Antalya
28.10.2019
A

 

Antalya'da güzel şeyler de oluyor. Muratpaşa Belediyesi'nin iki başarılı müdürü Seyfi Ceyhan ve Oya Kansu'nun başkan yardımcısı olarak atanması bunlardan biri. Oya Kansu, Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevindeyken özellikle Turunç Masa uygulaması ile belediyeyi halka sevdiren yöneticilerinin ilk sıralarında yer aldı. Seyfi Ceyhan'ı Bekir Kumbul döneminin Büyükşehir basın bürosundan, gazetemiz Körfez'den ve Muratpaşa Belediyesi'ndeki hizmetlerinden tanırım. Son derece kaliteli bir kişiliğe sahiptir, dürüsttür, arkadaşlarıyla olduğu gibi yöneticileriyle de uyumludur, uyumluluğu kişiliğinin oturmuşluğuyla ilgilidir, yağcılıktan - yalakalıktan uzaktır. Bu iki arkadaşımız Muratpaşa Belediyesi'ne olduğu gibi CHP belediyeciliğine de yakışan isimler oldu. Keşke, Büyükşehir Belediye Başkanımız da Türel döneminin yıpranmış isimleri yerine bu tür isimlerle çalışmayı yeğlemiş olsa.

                                                           *****

Antalya'daki güzel şeylerin ikincisi de Muratpaşa Belediyesi'yle ilgili; Muratpaşa'nın gerçekleştireceği Antalya Edebiyat Günleri. Bana konuklarını söyle sana düzenlediğin etkinliğin kalitesini söyleyeyim. Lâle Müldür, Osman Şahin,Necdet Kılıçeri Öztokat, Feridun Andaç, Gürsel Korat, Uğur Kökden, Ferruh Tunç, Salih Bolat, Abdulkadir Budak, Cem Savran, Süreyya Filiz, Hilmi Haşal, Kadri Öztopçu, Caner Cindoruk... Bunlar günümüz Türk edebiyatının önde gelen yazar ve şairlerinden bazıları. Geçtiğimiz yılın Edebiyat Günleri'nde de aynı kalitede isimlerle buluşmuştuk. 600 binin üzerinde kişinin katıldığı kitap fuarlarımızda emekli generallerden, gazetecilerden sıra düşmediği için bu tür kaliteli isimleri görme şansımız olmadı. Antalya Edebiyat Günleri sadece bu nedenle bile Antalya'da olan güzel şeylerden biri.

                                                           *****

Antalya'da olan bir başka güzel şey Kepez Belediyesi'nin düzenlediği Sahaf Festivali. En tanınmışları dahil, günümüz kitabevlerinin çoğu, okuru belli olan, ortalama okura hitap eden, satılacağı belli kitapları raflarında bulundurmaktalar. Nitelikli okur, kültür kitabı okuru, okuyacağı kitabı kitabevlerinden daha çok ikinci el kitap satan dükkanlarda ya da sahaflarda bulabilmekte. Birinci ve ikinci el kitaplar da satan Kitapkurdu Antalya'nın çok önemli bir kültür mekanı. İltem Sahaf, kitap zenginliğiyle Türkiye'nin önde gelen markalarından.  Yayınladığı yüzlerce kitapla Simge Yayınları yerel markalarımızdan bir başkası. Bunları Dokumapark'ta bizlerle buluşturan Kepez Belediyesi'ni de kutlamamız gerekir.

                                                           *****

Antalya'da olan bir başka iyi şey Yöresel Ürünler Fuarı - YÖREKS. YÖREKS, patent hakkı, coğrafi işaret, vb. kavramlarla sadece Antalya'yı değil, Türkiye'nin 81 ilini tanıştırdı. Yöresel ürünlerin ticarileşmesi, yöresel ürünlerde markalaşma, yöresel ürünlerde katma değer artışı, yöresel ürünleri üreten işletmelerin ekonomik kapasitelerini geliştirme, yöresel ürünleri kamuoyuna mal etme işlevleri yanında günübirlik tüketiciyi "güvenilir ürün" kavramıyla tanıştıran YÖREKS, Antalya için bir fuar etkinliği olma yanında bir kültür etkinliği olarak da bu kente çok şey kattı, katmaya devam ediyor. Bu güzel şeyleri kentimize, kentlimize layık gören kurum temsilcileri ve çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok