Antalya
28.12.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
'İstanbul Grubu' Meclis gündeminde
'İstanbul Grubu' Meclis gündeminde

CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek bütçe görüşmelerinde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sorduğu "Yargıda İstanbul grubu var mı?" sorusuna cevap alamadığını belirterek konuyu yeniden TBMM gündemine taşıdı.

 

''İSTANBUL GRUBU' VAR MI?'

Zeybek, Adalet Bakanı Gül’e “İstanbul’da görev alan hâkim ve savcıların bir kısmının haklarında disiplin kararı olmadan başka şehirlere sürüldüğü iddia edilmektedir. Bu sürgünlerin gerekçesi nedir? Yargı içerisinde 'İstanbul grubu' adında veya başka isimlerle yargıyı etki altına almak isteyen gruplar var mı?” sorusunu yöneltmişti. Gül'ün Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı “Bu konuda da hangi grup, hangi çete varsa gelsinler, HSK Başkanı olarak söylüyorum, sonuna kadar mücadele etmeyi yine burada taahhüt ediyorum çünkü yargı milletin yargısıdır, hiçbir grubun yargısı değildir. Yargının ideolojisi yoktur. Yargıyla ilgili birtakım grupların birtakım ideolojilerini, birtakım cemaatlerini oraya taşımak isteyenlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Türkiye artık bir daha bu oluşumlara izin vermeyecektir” açıklamasının sorusuna somut ve tatmin edici cevap teşkil etmediğini belirten Zeybek, Gül'ün cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yeni bir önerge verdi.  

'FETÖ DAVALARINA MÜDAHALE VAR MI?'

Zeybek önergesinde yargıyı etki altına almaya çalışan “İstanbul Grubu” ve "Cumhurbaşkanı avukatı olduğunu iddia eden kişilerin FETÖ davalarına müdahalesi" iddialarıyla ilgili soruşturma olup olmadığını ve FETÖ Borsası iddiaları hakkında hangi işlemlerin yapıldığını sordu. Gül’ün “Yargıyla ilgili birtakım grupların birtakım ideolojilerini, birtakım cemaatlerini oraya taşımak isteyenlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz.” sözlerine göndermede bulunan Zeybek'in önergesinde yer alan diğer sorular da şu şekilde: “Adalet Bakanı’nın göreve geldiği günden itibaren yargı içinde örgütlenmek isteyen gruplar, ideolojiler ve cemaatler olmuş mudur? Bu yapılara yönelik hangi önlemler alınmıştır? Son bir yıl içinde İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’de haklarında disiplin soruşturması dahi olmadan görev yerleri değiştirilen kaç hâkim ve savcı bulunmaktadır?"  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: