Antalya
14.11.2019
A
GENEL , GÜNCEL , EĞİTİM
Nereye gidiyoruz?
Nereye gidiyoruz?

Eğitim-İş Şube Başkanı Fatin Iltar, son günlerde yaşanan olaylara ilişkin değerlendirme yaptı. Aksaray’da otistik öğrencilerin yuhalanması ve farklı illerde yaşanan intihar olaylarının ürkütücü olduğunu söyleyen Iltar, “Geriye dönüp baktığımızda son 15 yıllık eğitim sistemi ve uygulanan yanlış politikaların insanları buraya getirdiğini görebiliriz” dedi

Eğitimin getirilmiş olduğu duruma dayalı olarak yozlaşma, sorumsuzluk, acımasızlık, kindarlık ve duygusallıktan uzaklaşmanın artarak devam ettiğini iddia eden Iltar, “Eskiden yerleşim alanındaki ahlaki ve insani olmayan durum karşısında tüm ahali duyarlı davranır, olumsuzluk yaratan kişiyi toplum dışına iterek mağdur olanlara yardım ederdi. Şimdi ise herkes bireysel çıkar peşinde, duygusuz, ahlaki değerler ile ilgisiz, hatta acımasızca davranabilecek duruma gelmişlerdir” diye konuştu.

 

TOPLUMSAL OLAYLAR

Son 15 yıllık eğitim sistemi ve uygulanan yanlış politikaların insanları buraya getirdiğini belirten Iltar, şunları söyledi: “Aksaray da bir grup velinin otistik öğrencileri yuhlaması, İstanbul’da 4 kardeşin intihar etmeleri, Antalya’da peş peşe 2 öğrencinin intiharı, Gaziantep’te 2 aylık gencecik öğretmenin intiharı, Sinop’un Gerze İlçesinde bir okul müdürünün öğretmene sarfettiği sözler ve öğretmenin durumu, üniversite mezunlarının işsiz kalarak intihar etmeleri, Antalya’da 4 kişilik bir ailenin ölü bulunması, kendi alanları dışında sırf ekonomik yokluklar nedeni ile istemedikleri işlerde zoraki çalışmaları, atamalar ve işe alımlardaki liyakatsızlık, kindar insanların çoğalması gibi pek çok toplumsal olay ve konular sık sık gündemimizde yer almaktadır”.

 

EGİTİM İŞ’İN BEKLENTİSİ

Eğitim İş Sendikası olarak beklentilerini dile getiren Iltar, “Milli bir eğitim sistemi ile basınıyla ve kurumları ile hep birlikte kucaklayıcı, yeniden Atatürk ve Cumhuriyet çizgisine acilen dönülmelidir. Bütün bu olumsuzlukları ancak devrimci ruh ve Cumhuriyet felsefesi ortadan kaldırabilir” dedi.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: