Antalya
29.11.2019
A
ARŞİV , GÜNCEL
Sürgünden AŞT'nin başına geçti
Sürgünden AŞT'nin başına geçti

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Şehir Tiyatroları'nda (AŞT) bu sezon perde açılamamasının nedeninin, hukuksuz kadrolaşma olduğunu söyledi. Başkan Böcek, Mehmet Özgür'den boşalan genel sanat yönetmenliğine, geçen dönem sürgün edilerek 4,5 yıl kömür ve baca denetimi yaptırılan Gökhan Avkıran'ın atandığını açıkladı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Şehir Tiyatroları'na (AŞT) genel sanat yönetmeni olarak Gökhan Avkıran'ı atadıklarını bildirdi. "Hasan Subaşı'nın başkanlığı döneminde 23 yıl önce belediyemizde profesyonel tiyatro hayatına başlamış, çok sayıda oyunda görev almış, pek çok öğrenci yetiştirmiş, geçen dönem sürgün edilerek kömür ve baca denetimi yaptırılan, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu, Gökhan Avkıran'ın, mağduriyetini gidererek gerçek görev yeri olan Antalya Şehir Tiyatroları'na Genel Sanat yönetmeni olarak atadık. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum. Yine geçen dönemde tiyatrodan alınarak cenaze hizmetlerine verilen oyuncularımızı da eski görev yerlerine döndürdük" diyen Muhittin Böcek, eski sanat yönetmeni Mehmet Özgür'ün Şehir Tiyatrolarında sözleşmeli sanatçı olarak görevine devam ettiğini söyledi.

OYUNCULARI JÜRİ SEÇECEK

Tiyatro ve sinema alanında ulusal ve uluslararası alanda başarılı işlere imza atmış Mustafa Avkıran, Şebnem Sönmez, Mine Tüzel Tüfekçioğlu Ayşe Nil Şanlıoğlu ve Ayşegül Ünsal'dan oluşan jürinin, 4 Aralık Çarşamba günü  şehir tiyatrolarında görev alacak oyuncuları seçeceklerini bildiren Muhittin Böcek, "Antalya'da bugüne kadar bu nitelikte seçici bir kurul oluşturulmamıştır. Seçmelere katılmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve konservatuar mezunu olan herkesin, 3 Aralık tarihine kadar belediyemize şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. Yasa gereği zorunlu olarak işine son verilen arkadaşlar da başvuruda bulunabilir" diye konuştu.

İLK SEZONDA 3 YETİŞKİN 2 ÇOCUK OYUNU

Oyuncu seçiminin ardından İstanbul Devlet Tiyatroları Müdür Yardımcısı - Oyuncu ve Yönetmen Mine Tüzel Tüfekçioğlu yönetiminde ilk yetişkin oyunuyla perdeleri açacaklarını; ilk sezonda 3 yetişkin, 2 çocuk oyununu Antalyalı sanatseverler ile buluşacaklarını belirten Böcek, 2 yıldır Toptancı Halinde sanata ve sanatçıya yakışmayan bir ortamda, zor şartlarda hizmet vermekte olan Antalya Şehir Tiyatroları'nın şimdi Işıklar Caddesi'nde, şehrin merkezinde yer alan 121 yıllık tarihi bir binada hizmet vermeye başladığını söyledi.

'BU PARALAR HEPİMİZİN'

Antalya Şehir Tiyatroları'yla ilgili alınan kararlar sonrasında, basında ve sosyal medyada gerçeği yansıtmayan açıklamalar, yanlış bilgilerle hazırlanıp dolaşıma sokulan videolar ve yapılan eylemler nedeniyle, kamuoyuna doğru bilgileri ulaştırmak amacıyla  toplantı düzenlediklerini belirten Böcek, şöyle devam etti: "Her şeyden önce şunu belirtmek isterim ki; sizlerin de bildiği gibi siyasi hayatım boyunca, hiçbir zaman kişisel düşüncelerim ya da siyasi nedenlerle karar almadım. İşi ehline vermek, liyakati esas almak ve haksızlık yapmamak hayatım boyunca benimsediğim prensipler oldu. Dolayısıyla geçmişte olduğu gibi, bugün de bu düşüncelerle hareket ettim. Yerel seçimlerden sonra göreve geldiğimizde, yaptığımız incelemeler sonucunda Antalya Şehir Tiyatrolarında bazı aksayan noktaların olduğunu gördük ve bir takım tasarruf tedbirleri aldık, arkadaşlar, bu paralar hepimizin paralarıdır. Mesela; Antalya Şehir Tiyatrolarının son üç yılda 7 milyon liraya yakın bir bütçesi olmasına rağmen, yeni bir yetişkin oyunu ortaya koyamadığını, sürekli her türlü dekoru ekipmanı hazır olan ve provaları yapılmış eski oyunlarını tekrarladıklarını ve bütçesi 51 bin lira olan sadece 2 yeni çocuk oyunu sahneleyerek verimli bir çalışma sergileyemediklerini gördük. Bunların dışında; Antalya'da AKM, Yeni Mahalle Kültür Merkezi, Cam Piramit Kongre Merkezi gibi, çalışma ortamı ve sahne bulunmasına rağmen; bir AVM den yer kiralanmış olmasını tasarruf açısından doğru bulmadık ve süresi biten bu salonun sözleşmesini yenilemedik."

'MAĞDUR EDEN SUÇLU DEĞİL Mİ?'

"Son günlerde yaptıkları eylemler, sosyal medyada paylaştıkları videolar ve açıklamalarıyla halkı yanlış yönlendiren tiyatromuzda çalışmış 39 müzisyen, oyuncu ve teknik personelin işe giriş yöntemlerinin de yasal olmadığını kamuoyu ile paylaşmak isterim. Çünkü bu arkadaşların, işe girişleri geçmiş dönemde saat ücretli olarak yapılmıştır. Oysa ki teftiş kurulunun 2016 yılında yaptığı denetimde, bu çalışanların saat ücretli olarak istihdam edilmesinin yasal olmadığı belirtilmiş ve eski yönetim tarafından bu konuda her hangi bir işlem yapılmamıştır" diyen Böcek, "2019 yılında yapılan denetimlerde ise bu personelin istihdam şekillerinin doğru olmadığı, iş akitlerinin yasa gereği sonlandırılması yönünde rapor hazırlandığı görülmüştür. Şimdi soruyorum sizlere, bu arkadaşları yanlış şekilde işe alıp mağdur edenler mi suçlu, yoksa kanunları uygulayan Muhittin Böcek mi? Bu arkadaşlarıma da sormak istiyorum, sizleri mağdur eden kişilere karşı da bu eylemleri yapacak mısınız?

'TİYATROYU TİYATROCULARA EMANET ETTİK'

Yönetmelikte kısıtlamaya neden olan iki maddede değişiklik yaptıklarını belirten Böcek şunları söyledi: "Yönetmeliğin yedinci maddesinde, teknik olarak alınacak kararlarda bir eksiklik olmaması için teknik müdür konumundaki sahne yöneticisinin de yönetim kurulunda görev almasını sağladık. 'Kurul gerekli görürse alman bazı kararlan başkanlık makamı onayına sunabilir' şeklindeki muğlak ifadeleri, şeffaf ve hesap verilebilir bir idare anlayışı ile 'turne programları ve bütçe ile ilgili kararların başkanlık makamına sunulması' şeklinde net bir ifadeyle değiştirdik. Genel sanat yönetmeninin belirlenmesiyle ilgili olan 23 maddede, 'Genel Sanat Yönetmeni olarak atanabilmek için kurum içinden olmak, seçim şartı ve görev alma tarihinden itibaren geriye dönük 5 yıl kesintisiz çalışma şartı' öngörülmektedir. Maddenin bu haline baktığınızda, bir kısıtlama söz konusu olduğunu, bu görevi layıkıyla yerine getirebilecek yıllarını tiyatroya vermiş birçok sanatçıyla çalışma şansını da tamamen ortadan kaldırdığını gördük. Biz bu maddeyi, 'Devlet memurlarına atanacaklarda aranan genel şartları taşıyan, tiyatro alanında çalışmış rejisör, oyuncu, yazar, eleştirmen, araştırmacı, çevirmen, öğretim üyesi veya öğretim görevlisi' olarak değiştirdik. Yani kısıtlamayı ortadan kaldırarak, tiyatroyu tiyatroculara emanet ettik."

'LİYAKATİ GÖZ ÖNÜNE ALDIK'

"Tiyatromuzun idari ve sanatsal kadrolarını liyakat ve tecrübeyi göz önüne alarak, yeniden yapılandırıyoruz. Genel sanat yönetmeni değişikliğini de bu düşünceler ışığında gerçekleştirdik" diyen Böcek, "Ayrıca her yönetim çalışma ekibini kendi belirleme hakkına sahiptir. Önemli olan, kimseyi mağdur etmemek ve hak yememektir. Bu bağlamda, eski sanat yönetmemiz de şu anda Şehir Tiyatrolarında sözleşmeli sanatçımız olarak görevine devam etmektedir. Bazı basın organlarında yer aldığı gibi işten çıkarılması söz konusu değildir. Ayrıca yönetmeliklerde bu değişiklikler olmasaydı da, eski sanat yönetmenimizin görevine devam etmesi mümkün değildi" ifadelerine yer verdi.

'DOĞRUDAN YANA OLMAYA DEVAM'

"Antalyamız; Aspendos'u, Perge'si, Selge'si ve Kaş'ı ile yüzlerce yıldır sanata ve sanatçıya ev sahipliği yapmış özel bir yer; Antalya Şehir Tiyatorları bizim çok kıymetli bir değerimiz" diyen Böcek, "Antalya'mıza ve onun değerlerine en iyi şekilde sahip çıktığımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Sanata ve sanatçılarımıza hak ettiği değeri veren bir anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve perdeleri açık tutmaya ve doğrudan yana olmaya devam edeceğiz" dedi.   Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: