Antalya
02.12.2019
A

Ankara 16'ncı İdare Mahkemesi, Salda Gölü'nde yapılması planlanan Millet Bahçesi ile ilgili ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davayı reddetti. 5 Yeşilova sakini adına davayı açan avukatlar Mustafa Şahin, Tuncay Koç ve Münip Ermiş, kararı "hukuk ayıbı" olarak değerlendirdiler; "Bu mahkemeye bağımsız diyemeyiz" dediler. İşin hukuki yanını hukukçulara bırakalım, diyeceğiz; ama, buraya "millet bahçesi" yapmanın kamu yararıyla bir ilgisinin olup olmadığı konusunda fikir yürütmek için uzman olmaya gerek yok.

                                                                              *****

"Buraya millet bahçesi yapacağız", "burayı yapılaşmaya açacağız" anlamına gelir. Bu tür masum projelerle yapılan ihalelerden ne tür "eser"lerin ortaya çıktığını, Antalyalılar olarak deneme - yanılmalar sonunda ezberlemiş bulunuyoruz. Çok uzağımızda olmayan bir örnek Kındılçeşme. Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde 1'inci derece doğal sit alanı, milli park ve orman alanı içinde bulunan Kındılçeşme, "çadırlı kamp alanı" iken "kamp alanı ve günübirlik kullanım alanı" olarak 2004 yılında özel bir firmaya kiraya verildi. Ardından etrafı duvarlarla çevrilen Kındılçeşme'nin içine lüks bungalovlardan oluşan bir otel konduruldu; giriş ve kullanım ücretli hale getirildi. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve yerel halkın açtığı davalar ve gösterdiği tepkiler sonunda proje iptal edildi edilmesine ama bütün bunlardan sonra Kındılçeşme'nin eski Kındılçeşme olduğunu söylemek epey zor.

                                                                              *****

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Konya Hadim'de bulunan doğal sit alanı konumundaki Yerköprü Şelalesi'nde yaptığı düzenlemeyi görmüş olmalısınız. Salda Gölü'yle, millet ya da ümmet bahçesi yapma adına, çevre bilincinden, estetik kaygısından yoksun kişiler eliyle oynadığınızda ortaya çıkacak en iyimser manzara, Yerköprü Şelalesi'nin yeni halinden farklı olmayacaktır.

                                                                              *****

 Dava avukatları, Salda ihalesiyle ilgili mahkeme kararını Danıştay'da temyiz edeceklerini söylediler. Danıştay'ın böylesine saçma bir kararı onaylayacağını düşünmek istemiyoruz. Danıştay davayı onaylar, ihale sahipleri "millet bahçesi"ni buraya kondurursa, Salda Gölü'nün başına Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Uzungöl'ün başına gelenler gelir. Uzungöl'ün çok değil 30 yıl önceki haliyle şu andaki halini karşılaştırdığınızda, Salda Gölü'nün 10 yıl sonraki hali konusunda bir kanaate varabilirsiniz. Salda'nın akıbetinin böyle olmaması için çare hukuk mücadelesini sıkı tutmak,  onu "Salda'ma dokunma!" şiarıyla başlatılan eylemler ve kampanyalarla desteklemek olabilir. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok