Antalya
02.10.2019
A

 

2000 yılından önce, meslekteki ilk yıllarımda, Antalya’daki yetenekli hentbolcuları bir okulda toplayan iki gönüllü, oynadıkları maçların ve katıldıkları turnuvaların haberini yaptırmak için sık sık ziyaretimize gelirdi.

Sıradan bir ilkokul takımının sonuçları da olsa, hatırı sayılır başarıları görünce haberlerine ister istemez yer verirdik.

Ancak bu ikili oldukça inatçı çıktı. Neredeyse her ay bir turnuva veya şampiyona haberi getirir, Antalya Şampiyonu olduklarını, Türkiye’de derece yaptıklarını, özel turnuvalarda da birinci olduklarını belirtirlerdi.

Türkiye şampiyonalarına katılabilmek için ulaşım ve konaklama sponsoru bulabilmek için kapı kapı dolaşır, sponsorlarla ilgili bizlerden haber desteği isterlerdi. Bazen sponsor bulamayıp kendi ceplerinden harcadıkları bile olurdu.

Yıllar geçtikçe ilkokul çocukları büyüdü, liseli oldu. Maçlara ve idmanlara aileleri ile gelen çocuklar birer genç kız oldu. Aynı çocuklar toplu halde bir liseye kayıt yaptırınca lise şampiyonalarında da dereceler gelmeye başladı.

Antalya şampiyonluğu artık sıradan hale geldi, Türkiye’de ikincisi olmaları sürpriz sayılmaya başladı. Antalya’nın adını en iyi şekilde duyuran bu ekip, uluslar arası turnuvalarda bu kez Türkiye adına büyük işler başardı.

Ancak zaman durmuyor, hızla ilerliyordu. Lise bitince eğitim için Akdeniz Üniversitesi’nde, spor için de Muratpaşa Belediyespor Kulübü bünyesinde toplandılar. Kulüpleşmenin temeli çabuk atıldı, kısa sürede genç kadro ile liglerde dereceler geldi.

Okulunu bitirip mesleğe başlayan, evlenip anne olan bu sporcular, bugün hala Türk hentbolunun ve milli takımın en önemli isimleri arasında yer alıyor.

2000 yıllarda onlar için koşturan ikili mi?

Onlar hala koşturuyor. Bu ikiliden Nedim Kum, hala okullarda yetenek avında, Muratpaşa Lisesi’ni her yıl Türkiye Şampiyonu yapıyor, Birol Ünsal da Muratpaşa Belediyespor ve A Milli Takımlar Baş antrenörlüğünü yapıyor.

Muratpaşa Belediyespor Kadın Hentbol Takımı’ndan bahsediyorum. Temeli yaklaşık 20 yıl önce sağlam bir şekilde atılan, istikrarlı bir şekilde büyüyen ve sürekli başarılarla adından söz ettiren Antalya’nın gururlarından.

20 yıl önce Afyon’a, Kütahya’ya gidebilmek için otobüs bulmakta zorlanan ekibe, bugün uluslar arası bir hava yolu şirketi ana sponsor oldu.

Bu kesinlikle sıradan bir olay değildir.

Büyük paralar dönmediği için birçok işadamının sırt çevirdiği, yerel yönetimlerin göz ucuyla baktığı bu branşta Muratpaşa Belediyespor örnek bir büyümeye ve istikrara imza attı.

Bu başarıda aslan payı Nedim Kum ve Birol Ünsal’ındır.

Corendon Airlines ile yapılan sponsorluk sözleşmesi töreninden sonra Muratpaşa Kulüp Başkanı Murat Şimşek ile ayak üstü sohbet etme fırsatı buldum. Çok önemli bir adım attıklarını ve devamının geleceğini söyledi.

Muratpaşa Belediyespor Hentbol Takımı’nın 20 yılda geldiği nokta, tüm spor camiasına örnek olmalı. Abartı gibi gelebilir; kitap haline getirilip okutulmalı. Özellikle büyük paraların döndüğü futbol kulüplerinin yöneticileri, bu kitabı başucu kitabı haline getirmeli.

Kendi işleri istikrarlı bir şekilde büyürken, kulüpleri istikrarlı bir şekilde batıran şımarık yöneticilere kaynak kitap olarak hediye edilmeli.

Muratpaşa’nın şımarık yöneticileri olmadı. Şımaracak kimsen olmayınca, hayat seni kocaman bir adama çevirirmiş. 20 yıl önce Burdur’a gidecek otobüs bulmakta zorlanan sporculara, bugün uluslar arası bir havayolu firması ana sponsor olması gibi.

Uluslar arası turnuvalarda tel tel dökülen futbol kulüplerinin borcu, neredeyse birçok ülkenin dış borcundan daha çok. Bu kadar başarıya rağmen Muratpaşa Belediyespor ise borçsuz, sorunsuz ve başarıda istikrarlı bir yolda yürüyor.

2000 yılından itibaren emeği geçen herkesi kutluyor, diğer kulüplere örnek olmasını bekliyorum.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok