Antalya
28.11.2019
A
GENEL , EKONOMİ
Yetersiz bildirge
Yetersiz bildirge

3. Tarım Şurası sonuç bildirgesinin yetersiz olduğunu belirten ATB Başkanı Çandır, “Tarım envanterinin çıkarılması, tarımın stratejik bir sektör olarak tanımlanması ve tarıma özgü bir sosyal güvenlik sisteminin kurulmasını beklerdik” dedi

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 21 Kasım’da açıkladığı 60 maddelik 3. Tarım Şurası Sonuç Bildirgesi’ni değerlendirdi. ATB’nın Kasım ayı olağan meclis toplantısında konuşan Çandır, şura için fikir belirttiklerini ve büyük beklenti içinde olduklarını hatırlattı.

KARŞILIK BULMAYAN BEKLENTİLER

Şurada benimsenen kararların bir kısmını desteklediklerini, ancak tarım sektörü için önemli olan bazı konulara yeterince önem verilmediğini belirten Çandır, “Tarım envanterinin çıkarılması, tarımın stratejik bir sektör olarak tanımlanması ve tarıma özgü bir sosyal güvenlik sisteminin kurulması önerilerimizin yeterli etkinlikte bildirgeye yansımış olmasını beklerdik” ifadelerini kullandı.

SEKTÖRÜN GELECEĞİ

Önümüzdeki beş yıl boyunca yol haritası niteliğinde olan şura kararlarının, tarım sektörünün geleceğinde belirleyici olacağını düşündüklerini belirten Çandır, şuradan beklentilerini şöyle anlattı: “İnsan kaynağı profilini, girdi kompozisyonunu, üretim desenini, arazi ve donanım varlığını, lojistik kapasitesini ve pazarlama karmasını içeren çalışma takvimi belli bir tarım envanterinin çıkarılmasını bekliyorduk. Ayrıca tarım ve kırsal kalkınma arasında güçlü bir bağ kuran, tarımsal faaliyetlerin cazibesini artıran ve tarımsal kesime güvence kazandıran nitelikte bir stratejik sektör tanımı yapılmasını önemsiyorduk. Mevcut yapısıyla sektörümüze aşırı yük getiren sosyal güvenlik sisteminin yerine sektörümüzün yapısına uygun bir sosyal güvenlik sisteminin kurulması da beklentilerimiz arasındaydı”.

SEKTÖREL SORUNLAR

ATB’nin bu ayki meslek komitelerinde ele alınan sorunları da anlatan Çandır, sözlerini şöyle tamamladı: “Geçtiğimiz sezon buğday ekili alanındaki azalma ve verim kaybı nedeniyle üretim miktarında düşüş yaşandı ve kalite beklentiyi karşılamadı. Artan maliyetler nedeniyle üretici ve üyelerimiz üzerlerindeki borç yüküne bağlı olarak ipotekli tarım alanlarının miktarı arttı. Antalya’da bu yıl dişi hayvan kesimi arttı ve bu durum süt arzına olumsuz etkide bulunabilecek. Süs bitkileri sektöründe kontrolsüz yapılan ithalat, üretimi olumsuz etkiledi, hatta Türkiye’den ihraç edilen bazı ürünlerin tekrar ülkeye ithal edildiğine rastlandı”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: