Antalya
04.12.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Arabuluculuk sınavı sonuçları açıklansın
Arabuluculuk sınavı sonuçları açıklansın

5 bin arabulucu ihtiyacına yönelik 24 Kasım 2019 tarihinde yapılan arabuluculuk sınavıyla ilgili açıklama yapan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, sınav soru cevaplarının ve kazananların puanları ile birlikte liste şeklinde açıklanmasını talep ettiklerini belirtti.

5 bin arabulucu ihtiyacına yönelik 24 Kasım 2019 tarihinde yapılan arabuluculuk sınavıyla ilgili açıklama yapan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, sınav soru cevaplarının ve kazananların puanları ile birlikte liste şeklinde açıklanmasını talep ettiklerini belirtti. "Sınav sonrası sosyal medyada ciddi boyutta yakınmalar gerçekleşmiş olup, bu yakınmaların içeriği endişe vericidir. Yakınmalar ağırlıklı olarak sınav soru ve cevaplarının paylaşılmaması ile kazananların liste şeklinde açıklanmayacak olmasından kaynaklanmaktadır" diyen Polat Balkan, "Çok sayıda meslektaşımızın mesaisini ayırarak ve emek vererek hazırlandığı arabuluculuk sınavında soru cevaplarının paylaşılmamasına ve kazananların listesinin açıklanmamasına Antalya Barosu olarak sessiz kalmamız beklenemez" dedi.

 

TARİHE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇER

"Soru cevaplarının paylaşılmaması ve kazananların liste şeklinde açıklanmayacak oluşu şeffaflık ve eşitlik bakımından yapılan sınavın meşruiyetine ve hukuk devleti ilkesine zarar vermektedir" diyen Polat Baykan şunları söyledi: "Sınava giren tüm meslektaşlarımızın; soru ve cevaplar ile kazananların listesi açısından bilgi edinme hakkı bulunmaktadır. Bilindiği üzere bilgi edinme hakkı, hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesinin çok önemli bir aracıdır. Yapılan sınava ilişkin olarak Avukatların bilgi sahibi olması son derece önemli olup, soru ve cevapların doğru olarak tespit edilip edilmediğini öğrenme ve buna göre yanlış olarak belirlenen soru ve cevaplara karşı hak arama özgürlüğünü kullanabilmesinde de ciddi bir kamu yararı bulunmaktadır. Sınava katılan meslektaşların, sınavın doğru olarak uygulanıp uygulanmadığını denetleyebilmeleri ve buna ilişkin hak arama özgürlüklerini kullanabilmeleri için soru cevaplarına ve kazananların listesine erişebilmeleri mecburidir. Aksi takdirde 24 Kasım 2019 tarihinde yapılan arabuluculuk sınavı tarihe kara bir leke olarak geçecektir."

 

PUANLARIYLA BİRLİKTE AÇIKLANSIN

"Yakınmalara neden olan diğer bir husus ise; sınavı düzenleyen Bakanlığın üst düzey yetkilileri ile yine devletin farklı kademelerinde görev yapan üst düzey bürokratların sınava girmiş olmasıdır. Her ne kadar arabuluculuk mevzuatına göre hukuk fakültesini bitirmiş olan ve diğer şartları taşıyan herkesin sınava girme hakkı olsa da bu durum sınavın tarafsızlığına gölge düşürdüğü gibi sınava giren binlerce Avukat meslektaşın aklında soru işaretleri yaratmıştır" diyen Balkan, "Yine sınavda yapılması gerekli kimlik ve sınav belgesi kontrollerinin gereği gibi yapılmadığı, imza föyü açılmak suretiyle sınava katılanlardan imza alınmadığı ve sınav güvenliğinin yeteri kadar sağlanamadığı da diğer yakınmalar arasındadır. Hukuk devleti ilkesinin korunması ve hukukun üstünlüğünün saglanmasını kendisine görev edinmiş Antalya Barosu olarak; sınav sonrası oluşan endişe verici kaygıların giderilebilmesi için 24 Kasım 2019 tarihinde yapılan arabuluculuk sınav soru cevaplarının ve kazananların puanları ile birlikte liste şeklinde açıklanması ile diğer yakınmaların dikkate alınmasını ve gereğinin yapılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: