Antalya
10.01.2020
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Kurnaz: Basın emekçilerine sahip çıkmalıyız
Kurnaz: Basın emekçilerine sahip çıkmalıyız

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yapan CHP Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz, gazetecilerin ve basın kuruluşlarının baskılarla karşı karşıya kaldığını belirterek, ''Basın emekçilerimize sahip çıkmalıyız'' dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ''Doğru, tarafsızlık ve hukukun evrenselliği ilkelerinden ödün vermeden kamuoyunu aydınlatmak için mesleğini yapmaya çalışan basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi. 

DEMOKRASİLERİN VAZGEÇİLMEZİ

Basın emekçilerinin ekonomik kriz, baskı, sansür, ifade özgürlüğü gibi kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığını söyleyen Kurnaz, ”Basın, halkımızın gören gözü, işiten kulağı, söyleyen dilidir ve çağdaş demokrasilerin vazgeçilmez en temel unsurlarından birisidir. Demokrasilerde basının bu görevini yerine getirebilmesi de ancak basın özgürlüğünün yerine getirilmesi ile mümkündür. Halkımızın toplumda yaşanan olayları doğru ve tarafsız bir şekilde alabilmesi için basın kuruluşlarının baskı, tehdit, yönlendirme ve sansür ile karşı karşıya kalmaması gerekmektedir. Gelinen noktada Hükümetin basın üzerinde kurduğu baskı, sansür, kısıtlama gibi nedenlerle birçok yayın kuruluşu tarafsız yayın yapmakta zorlanırken birçok basın yayın kuruluşu da taraflı haber yapmak durumunda kalmıştır. Yaşanan olumsuz gelişmeler basın sektörünü derinden yaralamıştır. 2019 yılında 100 basın yayın kuruluşu kapanırken ve yüzlerce basın emekçisi de işsiz kalmıştır” diye konuştu. 


ÖZGÜRLÜKTE SINIFTA KALDIK 

Üniversitelerin iletişim fakültelerinden mezun olan binlerce gencin işsiz olduğunu belirten Kurnaz, “Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın açıkladığı verilere baktığımızda ülkemiz, Dünya basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke içinde 157’inci sırada yer aldı. Üniversitelerin İletişim Fakültelerinden mezun olan binlerce gencimiz de işsizdir. Unutulmamalıdır ki basın, Yasama, Yargı ve Yürütmeden sonra gelen 4’üncü büyük güçtür" dedi


BASINA SAHİP ÇIKMALIYIZ 
Basına ve gazetecilere başta siyasi partiler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların sahip çıkması gerektiğine dikkat çeken Kurnaz, “Basın özgürlüğü, Anayasamızca güvence altına alınmasına rağmen baskılarla karşı karşıyadır. Ülkemizde yaşanan olumsuzlukları, halka doğru, tarafsız bir şekilde ulaştıran ve mesleğini en iyi şekilde yerine getiren gazetecilere ihtiyacımız var. Bizlerde başta siyasi partiler olmak üzere doğru, tarafsız, baskı ve sansürlere boyun eğmeden görevini yerine getirmeye çalışan gazetecilerimize ve basın yayın kuruluşlarına hep birlikte sahip çıkmalıyız” diye konuştu..

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: