Antalya
13.11.2019
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
Başkent’e yönetmelik çıkarması
Başkent’e yönetmelik çıkarması

Hazırlanmakta olan zirai ilaç bayileri yönetmeliğindeki sıkıntılı maddeleri görüşmek için Ankara’ya giden ZMO Şube Başkanı Vural Şahin, hazırladığı raporu yetkililere sundu. Bakanlık, 2 hafta içinde gerekli düzeltmeleri yapıp il müdürlüklerine talimat verileceğini bildirdi

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, ZMO Genel Başkanı Özden Güngör ve 7 şube başkanı ile birlikte Tarım Bakanlığı’na giderek, Bitki Koruma Ürünleri Yönetmeliği’nde yapılması planlanan değişiklikler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

ÜST DÜZEY TOPLANTI

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Gıda Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Harun Seçkin ve Gıda Kontrol Daire Başkanı Ümit Bahçe ile Bitki Koruma Ürünlerinin toptan ve perakende satılması ve depolanması hakkındaki yönetmelik değişikliğini ele alan heyet, ardından ZMO Genel Başkanı Özden Güngör ile durum değerlendirmesi yaptı.

680 İLAÇ BAYİSİ VAR

Türkiye’de en çok zirai ilaç bayisi olan ilin Antalya olduğunu belirten ZMO Şube Başkanı Vural Şahin, “Antalya’da 680 tane ilaç bayisi var. Hazırlanmakta olan Zirai İlaç Bayii Yönetmeliği’nden en çok etkilenecek il de Antalya. Bu nedenle, son aylarda ZMO Antalya Şubesi olarak yaptığımız çalışmalar sonucu ciddi bir kamuoyu oluştu. Bizimle birlikte 8 şube başkanı ve genel başkanımız Özde Güngör, bakanlık yetkililerinden randevu alarak konuyu masaya yatırma ortamı oluşturdu” dedi.

ŞAHİN RAPOR SUNDU

Toplantıda, zirai ilaç bayilerinin sorunları ve ziraat mühendislerinin özlük haklarının korunması konusunda Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e hazırladığı raporu sunduğunu belirten Şahin, “Daire Başkanı Ümit Bahçe, sunduğumuz raporu tek tek not alarak önümüzdeki iki hafta içinde gereken değerlendirmeleri yaparak il ve ilçe müdürlüklerine gereken talimatları vereceklerini söyledi. Bizim açımızdan çok verimli bir toplantı oldu ve bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine göndereceği talimatları bekliyoruz” şeklinde konuştu.

DÜKKANLAR UYGUN DEĞİL

Hazırlanmakta olan yönetmelikte, zirai ilaç bayilerde 20 metrekarelik bir alanda kapalı zarf sistemiyle zirai ilaç satılması öngördüğünü anlatan Şahin, şunları söyledi: “Mevcut dükkanların hacim olarak buna uymasının mümkün olmadığını anlattık. Kapalı zarf sisteminin uygulanabileceğini ancak 20 metrekare şartının uygulanmasının mümkün olmadığını ilettik. Çünkü zaten birçok dükkanın toplam hacmi 30-40 metrekare civarında. Bunun yanında ziraat mühendislerinin kazanmış olduğu özlük haklarının korunmasını talep etti. Şimdi, bakanlığın konu ile ilgili atacağı adımı bekliyor ve takip ediyoruz”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: