Antalya
05.10.2019
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Cemevi krizine radikal çözüm
Cemevi krizine radikal çözüm

Alevi Kültür Dernekleri Antalya Konyaaltı Cemevi Şubesi Başkan ve yöneticilerinin genel merkezin kararı ile görevden alınıp yerine kayyum atanmasının ardından başlayan kriz, Cemevi'nin görevden alınanların yeni kurduğu Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültür Cemevi Derneği'nin kullanımına sunulmasıyla çözüldü.

3 YILLIĞINA TAHSİS EDİLDİ 

Konyaaltı Belediyesi'nin Ekim ayı meclisinin 4. gündem maddesi çerçevesinde Arapsuyu Mahallesi 3285 parseldeki mülkiyeti belediyeye ait Cemevi içinde bulunan 18,60 metre karelik büronun  Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültür Cemevi Derneği'ne 3 yıl süreyle bedelsiz tahsil edilmesiyle ilgili Emlak ve İstimlak müdürlüğü yazısı görüşüldü. AK Parti grubu burada hukuki sorun yaşandığını, MHP grubu belediye mülklerinin ücretsiz tahsisine karşı olduklarını belirterek, çekimser oy kullandılar. Gündem konusu olan büronun belirtilen koşullarda bu derneğe tahsisine ve dernekle işbirliği protokolü imzalaması için Başkan Semih Esen'e yetki verilmesine CHP'li üyelerin oylarıyla, oy çokluğuyla karar verildi.

İBADET STATÜSÜ

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, tahsisle ilgili olduğu gibi Cemevi'ndeki faaliyetlerle ilgili de hukuki bir sorun olmadığını vurgulayarak, "Orada ibadetle ilgili hizmetler yanında, kültürel hizmetler de verilecek. Bu yönde bir talep yapıldı. Belediyeler hiç bir Cemevi'nin sahibi değildir. Maalesef belediyeler merkezi idarenin eksiğini yasal engellere takılmadan kapatmak için bu gibi işlemlere gerek duymak zorunda kalıyor. Cemevlerine ibadethane statüsü verilmiş olsaydı, bu tür sorunlar yaşanmaz, buna benzer teklifler belediyelere gelmezdi. Alevi inancına sahip insanlarımız lehine bir yasal boşluğu tamamlamak amacını güderek bu sorunlara sahip çıkmaktadır. Biz de buranın sonsuza kadar Alevi vatandaşlarımıza hizmet vermesi inancıyla böyle bir işleme başvurduk" diye konuştu.

'BELEDİYE DOĞRUNUN YANINDA YER ALDI'

Thsisle ilgili Başkan Esen ve meclis üyelerine teşekkür eden , Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültür Cemevi Derneği  Başkanı Tahsin Akpınar, "Cemevi'nde 10 yıldır ekmek verenlerin biz olduğumuzu bilen belediye yönetimine başvurumuzu yaptık. Belediye yönetimi araştırmalarını yaptı, kamuoyunun sesini dinledi, doğrunun yanında yer aldı" ifadelerini kullandı.

'SEÇİMİ KAYBEDENLERİ KAYYUM ATADILAR'

Akpınar Konyaaltı Cemevi'nde yaşanan tartışmalı süreç konusunda da şunları söyledi: "10 yıl önce 7 arkadaş Konyaaltı'nda Alevi Kültür derneği'nin şubesini açtık. Burada 8 yıl başkanlık yaptım. Daha sonra Erdoğan Tedik ve Abidin Şahin başkan olarak görev yaptılar. Abidin Bey'in başkanlığı döneminde AKP yanlısı Kepez ve Döşemealtı şubeleri dizayn edildi. Alevileri temsil ediyoruz deyip, bu dernekten kişiler genel merkezle ilişkiye geçtiler. Konyaaltı Şubesi olarak buna karşı çıktık. Genel merkezle ilişkilerimiz bu nedenle bozuldu. Gösterdiğimiz tepkinin ardından genel merkez tarafından bize karşı bir muhalefet üretildi. Üye koşullarını yerine getirmeyen kişiler üye yapılıp seçim yapıldı. Buna rağmen seçimi kaybettiler. Bu sefer seçimi kaybeden kişileri derneğe kayyum olarak atadılar. Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir tüzüğü değiştirerek tüm yetkileri kendinde toplayınca, biz de yeni bir dernek kurma yoluna gittik. Alevi Kültür Derneği'nden istifa eden 400 kişi de derneğimize katıldı. Şu anda 800 üyemiz var. Bundan böyle faaliyetlerimizi derneğimiz çatısı altında yürüteceğiz."  Mustafa KOÇ 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: