Antalya
08.10.2019
A
GÜNCEL
Kepez’den yatırımcı bütçe
 Kepez’den yatırımcı bütçe

Kepez Belediyesi, Ekim ayı devam meclisi yapıldı. Ekim ayı olağan meclis toplantısının 2. birleşiminde 5 gündem maddesi görüşülerek, karara bağlandı. Kepez Belediyesi’nin 2020 yılı mali bütçesi 368 milyon TL olarak, oy birliğiyle kabul edildi.  Bütçenin yüzde 40’ı her yıl olduğu gibi yatırımlara ayrıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 11’nci bütçeyi Belediye Meclisi'nden geçirmenin kendisine nasip olduğunu belirterek, “ Büyük bir mutluluk duydum” dedi. Kepez’in 10 yıllık süreçte nereden nereye geldiğini aktaran Başkan Tütüncü, “2009 yılında göreve geldiğimizde mahallelerdeki tapu mülkiyet imar sorunları bir yana, Sosyal Tesisler noktasında bizim çözmemiz gereken çok ciddi eksiklerimiz vardı. Sosyal ve kültürel etkinlik yapabileceğimiz tek bir yerimiz yoktu. Bugün gelinen noktada aynı anda 40 binden fazla hemşehrimize sosyal ve kültürel hizmet verebileceğimiz, ilçemizin her noktasında tesislerimiz var. “dedi. Seçim vaatleri arasında yer alan 123 projeye de değinen Başkan Tütüncü, projelerin ise 5 temel başlık altında toplandığını belirtti. 

 

  KEPEZ KENDİ YAĞIYLA KAVRULUYOR

  Bütçe konusunda oldukça başarılı bir belediye olduklarına değinen Başkan Tütüncü, “Bir yandan 5 yıllık bir stratejik plan, bununla beraber yıllık hazırlanan performans programları, bu performansları gerçekleştirmeye dönük en önemli hedefler bütçe hedefleridir. Burada en büyük husus denk bir bütçenin sağlanmış olmasıdır. Geçtiğimiz 10 yılda hazırladığımız tüm bütçeleri kendi yağıyla kavrulan, kendi imkanları, kendi kaynakları, kendi bünyesinde hazırlayan bir anlayışı egemen kılarak bütçelerimizi meclisimize getirdik. Bu yılki bütçemizin rakamsal büyüklüğü 368 milyon Türk Lirası’dır. Geçtiğimiz yıllarla mukayese ettiğimiz zaman 2019 yılında 350 milyonluk bir bütçemizin olduğunu hesaba kattığımızda, artan bir bütçeyle karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek isterim.” dedi. 

 

  PERSONEL GİDERİ 57 MİLYON TL.

  Bütçenin gider kalemleriyle ilgili de bilgi veren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Personel giderleri; 368 milyonluk bütçemizin 57 milyonuna tekabül ediyor. Buda bütçenin yüzde 15’ini teşkil etmektedir. Personel giderleri konusunda çok tutumlu bir belediye olma yolunda ilerlediğimiz ve bu anlayışı en başından beri yönetim prensibi olarak kabul ettiğimizi ifade etmeliyim. Türkiye’deki genel belediye performansları göz önüne alındığında personel giderleri hususunda başarılı bir belediye olduğumuzu da söylemeliyim.” diye konuştu. 

 

  YATIRIMA HER YIL YÜZDE 40 PAY

  Mal Hizmet alımlarına da değinen Başkan Tütüncü; “Bu da bütçemizin 178 milyon 512 bin liralık kısmını oluşturmaktır. Buda yüzde 48,5’dur. Eskiden belediye çalışanlarımız, taşeron şirket çalışanlarıydı. 2 yıl evvelki yasayla belediye şirketimizin çalışanları oldular.  Bu mali bütçemizin de 74 milyon liralık kısmı çalışanlarımızın maaşı. Geri kalan 104 milyonluk kısımda mal ve hizmet alımlarıdır. Sermaye giderleri bütçenin sadece yüzde 26’sına tekabül etmektedir. Sermaye giderleri yatırım bütçesidir. Ancak biz sadece sermaye giderleri ile yatırım yapan bir belediye değiliz. Aynı zamanda mal ve hizmetler alarak da çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Biz Kepez Belediyesi olarak her sene yatırıma yüzde 40 oranında pay ayırmaktayız. Diğer belediyelere bakıldığında yatırım konusunda üst seviyelerde bir belediyeyiz. “dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: