Antalya
28.12.2019
A
GENEL , POLİTİKA
CHP'den asgari ücret tepkisi
CHP'den asgari ücret tepkisi

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin ve Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz yayınladıkları açıklamalarda 2020 yılı için 2 bin 324 lira olarak belirlenen asgari ücreti eleştirdiler.

 

 

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk'un “İşçilerimizi enflasyona ezdirmedik” şeklindeki ifadelerine göndermede bulunan Ahmet Kumbul, "Devlet dalga geçer gibi. Bırakalım enflasyona ezdirmemeyi, devlet emekçinin üzerinden silindir gibi geçmiştir" sözlerine yer verdi. Hasan Şahin yeni asgari ücreti "sefalet ücreti" olarak adlandırırken; Önder Kurnaz, asgari ücretteki 304 liralık artışı "milletin aklıyla alay etmek olarak" değerlendirdi.

 

'İKTİDAR SERMAYENİN YANINDA'

 

"İktidar işçiye ayda 304 liralık, günde 10 liralık sözde artışı reva görmüştür ki bu rakamlar insanca yaşama koşullarından çok uzaktır" diyen Ahmet Kumbul, "Son bir yılda elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar bile yüzde 56’yı bulmuştur. Sadece 2019’un ilk 9 ayında 3 milyon 365 bin abone, elektrik borcunu bile ödeyememiştir. 2 bin 324 TL’lik asgari ücretle bir emekçi kendi ihtiyaçlarını bile zor giderecekken ailesinin barınma, sağlık, gıda, eğitim gibi ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaktır? Milyonlarca emekçinin bir nebze de olsa rahatlayacağı umuduyla beklediği toplantılardan çıkan sonuç, bu iktidarın bir kez daha emekçinin değil sermayenin yanında olduğunun teyididir" ifadelerini kullandı.

 

'SEFALET ÜCRETİ'

 

CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, "Asgari ücret değil sefalet ücreti' başlığıyla yaptığı açıklamada, "Emeğiyle geçinen milyonların tek talebi, insan onuruna yaraşır bir asgari ücretti. Ekonomik krizin etkilerinin derinden yaşandığı, işsizliğin arttığı, alım gücünün düştüğü, gelir dağılımın bozulduğu mevcut koşullarda; işverenlerin, yandaş sermayenin batıklarını kurtarmak için jest yapan AKP iktidarı, söz konusu emekçilere gelince kaşıkla verdiğini kepçeyle alıyor" dedi. Saray’ın bir günlük harcamasının 4,5 milyon lira olduğunu belirten Şahin, "Saray’ın bir günlük harcaması bin 287 asgari ücretlinin toplam maaşına denk geliyor. Emekçilere reva görülen asgari ücret ise 2324 TL. Hiçbir emekçi bu sefalet ücretiyle yaşamaya mahkûm değil" diye konuştu.

 

'PATRONLARA KIYAK, EMEKÇİYE ZULÜM'

 

3 bin 324 liralık asgari ücretin "patronlara kıyak, emekçilere zulüm" anlamına geldiğini belirten CHP Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz da şunları söyledi: "AKP'nin zihniyeti zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapmaktır. Milyonlarca işçi, yapılan bu komik zam ile 2020 yılında da açlığa mahkûm edildi. Alım gücünün her geçen gün azaldığı, geçim sıkıntısının yaşamın her alanında hissedildiği şu günlerde asgari ücrete yapılan bu zam, milletin aklıyla alay etmekten başka bir şey değildir. Elektriğe, doğalgaza, yapılan zamlar karşısında asgari ücret her geçen gün erimektedir. Asgari ücrete yapılan bu zammı kabul etmediğimizi, emekçi kardeşlerimizin hakları için CHP olarak sonuna kadar mücadele edeceğimizi belirtmek isteriz."  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: