Antalya
01.10.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Sorunlar adrese teslim
Sorunlar adrese teslim

Pamuk hasadının başladığı hafta ANTBİRLİK’i ziyaret eden Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak, Başkan Yavuz'dan pamuk çiftçisinin sorunlarını dinleyip, “Taleplerinizi ilgili kurumlara ileteceğim” dedi

 

Pamuk hasadının sorunlarla başladığı Antalya, önemli konukları ağırladı. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Daire Başkanı Seçkin Cenkış beraberindeki heyetle birlikte Antalya Pamuk ve Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’ni (ANTBİRLİK) ziyaret etti. ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, Uçarmak ve Cenkış'a birliğin pamuk tesislerini gezdirirken pamuk üreticisinin bu yıl yaşadığı sorunları ve devletten beklediği yardım taleplerini iletti.

GİRDİ FİYATLARI ÇOK YÜKSEK

Başkan Yavuz, Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak'la baş başa yaptığı görüşmede dünya borsasında yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle tarımda girdi fiyatlarının çok yükseldiğine dikkat çekip, “Bu sorunlar tüm tarım dünyasını etkiledi. Özellikle pamuk üreticimiz bu girdi fiyatlarından büyük zarar gördü. Dünya borsasında pamuk fiyatlarının düşmesi, pamuk fiyatlarını dibe düşürdü. Pamuk çiftçimiz kar etmeyi unutup zarar etmemek için bir umut devletimizden yardım bekliyor” dedi.

PİRİM FİYATI BEKLENTİSİ

Bu yıl hava şartlarının da olumsuz geçtiğine dikkat çeken başkan Yavuz, “Girdi fiyatları ikiye hatta üçe katlandı. Yaşanan mevsimsel etkenler yüzünden rekolte düştü. Üst üste yaşanan bu olumsuzluklar pamuk çiftçimizi nefes alamaz duruma getirdi. Biz birlik olarak çiftçimizin zarar etmemesi için, büyük çaba sarf ediyoruz. Hükümetimiz pamuk pirim fiyatını bu yıl beklenen fiyatta açıklarsa zararı maksimumda kapatırız” diye devletten yadım talep etti.

YETKİLİLERE İLETİLECEK

Serik Çadır'da pamuk prese ve çırçır fabrikasını beraberindeki heyetle birlikte gezen Bakan Yardımcısı Uçarmak, Başkan Yavuz'a “Antbirlik kurumunu 3 yılda zarardan kar eden bir kurum haline getirdiniz. Kurumu bölge çiftçisiyle yeniden bütünleştirdiniz. Teknolojiyi yakalayıp çiftçiyi modern tarımla buluşturdunuz. Şimdi de çiftçinin sorunları için bizden hakkınız olan desteği istiyorsunuz. Biz de üzerimize düşen görevi yaparak, pamuk çiftçimizin yardım çığlığını Ankara'da ilgili kurumlara ve yetkili birimlere ulaştıracağım. El birliği ile beyaz altını yeniden eski değerine kavuşturulur” dedi.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: