Antalya
14.01.2020
A
GENEL , POLİTİKA
Yavuz hırsız ev sahibini bastırır
Yavuz hırsız ev sahibini bastırır

Tartışmalara konu olan Kamu Ortaklık Payı (KOP) arsalarıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bu durumdaki 300 arsayı vatandaşlardan yok pahasına satın alarak, belediyelere kamulaştırma davaları açanlar olduğunu söyledi. Askıdaki planlara itiraz edenlerden birinin Muratpaşa AKP İlçe Başkan Yardımcısı olduğunu belirten Uysal, “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır” dedi

Cuma günü yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Muratpaşa Belediyesi'nin özel şahıslarla ortaklığı bulunan kamu alanlarına yönelik imar düzenlemesine ret oyu çıkmasının yankıları sürüyor. Dün sabah saatlerinde AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, öğle saatlerinde de Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

 

9 AYDA KARAYA OTURDULAR

Konuyla ilgili sert bir açıklama yapan AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in belediyeyi yönetemediğini ve 9 ayda karaya oturttuğunu söyledi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün de yer aldığı toplantıda Taş, “8 Şubat 2016 tarihinde Kepez'deki bir alanın ticari alana çevrilmesine yönelik Kepez'den gelen karara da Büyükşehir Belediye Meclisi'nde hayır oyu kullandık. Kepez Belediyemiz o arsa ile ilgili 11 milyon lira kamuya para ödemişti. Bazıları bu olay üzerinden şov yapma peşinde. Milletin menfaatini düşünmüyorlar. Aynı durumdaki Dokuma Park alanı da Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü'nün duruşu ile Antalya'nın nefes aldığı bir parka dönüştü" diye konuştu.

KAMU ALANINI SATIYORLAR

Muratpaşa Belediyesi'nin 2 milyar liralık borç yükü edebiyatı yaptığını belirten Taş, “Kamu alanlarını satarak ticari merkezlere dönüştürerek borçlarını ödeyecekse belediye başkanımızın o makamda durmasına gerek yok. Proje üretmeleri gerekiyor. Muratpaşa Belediyesi 1999 yılından beri CHP'de ama Falezpark halen mahkemelik. Birilerine rant kazandırmak için işlem tesis etmeye gerek yok. Milletin menfaatine gelecek her konuda AK Parti grubu olarak düşünmeden imzamızı atarız" diye konuştu.

KIRCAMİ’DE EVET DEDİK

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın Kırcami ile ilgili imar konularını getirdiğini dile getiren Taş, "Orada hiç düşünmeden evet dedik. Bu konu artık CHP'nin sorumluluğunda. Kendi hatalarını milletin hakkı olan kamu arazilerini ticariye çevirerek dönüştüremezler. 2024 seçimlerine kadar aynı şekilde hangi belediyenin kararı olursa olsun ret oyu vereceğiz” diye konuştu. Konunun encümende çözülmesi durumunda kararın mahkemeden döneceğini savunan Taş, son çare olarak buna sarılabileceklerini, kamu vicdanının encümen kararını yerin dibine sokacağını kaydetti.

 

UYSAL’DAN CEVAP

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise konuyla ilgili belediyede toplantı düzenledi.

Söz konusu kararı, belirlenmiş herhangi bir alan için değil, mahkeme dosyalarına girebilecek genel bir emsal karar olması için gündeme getirdiklerini belirten Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kendi ilçe sınırları içinde 1 milyon 35 bin metrekarelik, 986 futbol sahası büyüklüğünde alan olduğunu belirtti. Muratpaşa sınırlarındaki 300 kamu ortaklı paylı arsaları vatandaşlardan yok pahasına satın alarak, belediyelere kamulaştırma davaları açanların olduğunu belirten Uysal, askı sürecindeki planlara itiraz edenlerden birinin AK Parti Muratpaşa ilçe başkan yardımcısı olduğunu söyledi.

 

ÜTMEYE ÇALIŞIYORLAR!

Kamu yararını düşünerek, mahkemelerde kendilerini daha güçlü savunabilmek için yönetmelikte olanı meclise aktarmaya çalıştıklarını belirten Başkan Uysal, daha önce aynı nitelikte kararları AK Partili Büyükşehir Belediyesi ve CHP'li Konyaaltı Belediye'nin aldığını söyledi. Uysal, "Somut bir müracaat söz konusu değil. Çok mülkiyetli yerler, mülkiyet birliği yok. Doğrudan rant ilişkilendirilecek yerler değildir. Milletin bütçesini hacizli kamulaştırma davalarıyla ütmeye çalışan kişiler bu meclis kararına sevinmiştir" şeklinde konuştu.

YAVUZ HIRSIZ MİSALİ

AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın açıklamasını izlediğini belirten Uysal, şunları söyledi: “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır anlayışıyla açıklamalar yapıldı. Milletin aleyhine oy kullanmanın telaşıyla, bizim konuyla ilgisi olmadan açıklamalar yapılmış. Meclisten önce AK Parti il başkanını arayıp bilgilendirdim. MHP Grup sözcüsünü arayarak destek istedim. İYİ Parti il başkanını aradım ama ulaşamadım. Kamu yararı için farklı siyasi partilerin birbirini aramasını anlamayan paylaşımlar yapılmasını anlamıyorum".

 

İZLEYECEKLERİ YOLU AÇIKLADI

Meclis kararından sonra izleyecekleri yöntemi açıklayan Uysal, "Belediye encümeninin yıllık kamulaştırma planı çıkarma yetkisi var. Bunu encümenden talep edeceğim. Paramızın yettiği kısmına düzenleme yapacağız. Mülkiyet birliği sağlayanlar, plan vasfını değiştirmeden kendileri de kullanabilir. 1 milyon 35 bin metrekarelik bir alan ne kadar ettiği bilgisini kamuoyuna bırakıyoruz" dedi.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: