Antalya
25.01.2020
A
ARŞİV , YAŞAM
Sera üreticisine yeni türler tanıtıldı
Sera üreticisine yeni türler tanıtıldı

MERKEZİ Antalya'da bulunan, yerli tohumda Türkiye'nin öncü kuruluşlarından Yüksel Tohumculuk, Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kasaba, Dirgenler ve Karadağ mahallelerindeki sera üreticilerine alternatif ürünleri tanıtı.

 Kaş'a bağlı Dirgenler Mahallesi'nde düzenlenen toplantıda, bölgeye özgür 'Koray' adlı kırmızı California biber, 'Güray' adlı sarı California biber, köy tipi pembe domates ve 'Özkan' adlı tekli kırmızı domatesin tanıtımı yapıldı. Tanıtımda ziraat mühendisleri Savaş Pınarbaşı, Soner Külür ve Mustafa Cançetkin üreticilere ürünlerin özelliklerini anlattı. Savaş Pınarbaşı, Kasaba, Dirgenler, Karadağ ve Uğrar mahallelerindeki seralarda neredeyse yüzde 90 kapia biber üretimi yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

ÜRETİM BÖLGESİ

"Kapia biber önemli bir ürün. Ancak tek ürünle bölgeyi cazibe merkezi yapamayız. Artık seralarda farklı ürünleri üretmek gerekiyor. Ürün çeşitliliğini attırmak gerekiyor. Tanıtımını yaptığımız dört ürün, yüzde 100 yerli tohumdan üretiliyor. Bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun ürünler. İhracat olanağı olan, getirisi fazla, üretici için tonajlı, ihracatçı için kaliteli ürünler üretmek zorundayız. Ayrıca ürettiğimiz ürünlerin aroması ve damak tadının tüketiciye uygun ve yüksek olması gerekir. Şu gördüğünüz ürünlerin hepsinde bu özellikler var. Califonia kırmızı ve sarı biberi, köy tipi pembe domatesi, tekli kırmızı domatesi Türkiye'nin ve ihracat yaptığımız ülkelerin hepsine kolayca satabiliriz. Özellikle Avrupa pazarına, Balkanlara, Rusya pazarına sorunsuz satabiliriz. Bu ürünlerin raf ömrü uzun. Bu yeni ürünlerin bölge seralarında üretimi ile bölge, tüccarın, komisyoncunun ve ihracatçının ilgi odağı olacaktır." DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: