Antalya
14.10.2019
A
KÜLTÜR-SANAT
Bursalı kadın sanatçılar Antalya'da
Bursalı kadın sanatçılar Antalya'da

 

MURATPAŞA Belediyesi'nce Antalya'nın tarihi semti Kaleiçi'nde bu yıl 4'ncüsünü gerçekleştirilen OldTown Festivali etkinlikleri kapsamında 'Bursa Kadın ve Umut Sanat Platformu' üyesi 40 sanatçı, sanat atölyeleri ve sanat merkezlerini ziyaret etti. 'Bursa Kadın ve Umut Sanat Platformu'nun kurucusu Deniz Nuray Türkmen'in organizasyonuyla önce sanatçı Rahime Halide Soysal'ın atölye ve galeri olarak hizmet veren Soysal Sanat Merkezi'ne konuk olan Bursalı sanatçılara, Antalya Sanatçılar Derneği'nin (ANSAN) kadın yönetici ve üyeleri de eşlik etti. Misafirlerini kapıda karşılayan resim ve geleneksel el sanatları sanatçısı Soysal, sanat merkezini gezdirdi, eğitimi verdiği öğrencileriyle tanıştırdı, sergilediği resim, tezhip ve minyatür çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.

 

SOYSAL, 3 ÜNİVERSİTE BİTİRDİ

 

Okuma azmi ve sanata aşkı sayesinde 68 yaşında üçüncü üniversiteyi bitiren, 2017 yılında son olarak Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olan 3 çocuk annesi, 3 torun sahibi sanatçı Rahime Halide Soysal, gençlere ve yaşıtlarına örnek olup, gazetelere, televizyon haberlerine konu olmuştu.

 

PLATFORMUN AMACINI ANLATTI

 

Deniz Nuray Türkmen de 'Bursa Kadın ve Umut Sanat Platformu' hakkında bilgi verdi. Türkmen, platformun sosyal sorumluluk projesi olarak 123 kadın sanatçının katılımıyla oluşturulduğunu, 'Kaleiçi OldTown Festivali'ne davet edildiklerini, Muratpaşa Belediyesi Fuayesi ile Kaleiçi semtindeki Buda Cafe'de sergi açarak etkinliklere katkıda bulunduklarını anlattı. Türkmen, 'Portrelerin Ressamı' olarak tanınan ve platformda yer alan İran asıllı sanatçı Arezou Behrang'in de Hıdırlık Kulesi önünde canlı performans çalışmasıyla hayranlık uyandırdığını dillendirdi. (DHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: