istatistiklere göre Muratpaşa'nın nüfusu yüzde 3 oranında artarak 510 bin 368'e yükseldi. Nüfusun yüzde 14'ünü, 73 bin 453'ünü 60 yaş ve üzeri kıdemli kent sakinlerinden oluşan Muratpaşa, Antalya'nın 13 ilçesinden daha kalabalık yaşlı nüfusa ev sahipliği yaparken Ümit Uysal başkanlığındaki Muratpaşa Belediyesi, Türkiye'nin en özgün çalışmalarından Yaşlı Evleri ve Türkiye'de bir ilk olan Yaşlı Meclisi, hobi - sanat kursları, spor okulları ve kent parklarıyla kıdemli kent sakinleri için bambaşka bir hayat sağlıyor.

SORUMLULUK PROJESİ

Muratpaşa Belediyesi'nin 60 yaş ve üzeri kıdemli kent sakinlerine yönelik çalışmaları, 1 Ekim 2014 Dünya Yaşlılar Günü'nde Falez 2 Park'ta ilk Yaşlı Evinin açmasıyla başladı. Bu evleri sırasıyla Fener ve Soğuksu mahalleleri yaşlı evleri izledi. Mart 2019'da Kızılsaray Mahallesi'nde eski bir Antalya evinin baştan inşa edilmesiyle Çiftekuyular Yaşlı ve Komşu Evi açıldı. Sosyal hizmet uzmanları ve gerontologların görev aldığı yaşlı evleri, 60 yaş üzeri nüfus için önemli sosyalleşme mekanı haline de geldi. Üyelik sistemiyle hizmet veren yaşlı evlerinde sabah sporundan İngilizce kursuna, tiyatro kurslarından koroya ve dans topluluklarına birçok çalışma hayata geçirilirken özellikle kadın duyarlılığıyla sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirildi.

KABUL EDİLDİLER

Muratpaşa Belediyesi, yaklaşık 5 yıllık yaşlı evleri deneyiminin ardından, Türkiye'nin ilk Yaşlı Meclisi'ni de kurdu. Belediyeden bağımsız, kendi içinde karar mekanizması bulunan Yaşlı Meclisi, 60 kişiden oluşuyor. Eşit sayıda erkek ve kadın üyenin olduğu meclis, seçimlerini de yaptı. Başkan, başkan yardımcıları ve komisyon üyelerini belirledi. Muratpaşa Belediyesi, tüm bu çalışmalarıyla Dünya Sağlık Örgütü Yaşlı Dostu Kentler ve Toplumlar Ağı'na kabul edildi. Haber merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: