Antalya
14.11.2019
A
GENEL , EKONOMİ
ATSO Tarım Kümesi, Özbekistan'da
ATSO Tarım Kümesi, Özbekistan'da

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO), Ticaret Bakanlığı'nın 'Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ' (UR-GE) desteği kapsamında, yürütmekte olduğu 'ATSO Tarım Kümesi Projesi', üçüncü yurtdışı faaliyetini Özbekistan'da düzenledi

 

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Eroğlu başkanlığındaki ATSO Tarım Kümesi heyeti ilk olarak 4 Kasım tarihinde Büyükelçi Mehmet Süreyya Er ve Ticaret Müşaviri Abdullah Yavuz Türker'i ziyaret etti. Ziyarette Özbekistan pazarı hakkında bilgiler veren Büyükelçi Er, Özbekistan pazarının yalnızca tarım alanında değil birçok sektörde büyük fırsatlar barındırdığını belirtti. Er ayrıca, Özbekistan'ın coğrafi konumu ve ülkemizle olan tarihsel ve kültürel bağları nedeniyle işadamlarımızın pazarda başarılı olacaklarına inancını vurguladı. Ticaret Müşaviri Abdullah Yavuz Türker, Özbekistan ekonomisi ile ilgili bilgiler vererek 2020 yılı için öngörülerini paylaştı.

FİRMALARA DESTEK

ATSO Tarım Kümesi firmaları 5 Kasım 'da Taşkent'te düzenlenen ikili iş görüşmeleri organizasyonunda, Özbek alıcılarla görüşme imkanı edindi. Verimli geçen görüşmelere Taşkent Büyükelçiliği Ticaret Müşavirleri Abdullah Yavuz Türker ve Hüseyin Ersin Topaloğlu da katılarak firmalara destek verdi.

SÖZLEŞME YAPILACAK

ATSO Tarım Kümesi heyeti Özbekistan temasları kapsamında ayrıca Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Ziyarette Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Eroğlu, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Jasimov Islom Kazimovich'a Antalya ekonomisi ve ATSO çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özbekistan ekonomisi ile ilgili detaylı bir sunumun yapıldığı toplantıda Kazimovich, özellikle tarım ve gıda alanında yatırımlara açık olduklarını ve Türk işadamlarına Özbekistan'da yapacakları yatırımlar ile ilgili her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Heyet ziyareti kapsamında sözleşme imzalayan firmalar da oldu. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: