Antalya
27.09.2019
A
GENEL , GÜNCEL
Tarım Konseyi’nin konuğu Böcek oldu
Tarım Konseyi’nin konuğu Böcek oldu

Antalya Tarım Konseyi’ne konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sektörle ilgili seçim döneminde vaad ettiklerini ve bundan sonra yapacaklarını anlattı. Konsey Başkanı Ali Çandır da, rapor haline getirdikleri sektörün taleplerini Böcek’e sundu

 

Tarım sektörü temsilcilerinin yer aldığı Antalya Tarım Konseyi’nin dün yapılan toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek konuk oldu. Kurmayları ile birlikte konsey toplantısına katılan Böcek, sektörün sorunları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vural Şahin, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Tarım Sanayici ve İşinsanları Derneği (TARSİD) Başkanı Argun Şahin, ilgili kurum temsilcileri katıldı.

 

ÇANDIR’DAN ANTALYA ANALİZİ

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Antalya Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır, Antalya tarımının analizini yaptı. Toplantıdan önce sektör temsilcileri arasında bir anket çalışması yaptıklarını ve talepleri sıraladıklarını belirten Çandır, “Mevzuatla ilgili Bütünşehir Yasası ve ruhsatlandırma sorunları var. Tarım sektörü ile iletişim ve ortaklaşa proje azlığı, tarımsal istihdamda sürekli ve nitelikli işçi sorunu, Kırsal alandan göç, Tarımsal eğitime yerel yönetimlerde az yer verilişi gibi temel sorunlarımız var” dedi.

 

ALTYAPI SORUNLARI

Hayvansal ve bitkisel üretin sorunlarından da bahseden Çandır, “Sera atıklarının bertaraf edilememesi, küçükbaş kırmızı et üretiminin yerel yönetimlerce motive edilmemesi, zeytinyağı işlemede atık bertaraf tesisi yetersizliği ve kooperatifçiliğin yeterince teşvik edilmeyişi sorunlarımız mevcut. Ayrıca ticaret, denetim gibi konularda, ortak makine kullanım parklarının olmayışı, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesinin yokluğu, yöresel ürünlere yerel yönetimlerce az destek veriliyor olması ve altyapı sorunları yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN BEKLENTİLER

Antalya Tarım Konseyi olarak Büyükşehir Belediyesi’nden taleplerini de anlatan Çandır, şunları söyledi: “Yerel yönetimlerle ortak projeler yapmak, Tarımsal alanların imara açılmasının önlenmesi, En az 3 ayda bir kentimizdeki tarımsal örgütlerle ortak toplantılar yapılması, Yöresel ürünlere özel destekler verilmesi, Meyvecilikte aşılama ve budama konularında çalışmalarda bulunulması, Yenilebilir enerji konusunda proje ve desteklere önem verilmesi, Sistematik olarak genç çiftçi eğitimi programları düzenlenmesi, Sektör görüşlerinin alınarak tarımsal eğitimlere yerel yönetim kapsamında daha fazla yer verilmesi, Yerel yönetimlerde Ziraat Mühendisi sayısının artırılması ve kırsalda istihdam edilmesi”.
 

FATURALAN BÜYÜKŞEHİR’DEN

Konsey üyelerine hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye’de üretilen yaş sebze ve meyvenin yarısından fazlasının Antalya’nın bereketli topraklarından çıktığını belirterek, “Seçim sürecinde de söylediğimiz gibi; yerelden kalkınacağız. 43 tarımsal sulama kooperatifinin elektrik parasını Büyükşehir Belediyesi olarak ödüyoruz, yeni kurulacak kooperatiflerin elektrik paralarını da ödeyeceğiz. Tarımdaki kalifiye eleman eksikliğini gidermek için ATSO ile yaptığımız meslek edindirme çalışmalarını Ticaret Borsası ile de yapacağız. Tüm ilçelerde kadın kooperatiflerini yaygınlaştırarak ekolojik tarım ürünlerinin üretilmesini yaygınlaştıracağız” dedi.

 

LABORATUVAR KURULACAK

Sera yatırımlarındaki imar yönetmeliklerinden kaynaklanan sorunları çözerek ruhsat harç bedellerini azaltacaklarını belirten Böcek, “Organik gübre tohum desteği ve meyve fidesi ile meyve üretimini yaygınlaştıracağız. Üründe kaliteyi artırmak için toprak ve yaprak analiz laboratuarları açacağız. Üreticinin biyolojik mücadelede yetersiz kalması nedeni ile yaşadığı ürün kaybının önüne geçmek için yardımcı olacağız. Tüm ilçelerde arıcılık ile ilgili kovan ve eğitim desteği vereceğiz. Seçim döneminde vaad ettiğimiz halt et, halk süt projelerimize hız verdik. Hayvansal üretimi desteklemek için halk yemi faaliyete geçireceğiz. Ucuz et için halk et şubelerini ilk olarak Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı’nda açıyoruz, diğer ilçelerde de en kısa sürede açacağız. Ruhsatlı hayvan pazarları ile ilgili Hayvancılık A.Ş. ile ilgili çalışmayı hızlandırıyoruz. Ahırların şartlarının iyileştirilmesi ve buzağı ünitesinin kurulması için üzerimize düşeni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: